Samsung Galaxy S III
recenze

Samsung Galaxy S III

Nekompromisní král

Galaxy S III mě již při prvním pohledu doslova uhranulo. Jeho kouzlo tkví v ergonomii a ve výkonu, který jsem dosud neviděl. V těch nejnáročnějších dnech se na něj mohu díky jeho výdrži spolehnout. Exceluje v datech i navigaci. Hudební závislost jsem si vypěstoval na kvalitním zvuku. Bylo vůbec něco, co mi vadilo? Jaké jsou nedostatky nového krále mobilů?

Baterie a výdrž: nebojím se jakéhokoliv nasazení

K přihlédnutí použité kapacity baterie nevím, zda bych se měl radovat nebo být zklamán. Osobně bych raději viděl baterii s dvojnásobnou kapacitou. Nicméně vzhledem k tomu, jaké kapacity baterií používají ostatní výrobci u telefonů podobné výbavy, mi nezbývá než se spokojit s tím, co je. Samsung v novince použil typ baterie Li-ion kapacity 2100 mAh – 3,7 V a 7,98 Wh. V tabulkách výrobce se dozvíme, že baterie by měla postačit na 650 minut hovorového času v síti 3G a zaručit 750 hodin pohotovostní výdrže v síti 3G.

V praxi jsme došli k několika klíčovým názorům. Samsung odvedl velmi dobrou práci co do optimalizace softwaru, jehož vyladěnost se pozitivně projevuje na délce pohotovostní výdrže. Nemalou zásluhu na tom bude mít i čtyřjádrový procesor a nakonec i použitá kapacita baterie. Ta sice neoplývá zázračnou kapacitou, ale ve výsledku se dočkáme výdrže, která v současnosti ukazuje nejlepší hodnoty pohotovostní výdrže mezi ostatními špičkovými telefony. Do kapsy strčí i řadu dalších androidích telefonů, nehledě na počet jader.

Zpočátku jsem nasadil rozumné až nenáročné tempo používání telefonu. Mohl jsem se spolehnout na dvou až tří denní výdrž. Poté jsem zvolil výrazně intenzivnější používání, které znamenalo: zapnutou synchronizaci, režim sítě 3G, automatický jas, aktivované zvuky a gesta.

V průběhu zatěžkávacího testu jsem za den na telefonu prohlížel stránky přes vestavěný prohlížeč cca 60 minut, k připojení jsem využil bezdrátové sítě se zabezpečením WPA2, okrajově jsem prohlížel stránky i přes mobilní data a technologie HSPA+ (6,5 Mb/s). Dále jsem pořídil 40 fotek bez blesku, odeslal jsem 15 textových zpráv sms a 30 zpráv prostřednictvím klienta Viber (přes bezdrátovou síť Wi-Fi), uskutečnil 10 minut hlasových hovorů, hrál zhruba 70 minut hru Tower and Defence s vypnutými zvuky, 30 minut poslouchal hudbu do sluchátek s hlasitostí 12 a na závěr v průběhu dne jsem několikrát použil aplikaci Foursquare, což znamenalo občasnou aktivaci velkého žrouta baterie – GPS po dobu osmi hodin. GPS jsem využíval především v aplikaci Sports Tracker a občas v aplikaci Foursquare. Při těchto všech úkonech a používání telefon vydržel zhruba jeden a půl dne – přibližně 30 hodin. To je na moderní smartphone se špičkovým výkonem a výbavou velmi dobrý výsledek.

S Galaxy S III jsem vyrazil také do přírody, abych otestoval specifické použití, které se vztahovalo na aktivní GPS, pořizování fotek a internet. Telefon se neustále přepínal mezi sítí 2G a 3G, během testování jsem pořídil 130 fotografií se zaznamenáváním polohy přes GPS, spouštěl jsem aplikaci Google mapy, vyžadující internetové připojení asi dvě hodiny v mnoha přestávkách, odeslal jsem deset textových zpráv a uskutečnil 5 minut hlasových hovorů. Po osmi hodinách telefon vykazoval hodnotu baterie 35 %. Přitěžujícími okolnostmi bylo časté přepínání sítě GSM/3G, časté používání GPS a také nejvyšší hodnota jasu, kvůli čitelnosti na přímém slunci.

Otestovali jsme i výdrž v našich standardizovaných testech. Při přehrávání YouTube videa v 3G síti, zapojených výrobcem dodávaných sluchátek s 50% hlasitostí a 50% jasem jsme dosáhli hodnoty výdrže 610 minut. Při přehrávání 720p HD videa (1280 x 520 bodů) avi se zapojenými sluchátky s hlasitostí 50% a stejnou úrovní jasu, činil výsledek velmi dobrých 670 minut. Naopak v oblasti prohlížení internetových stránek s 50% jasem, vypnutým Flashem, jsem dosáhl výsledku 326 minut.

Nabití telefonu z úplného vybití až do plného nabití ve vypnutém stavu je za 2,5 hodiny. Pokud je telefon zapnutý, doba nabití se prodlužuje na tři hodiny. Škoda, že Samsung neintegroval technologii, kterou má ve svých telefonech Sony. Díky ní se 80% kapacity baterie nabije za zhruba jednu hodinu. U Galaxy S III si musíte jednoduše na nabití počkat dlouho.

Pohotovostní výdrž patří mezi největší překvapení, která mi novinka připravila. Výdrž je vzhledem k výbavě, použité úhlopříčce displeje i výkonnému procesoru opravdu neuvěřitelná. Bez problému telefon vydrží více jak den v ostrém nasazení a při intenzivním používání.

Zvuk: maestro Wolfson

Samsung do prodejního balení vměstnal špuntová sluchátka bílé barvy se třemi vyměnitelnými nástavci. Tento typ sluchátek je u Samsungu nový a doufáme, že je nebude dál používat. Po prvním připojení sluchátek a sžití s nimi mě polil studený pot. Reprodukovaný zvuk z nich je špatný.

Dovolím se říct, že kvalitativně jsou na úrovni běžných pecek dodávaných ostatními výrobci k telefonům za pár tisíc. Zvuk je nevýrazný, zcela chybí basy a vše je na úkor až nezdravě vysokých výšek. Jejich zvuk bych přiřadil spíše k sluchátkám značky Aiwa, které stály 350 Kč. Oproti dřívějším špuntům, které byly například v balení u telefonu Galaxy S II se jedná o krok zpátky, budeme-li se bavit o kvalitě zvuku.

Ovšem ihned jsem si spravil chuť, když jsem použil vlastní sluchátka Pioneer CX-60 nebo VSonic RO 4 PRO. Předpokladem minimálně nadprůměrně kvalitního výstupu je přítomnost zvukového čipu Wolfson WM1811. Ten své schopnosti z papírových předpokladů naplňuje i ve skutečnosti. Zvuk je hutný a nechybí mu dynamika. Výstup mohu přiřadit k nejlepším telefonům na trhu a bez obav je adekvátním soupeřem k zvukovému guru jménem iPhone 4S/4.

U Galaxy S II jsem chválil zvukový výstup z reproduktoru, který byl nadprůměrně hlasitý a ani ve vyšších frekvencích nedocházelo ke znatelnému zhoršení zvuku či jeho degradaci. U nástupce platí stejně vysoko nasazená laťka. Reprodukce zvuku je kvalitní se zdařilým pokusem o náznak basů. Hlasitost stačí na ozvučení i větších prostorů, přičemž ani na nejvyšším stupínku hlasitosti jsem nepozoroval žádné zkreslení nebo rezonanci.

Diskuze ke článku
Warri
Píšete v "Konkurence" že má X ONE o jeden palec menší displej, je to jen jedna desetina :) Jinak moc pěkna recenze...
Pix
Díky za skvělou a obsáhlou recenzi.
sezere_te_medved
No už pro něj běžim na splátky ale nejdřív všechno prodám aby mě pak exekutor neměl co vzít ale hlavně že budu mačkat displej:D
tomáš
Jaky myslíte ,že je lepší operátor ? O2 nebo T-mobile nevím u které společnosti si telefon koupit .. ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze