Samsung Galaxy S III
recenze

Samsung Galaxy S III

Nekompromisní král

Galaxy S III mě již při prvním pohledu doslova uhranulo. Jeho kouzlo tkví v ergonomii a ve výkonu, který jsem dosud neviděl. V těch nejnáročnějších dnech se na něj mohu díky jeho výdrži spolehnout. Exceluje v datech i navigaci. Hudební závislost jsem si vypěstoval na kvalitním zvuku. Bylo vůbec něco, co mi vadilo? Jaké jsou nedostatky nového krále mobilů?

Displej: pixely jen pod mikroskopem

Přední stranu si pro sebe sobecky zarezervoval dotykový a proporčně rozsáhlejší dotykový displej s kapacitní vrstvou a multitouch gesty. V jeho parametrech najdeme výkvět těch nejlepších technologií. Jednak je to špičková technologie Super AMOLED High Definition (HD) s jemným zobrazením 720p (1280 x 720 bodů), ale (bohužel) maticí PenTile. Škarohlídi možná utrousí poznámku, že displej nebude tak jemný, když nemá matici RGBs. Vyvedu vás z omylu. Rastr není vůbec patrný, ani kdybych jej zkoumal z velké blízkosti. Navíc Samsung tvrdí, že díky tomuto řešení displej vydrží déle. U RGBs matice totiž často dochází k brzkému skončení životnosti modrého subpixelu. Tak jako tak nevnímám použitou matici z praktického hlediska jako negativum, protože rastr pozorovatelný není.

Nechtěnému poškození a škrábancům by mělo zabránit použití ochranného minerálního skla druhé generace Corning Gorilla Glass 2. Podle specifikací výrobce by CG 2 mělo být především tvrdší a odolnější. Vím, co ale není. Není bohužel 100% odolné vůči škrábancům. Po velmi krátké době jsem spatřil na displeji několik vlasových škrábanců, a to se k telefonu chovám velmi opatrně.

Zobrazovací schopnosti mě nadchly. Snad ve všech ohledech displej exceluje. Je to jak podání bílé, které je příkladné a nesměřuje do žluté, tak i podání černé, což je u AMOLED panelů dobrým zvykem. Nakonec jsou to i samotné barvy a kontrast. Intenzitu barev si můžeme sami upravit podle čtyř navolených režimů. Od videoklipu, který podává asi nejpřirozenější barvy, až po dynamický režim. Tento režim ale už příliš nedoporučuji, barvy jsou přesaturované a neodpovídají skutečnosti.

Přímé slunce je pro dotykový displej nepřítelem číslo jedna, jsou na něm totiž velmi dobře viditelné různé otisky a mastnoty. Dotykový displej jako by postrádal oleofóbní vrstvu, jinak si nedokážu vysvětlit tak značnou náchylnost k ulpívání otisků. Vedle mastnoty displej Galaxy S III bojuje i se zhoršenou čitelností, zvláště za ostrého slunce. Za přímého světla jsem často musel vyhledávat stín nebo si stínit rukou, protože displej byl prakticky nečitelný.

Ukázka svítivosti notifikační LED diody

Řešením je tak šponovat jas do maximálních výšin, kdy už displej čitelný vcelku dobře je, ale stále to není to pravé ořechové. Samozřejmě jsem vypnul automatickou regulaci jasu i úpravu barev, i tak ale čitelnost displeje na žádném ze tří kousků nebyla na slunci dobrá. Například japonské Sony Xperia P tuto korejskou vlajkovou loď v této disciplíně zcela deklasuje. Dokonce i Galaxy S II má subjektivně o něco lépe čitelný displej.

Nastavení zobrazení kontrastu - sytosti displeje. Zleva - videoklip, přirozený, standardní a dynamický

Stěžovat si nemohu ani na pozorovací úhly, protože i při velkém náklonu je zachována věrohodnost barev. Možná vás bude zajímat, že v nočních podmínkách na černém pozadí vykazuje displej stopy a obrazce. Nejedná se o vadu, ale o vlastnost AMOLED panelů. Hojné diskuze na toto téma se v tomto případě vedou u Nexusu nebo Motoroly RAZR. Za běžných podmínek a denního světla si ale uživatel ničeho nevšimne.

Nastavení zobrazení kontrastu - sytosti displeje. Zleva - videoklip, přirozený, standardní a dynamický

Pokud bychom tedy měli kvalitu displeje shrnout, lze za něj Samsung pochválit. Je jasný, jemný a celkově kvalitní. Kaňkou na kráse je pouze jeho špatná čitelnost na přímém slunci.

Hardware

Kapitola o hardwaru se píše sama, protože Galaxy S III je doslova prošpikován špičkovou výbavou. Jen stěží bychom hledali konkurenta, který se mu vyrovná. Podobně vybavenými kolegy jsou pouze HTC One X a LG Optimus 4X. Mé blahoslavné ódy začnou u čtyřjádrového procesoru Exynos 4412, vyrobeného 32 nm technologií. Za jeho výrobou stojí samotný Samsung. Pracovní frekvence procesoru je 1,4 GHz. Samostatnou jednotkou pro grafické operace je velmi výkonný čip Mali-400MP, který je v současnosti s čipy Adreno 225 a PowerSGX543MP naprostou špičkou na poli grafik.

Operační paměť má podle specifikací hodnotu 1 GB, uživateli je ale dostupná celková kapacita 780 MB. Po zapnutí si systém řekne přibližně o 350-450 MB v závislosti na počtu nainstalovaných her a aplikací. Pro uživatele a spouštění aplikací tak zůstává dostatečná velikost RAM paměti a najednou tak lze bez problému spustit opravdu mnoho programů.

Interní paměť podle slov výrobce disponuje kapacitou 16 GB. V praxi se uživatel bude muset smířit s kapacitou 11,35 GB, která je jednotná jak pro data, tak i aplikace. Nepanuje zde žádné rozdělení v podobě vyhrazené paměti pro data a pro aplikace, za což výrobce jedině chválíme. V prodeji však budou postupně také Galaxy S III s vnitřní pamětí 32 nebo 64GB. Pod zadním krytem navíc nalezneme slot na paměťové karty typu MicroSDHC do kapacity 64 GB, který je velkou konkurenční výhodou oproti HTC One X, které má pouze integrovanou paměť.

Pokud si tak v budoucnu pořídíte 64GB variantu telefonu a vložíte do něj dalších 64GB ve formě pamětové karty, budete mít v telefonu takovou kapacitu paměti, jako mají dnešní ultrabooky. Dalším úložištěm je pak ještě Dropbox. V základu telefonu nalezneme předinstalovanou aplikaci, ve které po registraci obdržíme 50 GB místa.

Pro výměnu paměťové karty není nutné vypínat telefon a vyjímat baterii. Vedle slotu na paměťové karty je i slot pro MicroSIM kartu. V případě standardního formátu SIM karty doporučuji zajít do nejbližší prodejny operátora, kde vám bezplatně pomocí speciálních kleští oříznou SIM kartu na potřebný formát MicroSIM .

TIP: micro-SIM karta: co je zač a kde a za kolik ji sehnat?

MicroSIM - porovnání běžné SIM karty a MicroSIM karty

Připravili jsme pro vás také celou řadu a sérii výkonnostních testů, hrubý odhad výkonu tohoto telefonu můžete vyčíst z následujících screenshotů provedených benchmarků.

Benchmark testy zleva - Quadrant, Linpack single a multi thread, SmartBench 2012, CF-Bench, NenaMark 2, GLBenchmark 2.1 Egypt standard a pro, AnTuTu

Diskuze ke článku
Warri
Píšete v "Konkurence" že má X ONE o jeden palec menší displej, je to jen jedna desetina :) Jinak moc pěkna recenze...
Pix
Díky za skvělou a obsáhlou recenzi.
sezere_te_medved
No už pro něj běžim na splátky ale nejdřív všechno prodám aby mě pak exekutor neměl co vzít ale hlavně že budu mačkat displej:D
tomáš
Jaky myslíte ,že je lepší operátor ? O2 nebo T-mobile nevím u které společnosti si telefon koupit .. ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze