Samsung Galaxy S4
recenze

Samsung Galaxy S4

Pan dokonalý?

Není snad telefonu v tomto roce, který by byl očekávanější a byla na něj stržena větší pozornost. Galaxy S4 se začal minulý týden prodávat a doslova se po něm zaprášilo. V té chvíli jsme si pětipalcového mazlíka z Jižní Koreje již hýčkali v redakci a odhalovali novinky. Větší displej, spousta gest, silnější procesor, nejnovější Android. Dokázal v našem redakčním testu obstát?

Uživatelské prostředí

Dostáváme se k tomu, co Samsung údajně umí nejlépe. Prostředí telefonu zajišťuje Android 4.2.2 Jelly Bean, tedy ta naprosto nejnovější možná verze. Za to patří výrobci jednoznačně plus. Nad samotným Androidem bdí nadstavba TouchWiz, která vše do značné míry mění.

Pokud nebudete aktivně využívat pouzdro S View, budete telefon odemykat tlačítkem na boku. Probudit jej lze také stiskem středové klávesy pod displejem. V ten moment se dostanete na odemykací obrazovku, jejíž možnosti vycházejí z čistého Androidu, který jsme mohli vidět například na Nexusu 4. To znamená, že odemykací obrazovka nabízí další obrazovky, na které si můžete umístit widgety. Na hlavní odemykací obrazovce vidíte čas, datum a případně motivační zprávu, kterou si můžete sami napsat. Ve spodní části se nachází pět zástupců aplikací. K odemčení přejedete prstem po tapetě, pokud si nezvolíte jiné odemknutí, například heslem či detekcí obličeje.

Odemykací obrazovka s widgety

Pokud se posunete doprava, dostanete se na odemykací obrazovku s oblíbenými aplikacemi. Tu lze nahradit přímým vstupem do fotoaparátu. Opačným směrem, tedy z hlavní odemykací obrazovky doleva nejprve nic není. Můžete si tam však umístit například widget s e-maily. A obrazovky dále kupit.

Po odemčení se již dostanete na pohotovostní obrazovky, kterých může být maximálně sedm a jsou průchozí. Sami si vyberete, jaká obrazovka je hlavní. Na tu se vrátíte vždy po stisku tlačítka Home. Všechny obrazovky můžete pokrýt widgety, zástupci aplikací, či složkami s aplikacemi. Ve spodní části je řádek se čtyřmi aplikacemi, které si můžete navolit dle vlastních požadavků. Pátou ikonkou je vstup do seznamu aplikací.

Pohotovostní obrazovka s widgety a zástupci

K naposledy používaným aplikacím se dostanete delším přidržením klávesy Home. Podoba je velmi blízké té z čistého Androidu. Ve spodním řádku však přibyly ikonky pro vstup k systémové paměti a Google Now. To jinak vyvoláte delším podržením levého senzorového tlačítka. Funkci delšího přidržení nabízí i tlačítko s šipkou. Aktivuje se známé Multi-window, respektive sloupec aplikací, kterými můžete displej rozpůlit a používat dvě aplikace v jeden moment na jednom displeji. Funkce známá především z Galaxy Note II funguje bezchybně a občas se opravdu hodí. Po ukončení této činnosti máte u strany displej stále malou šipku, která značí přítomnost již zmíněného sloupce s aplikacemi. Pokud vás obtěžuje, zbavíte si ji opětovným přidržením tlačítka se šipkou.

Informační lišta vychází z čistého Androidu 4.2 a je tedy dvojí. Jedním prstem vysunete starou známou lištu, kde máte zmeškané události, nastavení regulace jasu a posuvný řádek s rychlým nastavením různých funkcí. Pokud vysunutí provedete tahem dvou prstů, zobrazí se lišta výhradně se zástupci k rychlému nastavení. Mezi oběma lištami pak lze po vysunutí snadno přepínat.

Hlavní menu, nebo chcete-li seznam aplikací, je standardně orientován horizontálně v matici ikon 4x5. Vše je plně přizpůsobitelné, ikonky lze přeskládat, přesouvat do složek a vybrané aplikace lze skrývat.

Pokud by se vám vše zdálo až příliš složité, nemusíte zoufat. Samsung si připravil Snadný režim. Jeho aktivací se celé prostředí promění a na očích vám zůstanou pouze základní funkce. Zmizí nespočet nabídek a různého nastavení. Pohotovostní obrazovky budou jen tři, přičemž na hlavní bude widget hodin, počasí, kalendáře a tři ikonky. Dalších šest ikonek se vměstná na druhou stránku vpravo, odkud se také dostanete do menu, které je zobrazeno výhradně formou seznamu. Vlevo se pak nachází prostor pro oblíbené kontakty. Praktická funkce, která však v takovémto špičkovém zařízení nebude mít mnoho uživatelů.

V nastavení si celé prostředí můžete zjednodušit

Nadešel čas se také letmo podívat na funkce přidané Samsungem. Začít můžeme aplikací Group Play, která dokáže sdílet aktuálně běžící hudbu, video či další věci na další Galaxy S4. Dále je zde optická čtečka, která dokáže mimo jiné číst QR kódy. Aplikace S Health si dává za úkol dostat vás do kondičky. Funguje například jako krokoměr, ušlou vzdálenost vám spočítá, stejně jako spálené kalorie. Jde však mnohem dále. Zadáte si svůj profil a každý den například, co vše sníte. Galaxy S4 se speciálním příslušenstvím také dokáže měřit váš tlak. V jeho těle dále figuruje teploměr a barometr. Aplikace Samsung Hub zase nabízí půjčovnu filmů či knížek, které si však můžete i přímo zakoupit. Na konci výčtu figuruje aplikace WatchOn, která obstarává ovládání televizi či další elektroniky přes infračervený port. Komunikace funguje rychle a bezchybně. K dokonalosti chybí jen rozsáhlejší možnosti ovládání. Na televizích si pouze přepnete kanál, změníte hlasitost či zvolíte zdroj obrazu (anténa, HDMI, USB apod.).

Aplikace Watch On k ovládání elektronických spotřebičů
Funkce Multi-Window

Než se dostaneme k záplavě různých gest, zastavím se ještě u plynulosti a optimalizace prostředí. Zde se bohužel Samsungu nedařilo tak, jak bychom si přáli. Prostředí se od prvního zapnutí tu a tam zadýchá a na nějaké akce čekáte. Nepěkně také vypadají trhané animace u různých přechodů. Tyto neduhy se neobjevují pravidelně, ale s jistotou se s nimi setkáte každý den i v momentech, kdy telefon nebude na pozadí držet náročné aplikace. S ohledem na cenu telefonu a také hardwarovou výbavu to poměrně zamrzí. Především pak proto, že konkurence v podobě HTC One nebo Sony Xperia Z, to umí lépe a jejich prostředí takováto zaškobrtnutí nevykazují. Třeba nás ale Samsung překvapí a v nějaké budoucí aktualizaci si s optimalizací prostředí TouchWiz poradí lépe.

Ovládání: mrkám, mávám, hulákám

Hlavním tahákem nového modelu není větší displej, novější procesor či snad fotoaparát s více megapixely, ke kterému se dostaneme později. Tím trumfem je ovládání vším možným. Na telefon můžete mávat, mrkat, hulákat nebo se jej dotýkat. Vše má svůj účel a osobně jsem strávil téměř dvě hodiny učením, co a jak se dělá. Úspěšně jsem si zapamatoval tak půlku, kterou s klidem zapomenu, ale nepředbíhejme.

Pohyby a gesta

Začneme gesty a různými pohyby s telefonem. Nevěřili byste, co Galaxy S4 všechno zvládne, aniž byste se ho museli dotknout. Pracujete, telefon máte položený na stole a rádi byste zjistili, kolik je hodin, či zda jste něco nezmeškali? Stačí nad telefonem mávnout rukou a displej se na 10 vteřin rozsvítí ve speciálním režimu, kdy vidíte čas, datum a události. Zrovna tato funkce je poměrně praktická a hlavně spolehlivě funkční. Navíc si toto gesto lehce zapamatujete.

Další gesto využijete na internetu a v textu e-mailu. Pokud prstem pojedete nad displejem, ale nedotknete se ho, bude se text posouvat po velikosti obrazovky. Opět vše funguje tak, jak má, ale praktické využití vidím snad jen při špinavých rukách, kdy si nechcete zašpinit i displej či celý telefon, například když si čtete zprávy při pojídání pizzy ve fast foodu. Podobná funkce je i pro přechod mezi obrázky a skladbami. Stačí jen nad telefonem mávnout a fotografie se posune na další. Působivá funkce, ale pohodlnější je tah prstu po displeji. Někdy se ale hodí.

K následujícímu gestu už potřebujete dvě ruce. Využijete jej například při přesouvání zástupců či widgetů z jedné pohotovostní obrazovky na jinou. Jednou rukou zástupce přidržíte, čímž aktivujete jeho pohyb. Druhou rukou máváte nad telefonem, čímž posunete pohotovostní obrazovky. Zde je jednoznačně praktičtější zástupcem táhnout na jinou obrazovku a gesto už je hodně překombinované a v praxi ho asi moc lidí používat nebude.

Máte plné ruce práce a někdo vám zrovna volá? Stačí nad displejem zamávat zprava doleva a hovor se přijme. Jak působivé. Nicméně opět si dovolím tvrdit, že funkce, která nebude příliš využitelná. S hovory souvisí i další vychytávka. Na displeji máte kontakt, kterému chcete volat. Jednoduše telefon přiložte k uchu, vše ostatní už je provedeno za vás. Pokud zmeškáte hovor či zprávu, může vás na vše telefon dodatečně vibracemi upozornit ve chvíli, kdy jej uchopíte do ruky. Toto shledávám jako praktické, vibrace pocítíte, zatímco piktogramy na displeji, či blikající LED diodu můžete přehlédnout. Obojí ale uměla už S III, zde se tedy o novinku nejedná.

Dále tu je práce s obrázky a již známé přiblížení v kombinace dva prsty na displeji a naklánění telefonu dopředu, respektive dozadu. Já říkám, zlatý pinch-to-zoom. Stejně tak v případě pohybu po zvětšeném snímku, kdy můžete využít kombinaci prst na displeji a naklánění telefonu.

Naopak praktické je ztlumení vyzvánění, upozornění či médií tím, že telefon položíte displejem dolů. Tuto funkci však známe už z dřívějška, a to nejen z telefonů Samsung. Posledním gestem je pořízení screenshotu. Standardně jej získáte současným podržením odemykací klávesy a středového tlačítka. Alternativou je přejetí displeje hranou dlaně. Velmi netradiční, ale velmi dobře fungující a hlavně rychlejší. Opět se jedná o osvědčené gesto z S III.

Inteligentní displej, aneb oči v hlavní roli

Mávali jsme rukama, telefonem a nyní se do telefonu doslova zahledíme. Máte na telefonu nastaveno, aby se zhasínal po minutě, ale zrovna něco prohlížíte, a neustálé zhasínání vás dovádí k šílenství? Funkce Chytrý pohotovostní stav displej nezhasne, dokud se na něj díváte. To už známe. Ale novinkou je inteligentní otočení, které zase pozná, z jaké úhlu se na displej díváte, a dle toho uzpůsobí jeho orientaci. To se hodí, když máte položený telefon na rovné ploše, a kdy přístroj nemá šanci podle akcelerometru poznat svou orientaci. Inteligentní pauza je jasná, pozastaví přehrávané video ve chvíli, kdy odvrátíte zrak. A ano, funguje to dobře.

Na závěr je tu Inteligentní posouvání, které má za úkol posouvat obsah webové stránky dle vašich očí. Ve skutečnosti ale telefon vyhodnocuje náklon vaší hlavy. Pokud skloníte hlavu dolů, stránka se začne posouvat nahoru – a obráceně. Vybrat si můžete, zda má telefon reagovat na pohyb vaší hlavy nebo reagovat na naklánění telefonu. Tato vychytávka vcelku funguje. Na displeji se rozbliká zelené oko na znamení „vidím Tě“ a už se jede. Jak dočítáte, stránka se posouvá, rychlost posunu lze nastavit. Problém nastává, když na vás někdo promluví a vy hlavu zvednete. Stránka se automaticky posune nahoru a zpětné kývání hlavou dolů na znamení telefonu „posuň vše dolů“ je zdlouhavé. Touto funkcí dokonale oslníte okolí, bude-li zrovna ideálně fungovat, ale při reálném používání ji budete mít zřejmě raději vypnutou.

Dále lze Galaxy S4 ovládat hlasovými povely. Nechybí totiž funkce S Voice, která však česky nerozumí. Angličtině s českým přízvukem nicméně ano. Hlasově lze ovládat třeba hudební přehrávač a telefonu ani nevadí, pokud hraje na plné pecky. Váš hlas do mikrofonu spolehlivě rozezná a přeskočí na další písničku, případně reprodukci zastaví.

Pozitivní zprávou je, že jdou všechny výše zmíněné vychytávky zcela vypnout. Případně ponechat zapnuté jen vybrané, které vám přijdou užitečné.

TIP: vyhrajte Samsung Galaxy S4 v naší soutěži

Diskuze ke článku
miro
V teste ste nespomenuli že obsahuje teploměr, barometer, meria pulz., že sa dá ovládať v rukaviciach a po dokoupení špeciálneho krytu aj bezdrôtovo nabíjať. A mám aj výhradu k tomu že htc one stojí o 2000 menej. Pozrel som si heureka.cz a začínajú na približne rovnakých cenách okolo 15500 Kč stým že htc one nie je nikde skladom a keď už tak za přemrštěnych 18000, zatiaľ čo s4 je skladom za 15500. Ešte přidám že foťák je za světla a šera nejlepší(okrem Nokii 808), lepší ako Lumia 920 alebo htc one, a horší od nich len v absolútnej tme. A najviac kvitujem oproti konkurencii v podobnej cenovej hladine väčšiu výdrž batérie, vymeniteľné batériu, slot na pamäťové karty, všakovaké originálne dokúpitelnė prislusenstvo(bezdrôtová nabíjačka, rôzne kryty ako sview, sledovač pulzu, hudobný dok.... .)
Dj Addams
unique

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze