Samsung Galaxy S10+
recenze

Samsung Galaxy S10+

A na stupínek vítězů se dere...
60

Na nový Samsung Galaxy S10+ jsme se opravdu dlouho těšili a není se čemu divit. Stačí zmínit ultrazvukovou čtečku otisků prstů v displeji, soustavu pěti fotoaparátů nebo nový Dynamic AMOLED panel. A ani tím stále nekončí výčet novinek, se kterými nejvybavenější Desítka přichází. Jak se Samsungu podařilo všechny tyto vlastnosti zkombinovat a zdali finální produkt stojí za vaši pozornost, to si zodpovíme v právě začínající recenzi.

Konektivita: Wi-Fi 6, zato bez 5G sítí

Z oblasti konektivity má nová S10+ s výjimkou infraportu snad nad vše, co byste mohli chtít. Uvnitř pochopitelně najdeme nejnovější Bluetooth 5.0 s podporou A2DP, LE i aptX. Toulky neznámými místy zpříjemní GPS, GLONASS, BDS a Galileo. Potěšila nás i podpora standardu Wi-Fi 6, který má umožnit až čtyřikrát rychlejší přenos dat v místech s hodně připojenými zařízeními. Telefon je také schopen rychleji přepínat z LTE na Wi-Fi a naopak, což může přijít vhod ve chvílích, kdy opouštíte domov či kancelář.

Líbilo se nám
  • nic důležitého nechybí
  • podpora Wi-Fi 6

Fotoaparát: fotí penta, zabírá ultra, nahrává insta

Pětice fotoaparátů, kdy tři najdete vzadu a dva vpředu, se během používání doopravdy osvědčila. Přední duální selfie kamerka fotí doopravdy krásné snímky a díky sekundárnímu senzoru s rozlišením 8 megapixelů a mírně širším záběrem dokáže zhotovit opravdu pěknou bokeh fotografii, na které je velmi dobře separována postava v popředí od pozadí. Navíc podporuje celou řadu efektů, které mohou výsledný snímek oživit nebo alespoň navýšit faktor zábavnosti AR Emoji postavičkami. Novinkou je také možnost nahrávat selfie videa v rozlišení až 4K, což mohou někteří uživatelé ocenit. O kvalitě videa ze selfie kamerky (pouze však ve Full HD) se můžete přesvědčit u speciálního dílu mobilecastu z veletrhu MWC v Barceloně. Jak je patrné z videa, nevýhodou je defaultně zapnuté zrcadlení, které nelze vypnout.

Jak už padlo, na zadní straně najdeme trojici senzorů: ultraširokoúhlý, širokoúhlý a dvojnásobně přibližující. První jmenovaný nás zaujal asi úplně nejvíc, neboť s rozsahem 123 stupňů dokáže zabrat doopravdy velikou plochu, což přijde vhod ve chvílích, kdy již nemůžete udělat krok dozadu a chcete vyfotit větší objekt z relativně malé vzdálenosti. Užitečný je pochopitelně také při focení menších prostor, jako je například interiér automobilu či pokoje. Nechtěný efekt rybího oka navíc telefon dokáže zkrotit a redukce zaoblení okrajů je na výsledných fotografiích rozhodně patrná. Rozlišení 16 megapixelů je plně dostatečné, ale nedisponuje automatickým ostřením, které by občas přišlo vhod.

Poslední fotografie byla pořízena selfie kamerou. Další videa a fotografie si můžete prohlédnout v článku „Nový král fotomobilů?“ odkazovaném níže

Další senzor (výrobcem označován jako širokoúhlý) nabídne rozlišení 12 megapixelů a velikost pixelů 1.4 µm. Nechybí ani specialita jihokorejského výrobce v podobě duální clony, která má proměnlivou světelnost f/1.5 až f/2.4. Tento senzor se nachází uprostřed, podporuje optickou stabilizaci i autofokus a má rozsah 77 stupňů.

Jako jeden z mála telefonů dokáže natáčet 4K video v 60 FPS.

Posledním z trojice je poté teleobjektiv s dvojnásobným zoomem, rozsahem 45 stupňů, optickou stabilizací a autofokusem. Mezi režimy se přepíná stisknutím příslušné ikonky tří stromečků v aplikaci fotoaparátu. Ta nově nabízí také několik desítek režimů, které jsou schopny rozeznat snímanou scénu a optimalizovat ji, případně vám může aplikace poradit s kompozicí a ukázat vám, kam přesně telefon namířit. Aplikace naštěstí funguje svižně a s dalšími aktualizacemi se stále zlepšuje. Zajímavá je rovněž novinka v podobě provázání s Instagramem, kdy lze okamžitě po zaznamenání snímek či video vložit na instagramový profil. V budoucnu přibude také schopnost natáčet HDR10+ video, což zatím není možné. I tak jsou však možnosti natáčení videa poměrně bohaté.

Jako jeden z mála telefonů dokáže Galaxy S10+ natáčet 4K video v 60 FPS. Kromě toho je možné natáčet také Super Slow-mo video, kdy telefon zachytí 0,4 sekundy videa, které je následně zpomaleno a přehráváno 14,8 sekundy (37násobné zpomalení). Užitečným pomocníkem může být také funkce Super Steady, který v kombinaci s optickou stabilizací využije softwaru a výsledné video by mělo být doopravdy bez otřesů. Na to si můžete udělat názor sami v přiloženém videu.

Samsung Galaxy S10+ testovací video funkce Super Steady 1080p 30 FPS exteriér

Samsung Galaxy S10+ testovací video 2160p 60 FPS interiér

Líbilo se nám
  • ultraširokoúhlý senzor s rozsahem 123 stupňů
  • zadní fotoaparát natočí 4K video v 60 FPS
  • první selfiekamerka co umí 4K video
  • pokročilá stabilizace
  • integrace Instagramu
  • kvalita snímků
Nelíbilo se nám
  • absence autofokusu u ultraširokoúhlého senzoru

Software: One UI na základech Androidu 9 Pie

Uvnitř zařízení najdeme nejnovější Android verze 9 Pie zabalený do líbivého prostředí One UI, které nabídne tmavý režim nebo lepší využití prostoru a soustředění více ovládacích prvků do míst, kam palcem dosáhne průměrný uživatel. S novým prostředím jsme byli spokojeni. Uvnitř pochopitelně nechybí ani ochrana Knox nebo chytrý asistent Bixby, který funguje podobně jako Google Asistent.

Z hlavní obrazovky se stačí posunout doleva, abyste uviděli několik pod sebou uložených náhledových dlaždic, které odkazují na nedávné aktivity, galerii obrázků či hudební přehrávač a fungují jako rychlé odkazy do jednotlivých aplikací. V době psaní tohoto textu telefon obsahoval únorové bezpečnostní aktualizace systému a věříme, že na softwarové podpoře Samsung bude pracovat i dál. Výrobce si rovněž zaslouží pochvalu za minimum zbytečných aplikací neboli bloatwaru – v telefonu jsme našli pouze to důležité.

Líbilo se nám
  • absence bloatwaru
Diskuze ke článku
Lukáš
Je to prostě top telefon ve všech směrech. Pro mě je ale neprodejný z hlediska toho výřezu v displeji. Jsem člověk esteticky založený, co si potrpí na vzhledu kde čeho. Proto je pro mě nepředstavitelné, že bych koukal na displej, kde by ho kus chybělo. Doba je marná, dělají to i ostatní a to já podporovat nebudu. Za takové peníze neočekávám žádné kompromisy. Takhle Samsungu ne. Tohle není Apple, kde si nechá zákazník nakálet na hlavu a ještě poděkuje. Nekoupím to.
blabla
Tohle není recenze ale PR. Výkon nezná kompromisy? Dlouhá výdrž? Když S10 se Snapdragonem 855 je výkonnější a má delší výdrž, a to až o 25 %? WTF???
Lolek
Opravdu nema rychle nabíjení kabelem? Nemelo spis byt, ze nema superrychle nebijeni kabelem?
All mobile
All mobile
Velmi pěkná recenze.Galaxy S10 jsem měl možnost vyzkoušet a je to opravdu naprostá špička.Za mě veliký skok oproti S9.Vylepšení mají smysl a člověk je využije.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze