Konektivita: propojen vždy a všude
Obdobně jako u čipsetu, i z hlediska konektivity se u S10e na ničem nešetřilo. Uvnitř telefonu tedy najdeme podporu GPS, GLONASS, BDS i Galilea, všech u nás používaných LTE pásem s rychlostí stahování až 2,0 Gb/s nebo novinku v podobě Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax. Tzv. Wi-Fi 6 má zajistit rychlejší a zároveň i bezpečnější spojení. Ty, kteří rádi platí mobilním telefonem, zase potěší NFC a zapomenout nesmím ani na Bluetooth 5.0 s podporou A2DP, LE nebo aptX.
- podpora Wi-Fi 6
- Bluetooth 5.0
Fotoaparát: nejslabší dostal padáka
Jedním z kompromisů u Galaxy S10e představuje chybějící dvojnásobný teleobjektiv. Ultraširokoúhlý senzor, který je však podle mého názoru praktičtější, naštěstí zůstal zachován a je zcela identický jako u větších sourozenců. Fotografie jsou tak pořizovány v opravdu širokém rozsahu 123 stupňů a jednoznačně patří k tomu nejlepšímu na trhu, a to i díky korekci efektu rybího oka.
















Hlavní 12Mpx snímač je opět identický a i zde se můžeme těšit na specialitu Samsungu v podobě proměnlivé clony. Fotografie jsou opravdu líbivé, a to někdy až na úkor toho, jak scéna opravdu vypadala. Všeobecně se setkáme s mírným přeexponováním, avšak nejedná se o nic, co by nešlo upravit. Navíc se to pravděpodobně mnoha uživatelům, kteří touží po pěkných fotografiích, bude líbit, což nikomu nelze mít za zlé.
Uvnitř aplikace fotoaparátu se přímo nachází možnost fotografii poslat na Instagram, pouze však rozhodnete-li se populární aplikaci nainstalovat do telefonu. Slušně funguje také optimalizátor scény, což je jakási umělá inteligence, která přizpůsobí nastavení tomu co fotíte. Malým zklamáním je noční režim. Jeho zapnutí bohužel nelze vynutit (telefon se tak na základě scény sám rozhodne, kdy noční režim spustí). Schopností Google Pixelů nebo Huawei Mate 20 Pro tak zatím zůstávají nepřekonány. Očekávám však, že Samsung postupně vydá aktualizace, které schopnosti nočního režimu vylepší. Koneckonců ani u Pixelu nebyly výsledky oslnivé hned.
Samsung Galaxy S10e testovací video 1080p 60 FPS
Samsung Galaxy S10e testovací video 2160p 60 FPS
Samsung Galaxy S10e testovací video funkce Super Steady 1080p 30 FPS
Video můžete natáčet až ve 4K při 60 FPS. To, jak kvalitní má telefon optickou stabilizaci, zjistíte zejména při zapnutí funkce Super Steady, kdy se rozlišení sníží na Full HD, avšak video je opravdu pěkně stabilizované i za chůze a alespoň částečně nahrazuje gimball.
- celkově velmi podařené fotografie
- ultraširokoúhlý režim s korekcí efektu rybího oka
- pokročilá stabilizace u videa
- fotografie někdy vypadají lépe než skutečnost
- slabší noční režim oproti konkurenci
Software: van jú áj s devítkou
Uvnitř na nás čeká nejnovější Android verze 9 Pie zasazený do sympatického prostředí One UI ve verzi 1.1, které bylo vyvíjeno s ohledem na ovládání jednou rukou a nabízí užitečný tmavý režim.
Stejně jako u Galaxy S10+ jsem i zde využíval Bixby Rutiny, které fungují poměrně spolehlivě, ale hlavně se mi líbí relativně podrobné možnosti „naprogramování“, které v podstatě kopírují funkci „když“. V praxi mi tak Bixby po příchodu domů na základě lokace automaticky zapne Wi-Fi, vypne mobilní data, ztiší hlasitost a tak podobně. Prostředí bylo celkově velmi dobře odladěné a neobsahovalo žádný zbytečný bloatware. Vytknout by se snad dala pouze přítomnost několika aplikací dvakrát, například prohlížeč od Googlu i od Samsungu, ale nepovažuji to za velký problém a někomu to může vyhovovat.
- Android 9 s funkční a sympatickou nadstavbou One UI
- absence bloatware