Samsung Galaxy S III
recenze

Samsung Galaxy S III

Nekompromisní král

Galaxy S III mě již při prvním pohledu doslova uhranulo. Jeho kouzlo tkví v ergonomii a ve výkonu, který jsem dosud neviděl. V těch nejnáročnějších dnech se na něj mohu díky jeho výdrži spolehnout. Exceluje v datech i navigaci. Hudební závislost jsem si vypěstoval na kvalitním zvuku. Bylo vůbec něco, co mi vadilo? Jaké jsou nedostatky nového krále mobilů?

Zhodnocení: konkurenci ukazují záda

Galaxy S III není svojí funkční výbavou ojedinělé. Na trhu jsou další dva adepti, kteří novince budou chtít zatopit a povíme si o nich o několik odstavců níže. Již předchozí Galaxy S II bylo špičkové zařízení. V případě třetí generace jej výrobce opět přiblížil k dokonalosti. Pro mnohé možná už je Galaxy S III dokonalým zařízením. Nedostatky se totiž téměř nekonají. Uživatel nemusí řešit žádné zásadní problémy, proč zařízení nekoupit nebo jaký kompromis učinit. Hned s prvním softwarem je zařízení velmi dobře odladěné. Žádné vážné softwarové vady jsem nezaznamenal, žádná zpomalení se nekonají a výdrž telefonu je překvapivě dobrá až výborná.

Zaměřím se tak na poznatky, které se mi líbily a kvůli kterým se budu s telefonem jen těžko loučit. Uchvátil mě výkon, perfektní dotykový displej, perfektní odezva fotoaparátu (na rozdíl od předchozího Galaxy S II), výborná citlivost Wi-Fi, i notifikační LED dioda. Ušetří mnoho času a z mého pohledu se jedná snad o nejpraktičtější doplněk telefonu. Kde si také nemůžu stěžovat, ani kdybych chtěl, je datová oblast. U předešlého Galaxy mě mrzela absence NFC čipu a Wi-Fi Direct konektivity. Obě technologie již novinka má.

Pokud se teď zamyslím nad tím, kde bych našel nějaké slabiny nebo prostor pro zlepšení, jedná se spíše o prkotiny a ne problémy, kvůli kterým bych si měl položit otázku, zda si mám Galaxy S III vůbec koupit. Určitá zlepšení by snesl fotoaparát a jeho obrazová kvalita. Kvalitativně jsou totiž snímky dobré, přesto jsou na úrovní staršího Galaxy, občas možná na něj dokonce ztrácí a jsou horší. Nicméně věřím v to, že s dalšími aktualizacemi bude fotoaparát produkovat kvalitnější snímky. Zamrzí také špatná čitelnost displeje na přímém slunci.

Další optimalizace by měla být směřována k menší prodlevě „home“ klávesy a odemykání. Rychlost multitaskingu (vyvolání a minimalizování aplikací) totiž není úměrná vzhledem k použití čtyřjádrového procesoru a zbylé rychlosti telefonu. Nakonec subjektivním názorem, který neberte jako obecnou pravdu, jsou plastové materiály. Takto luxusní telefon by si přeci jenom zasloužil hodnotnější materiály. Zadní kryt také po pár týdnech vykazuje kvanta mikroškrábanců a v dobrém světle se příliš neprezentuje nová generace ochranného skla Gorilla Glass 2. Již po dvou dnech byla nositelem několika drobných škrábanců.

Druhý pohled šéfredaktora Martina Pultznera

Kolega v recenzi skvěle popsal všechny klady a negativa tohoto špičkového telefonu. Já se budu v tomto stručném druhém pohledu snažit zmínit pár klíčových dojmů, které ve mně Galaxy S III zanechal při souběžném testování druhého kusu.

Nejsem příznivcem telefonů s přerostlými displeji a 4,8 palce je pro mě již moc. Na druhou stranu díky oblým konturám se telefon dobře drží a ovládá lépe, než například HTC One X. I když jsem si tak na rozměry nezvykl, ovládání bylo nakonec lepší, než jsem čekal. Plastové materiály bych jako negativum neviděl, mně osobně se design a zpracování vcelku líbí. Mrzelo mě spíše, že se zadní kryt snadno poškrábe a už po pár hodinách nošení v kapse obsahoval drobné vlasové škrábance. Špičková je rychlost a celková vyladěnost telefonu, to se Samsungu opravdu povedlo. Iritovala mě ale občas delší prodleva po stisknutí vypínacího tlačítka při odemykání displeje. Pokud v pozadí běží nějaká specifická aplikace, dojde k rozsvícení displeje například i po 2 sekundách, což je příliš dlouho.

S displejem souvisí také zřejmě největší negativum telefonu. Displej je sice jemný, úžasně barevný a celkově kvalitní, ale jeho čitelnost na slunci je špatná. I když nastavím maximální jas, vypnu automatickou regulaci i úpravu barev, stejně jsou texty jen tak tak viditelné a často jsem si například při prohlížení grafiky musel stínit rukou. Od největšího negativa rovnou k velké pochvale. Tu si zaslouží výdrž baterie, která pravidelně udržela telefon i při mém náročném pracovním používání celý den zhruba od sedmé ráno do osmé hodiny večerní. Obvykle k večeru k jiným telefonům připojuji externí baterii a musím dobíjet, u Galaxy S III se mi to za celé dva týdny nestalo.

Líbil se mi také dobře zpracovaný kalendář a malé vychytávky, které činí používání telefonu příjemnější, jako například funkce Smart stay, která nevypne displej, když se na něj díváte. Abych to neprodlužoval, Galaxy S III na mě udělal opravdu výborný dojem tak, jak už dlouho žádný telefon. Až na špatnou čitelnost displeje na slunci a pro mě osobně až příliš velké rozměry mu v podstatě nemám co zásadnějšího vytknout a s čistým svědomím ho mohu každému, komu velký displej nebude činit potíže, doporučit.

Konkurence

Prvním vyzyvatelem je HTC One X. Výbava je velmi podobná, přesto se liší. Dotykový displej je o jednu desetinu palce menší a odlišná je i zobrazovací technologie IPS. Rozlišení je stejné 1280 x 720 bodů. Hardwarová výbava je podobná, aspoň co se týče použití čtyřjádrového procesoru. V případě HTC se jedná o Tegru 4-PLUS-1 (pod dřívějším názvem Tegra 3) s počtem jader 4+1 s integrovanou dvanácti jádrovou grafikou.

HTC One X - oficiální fotografie

TIP: Recenze HTC One X – Velkolepá jednička

Výkony procesoru i grafiky se výrazně neliší. První mínusový bod dostává HTC za průměrnou až podprůměrnou pohotovostní výdrž. Jak testy, tak i uživatelé naznačují, že s HTC se sotva dostanou na výdrž, dosahující jednoho celého dne. Naopak u Galaxy S III jde hravě dosáhnout výdrže jednoho a půl dne.

HTC One X - živé snímky

Dalším kolem je fotoaparát. Plusové body připíšeme HTC. Ten totiž má optiku s lepší světelností i obrazovou kvalitou. Prokreslení detailů je lepší, hladina šumu také. Výrazné mínus utrží HTC u optimalizace softwaru a slabého dosahu Wi-Fi. Nevýhodou může být pro někoho absence slotu paměťové karty.

Druhým rivalem je v těchto dnech do prodeje vstupující LG Optimus 4X. Přináší čtyřjádrový procesor Tegra 4-PLUS-1 a paměť RAM kapacity 1 GB. Mimořádně perfektní zobrazovací výsledky dotykového displeje úhlopříčky 4,7 palce obstará Super IPS technologie. Jemné rozlišení je také v HD duchu (1280 x 720 bodů). Podle papírových předpokladů bychom mohli očekávat stejnou, ne-li lepší výdrž než tomu je u Galaxy S III. V základu má totiž baterii ještě vyšší kapacity 2 140 mAh. Z prvních dojmů kladně hodnotíme elegantní vzhled a novince nechybí slot na paměťové karty ani perfektní konektivita.

LG Optimus 4X - oficiální fotografie

TIP: LG Optimus 4X HD: vlajková loď s 4,7″ displejem a HD rozlišením

Samsung Galaxy S III můžete zakoupit v obchodu Sunnysoft.

samsung-galaxy-s-iii
Klady
 • Při náročnějších operacích se telefon příliš nezahřívá
 • Dobrá ergonomie i přes větší rozměry
 • Velmi citlivý čip GPS s okamžitou fixací
 • Špičková kvalita zvuku
 • Hlasové ovládání S Voice
 • Propracovaná gesta jsou užitečná
 • Plná datová konektivita - NFC, Wi-Fi Direct, HSPA+
 • Skvělá pohotovostní výdrž
 • Výkonný hardware přináší obrovský výkon nejenom na papíře
 • Jemný dotykový displej s výbornými zobrazovacími schopnostmi
 • Mnoho užitečných vychytávek, jako například Smart Stay
 • Video pop-up play
 • Špičkové multimediální schopnosti - výborný přehrávač videa
Zápory
 • Fotoaparát nedoznal velkého vylepšení oproti Galaxy S II
 • Chudé prodejní balení
 • S Voice si nerozumí s češtinou
 • Klávesa home má pomalejší odezvu
 • Ochranné sklo Gorilla Glass 2 i zadní kryt se snadno poškrábe
 • "Plastovost" telefonu - chybí hodnotnější materiály
 • Špatná čitelnost displeje na přímém slunci
Diskuze ke článku
Warri
Píšete v "Konkurence" že má X ONE o jeden palec menší displej, je to jen jedna desetina :) Jinak moc pěkna recenze...
Pix
Díky za skvělou a obsáhlou recenzi.
sezere_te_medved
No už pro něj běžim na splátky ale nejdřív všechno prodám aby mě pak exekutor neměl co vzít ale hlavně že budu mačkat displej:D
tomáš
Jaky myslíte ,že je lepší operátor ? O2 nebo T-mobile nevím u které společnosti si telefon koupit .. ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze