Samsung Galaxy S10e
recenze

Samsung Galaxy S10e

Menší, avšak nikoliv horší
61

Menší, ale rozhodně ne horší. Přesně tak bych v krátkosti shrnul svůj názor na nový Samsung Galaxy S10e, který je rozměry nejmenší a cenou nejdostupnější z rodinného klanu nových Galaxy S10. Samsung Galaxy S10e totiž rozhodně nedisponuje pouze základní výbavou, jak napovídá přívlastek „e“ odkazující na slovo „essential“, a navíc se dokázal udržet pod – pro mnohé magickou – hranicí 20 tisíc korun. Jak si vedl v naší recenzi?

Konektivita: propojen vždy a všude

Obdobně jako u čipsetu, i z hlediska konektivity se u S10e na ničem nešetřilo. Uvnitř telefonu tedy najdeme podporu GPS, GLONASS, BDS i Galilea, všech u nás používaných LTE pásem s rychlostí stahování až 2,0 Gb/s nebo novinku v podobě Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax. Tzv. Wi-Fi 6 má zajistit rychlejší a zároveň i bezpečnější spojení. Ty, kteří rádi platí mobilním telefonem, zase potěší NFC a zapomenout nesmím ani na Bluetooth 5.0 s podporou A2DP, LE nebo aptX.

Líbilo se nám
  • podpora Wi-Fi 6
  • Bluetooth 5.0

Fotoaparát: nejslabší dostal padáka

Jedním z kompromisů u Galaxy S10e představuje chybějící dvojnásobný teleobjektiv. Ultraširokoúhlý senzor, který je však podle mého názoru praktičtější, naštěstí zůstal zachován a je zcela identický jako u větších sourozenců. Fotografie jsou tak pořizovány v opravdu širokém rozsahu 123 stupňů a jednoznačně patří k tomu nejlepšímu na trhu, a to i díky korekci efektu rybího oka.

První fotografie zobrazuje portrétní režim s efektem rozmazaného pozadí, posledních šest fotografií demonstrují rozdíl mezi standardním a ultraširokoúhlým senzorem

Hlavní 12Mpx snímač je opět identický a i zde se můžeme těšit na specialitu Samsungu v podobě proměnlivé clony. Fotografie jsou opravdu líbivé, a to někdy až na úkor toho, jak scéna opravdu vypadala. Všeobecně se setkáme s mírným přeexponováním, avšak nejedná se o nic, co by nešlo upravit. Navíc se to pravděpodobně mnoha uživatelům, kteří touží po pěkných fotografiích, bude líbit, což nikomu nelze mít za zlé.

Uvnitř aplikace fotoaparátu se přímo nachází možnost fotografii poslat na Instagram, pouze však rozhodnete-li se populární aplikaci nainstalovat do telefonu. Slušně funguje také optimalizátor scény, což je jakási umělá inteligence, která přizpůsobí nastavení tomu co fotíte. Malým zklamáním je noční režim. Jeho zapnutí bohužel nelze vynutit (telefon se tak na základě scény sám rozhodne, kdy noční režim spustí). Schopností Google Pixelů nebo Huawei Mate 20 Pro tak zatím zůstávají nepřekonány. Očekávám však, že Samsung postupně vydá aktualizace, které schopnosti nočního režimu vylepší. Koneckonců ani u Pixelu nebyly výsledky oslnivé hned.

Samsung Galaxy S10e testovací video 1080p 60 FPS

Samsung Galaxy S10e testovací video 2160p 60 FPS

Samsung Galaxy S10e testovací video funkce Super Steady 1080p 30 FPS

Video můžete natáčet až ve 4K při 60 FPS. To, jak kvalitní má telefon optickou stabilizaci, zjistíte zejména při zapnutí funkce Super Steady, kdy se rozlišení sníží na Full HD, avšak video je opravdu pěkně stabilizované i za chůze a alespoň částečně nahrazuje gimball.

Líbilo se nám
  • celkově velmi podařené fotografie
  • ultraširokoúhlý režim s korekcí efektu rybího oka
  • pokročilá stabilizace u videa
Nelíbilo se nám
  • fotografie někdy vypadají lépe než skutečnost
  • slabší noční režim oproti konkurenci

Software: van jú áj s devítkou

Uvnitř na nás čeká nejnovější Android verze 9 Pie zasazený do sympatického prostředí One UI ve verzi 1.1, které bylo vyvíjeno s ohledem na ovládání jednou rukou a nabízí užitečný tmavý režim.

Stejně jako u Galaxy S10+ jsem i zde využíval Bixby Rutiny, které fungují poměrně spolehlivě, ale hlavně se mi líbí relativně podrobné možnosti „naprogramování“, které v podstatě kopírují funkci „když“. V praxi mi tak Bixby po příchodu domů na základě lokace automaticky zapne Wi-Fi, vypne mobilní data, ztiší hlasitost a tak podobně. Prostředí bylo celkově velmi dobře odladěné a neobsahovalo žádný zbytečný bloatware. Vytknout by se snad dala pouze přítomnost několika aplikací dvakrát, například prohlížeč od Googlu i od Samsungu, ale nepovažuji to za velký problém a někomu to může vyhovovat.

Líbilo se nám
  • Android 9 s funkční a sympatickou nadstavbou One UI
  • absence bloatware
Diskuze ke článku
Lukas
Pockam cca do 1 roka a beriem ho. Nahradi moj galaxy S7...na toto som cakal. Rovnake rozmery, jack, ip68, super fotak...nie je o com...sice 5,8" je uz pre mna vela ale rozmery su super nad 150mm vysky a 70mm sirky su uz pre mna telefony velke...jonkurencia prakticky nie je ak nepocitam iphone xr, ale ios nie je pre mna, takze prakticky ziadna konkurencia...
Zede
Jsem majitelem od 1.dne a nesouhlasim s vydrzi. Cely den nikdy nevydrzi. Je to velke zklamani,doufam ze po par optimalizacich, updatech apod se to vylepsi. Jinak vse super.
Blue Sun
Blue Sun
Nemít půl roku nový telefon, už jdu pro něj...
kokotoska
a jak rychlo pomaly by telefon byl, kdyby osadili 6GB pomale RAM ? to jsou zas vychytavky...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze