Samsung Galaxy Note9
recenze

Samsung Galaxy Note9

Když si inovace hrají na schovku
17

Po velmi vydařeném Samsungu Galaxy Note8 z loňska už výrobce neměl nutkání k zásadním inovacím. Zdánlivě tak následník vypadá úplně stejně. Nemusíte se však bát, rozhodně se vylepšovalo. Trošku u displeje, více u hardwaru s fotoaparátem a výrazně u hlavního taháku – dotykového pera S Pen. Cena meziročně dokonce mírně poklesla. Předpoklady pro úspěch tak novinka rozhodně má.

Fotoaparát: opět si polepšil

Řada Galaxy Note již tradičně nabízí duální fotoaparát. Nejprve pár základních faktů. Rozlišení vyšplhalo na 12 megapixelů (platí pro oba fotoaparáty), nechybí optická stabilizace obrazu a dvoutónová přisvětlovací dioda. Sekundární kamerka je zde přítomna jednak pro bezztrátový dvojnásobný zoom a jednak pro práci s přeostřováním. Možná ještě více naláká proměnná clona, která dokáže pracovat s běžnou hodnotou f/2.4, nebo nadstandardní hodnotou f/1.5. Tuto funkci Galaxy Note9 přebírá od Galaxy S9+.

Dvojnásobné optické přiblížení

Proměnná clona slouží pro ještě lepší snímky, a to především v noci. Telefon dokáže pojmout mnohem více světla a v případě nočních snímků patří Samsung Galaxy Note9 k těm vůbec nejlepším fotomobilům. Pakliže necháte vše na automatice, pracuje proměnná clona dle očekávání. Ve dne či za dostatečného osvětlení je nasazena vyšší hodnota, v noci a v šeru místnosti nižší hodnota. Na manuální režim si hodnotu můžete zvolit sami, vždy však jen tu jednu ze dvou pevně daných.

Prostředí fotoaparátu

Snímkům celkově lze jen pramálo vytknout. Mezi dnešními telefony patří k absolutní špičce po stránce ostrosti po celé ploše i věrného barevného podání. V praxi často využijete dvojnásobné přiblížení, které funguje na jeden dotyk a kvalita zůstává nadále na vysoké úrovni. Patrný je i mezigenerační posun, kdy jsou snímky z Notu9 ostřejší než z Notu8. Obávat se nemusíte ani snímků za zhoršeného osvětlení nebo snad v noci. Galaxy Note9 se chlubí takřka nulovým digitálním šumem a často vídané mazanice nebudete už vídat. Optická stabilizace vaši ruku udrží v klidu. V noci tak musíte počítat pouze s tím, že detaily nebudou natolik kvalitní a ostré jako během dne.

Ukázkové fotografie během dne
Fotografie z interiéru a noci

Snímky z 8megapixelové čelní kamerky pro tvorbu selfies jsou až překvapivě kvalitní a ostré. Nadšenci do moderních autoportrétů budou nadšení. Šikovný je režim široké selfie, kdy pořídíte střed fotky a následným nakloněním doleva a doprava přidáte širší záběr. Zní to složitě, ale povede se vám vše na první pokus. V případě selfies stojí za zmínku i funkce AR Emoji, která během chvilky vytvoří animovanou postavičku, která se vám více či méně podobá. Přebírá také vaše grimasy. Výsledky můžete samozřejmě sdílet napříč všemi sociálními sítěmi.

Selfies a režim bokeh

I Note9 podporuje superzpomalená videa s 960 FPS, avšak jako něco navíc získal možnost je natáčet dvojnásobně dlouhá, tedy 0,4 vteřiny, což při přehrání znamená téměř 12 vteřin. Výsledky jsou skutečně velmi pěkné a nutno dodat, že prodloužení se pozitivně projevuje na šanci zachytit ideální záběr. Jedním dechem ale dodejme, že superzpomalená videa se hodí natáčet především venku za dobrého světla. Umělé světlo, jak vidíte na jedné z ukázek, není přítelem zdejšího slow-motion režimu.

Samsung Galaxy Note9
Záznam zpomaleného videa

Samsung Galaxy Note9 (testovací video) – 720p, 960 FPS

Samsung Galaxy Note9 (testovací video) – 720p, 960 FPS

Samsung Galaxy Note9 (testovací video) – 720p, 960 FPS

Klasická videa nahrajete ve 4K rozlišení s 60 snímky za vteřinu, ovšem v tomto případě zapomeňte na optickou stabilizaci obrazu. Ta je dostupná až od kvality 4K při 30 FPS, případně Full HD při 60 FPS. V případě záznamu videí ve snímkování 60 FPS také přijdete o možnost dvojnásobného bezztrátového přiblížení. Nejkvalitnější videa jsou také omezena délkou jednoho záznamu. V případě 4K rozlišení s 60 FPS to dělá 5 minut, u Full HD s 60 FPS pak 10 minut.

Samsung Galaxy Note9 (testovací video) – 2160p, 60 FPS

Samsung Galaxy Note9 (testovací video) – 2160p, 60 FPS

Samsung Galaxy Note9 (testovací video) – 1080p, 60 FPS

Líbilo se nám
  • špičkový hlavní fotoaparát
  • dvojnásobný optický zoom
  • selfies s širokým záběrem
  • 4K video s 60 FPS
  • delší superzpomalená videa

Software: sušenky s výhledem na koláč

V Samsungu Galaxy Note9 se nachází operační systém Android 8.1 Oreo a o podporu se obávat nemusíte. Ještě před zahájením prodeje si výrobce přichystal aktualizaci s nejnovějšími bezpečnostními záplatami. Navíc máte 100% jistotu, že v budoucnu obdržíte Android 9.0 Pie. Samotné prostředí ještě doplňuje lehká nadstavba Samsung Experience, která se však poslední dva roky v podstatě neliší. Výhodou jest, že v celém prostředí můžete pracovat i v horizontálním režimu. V nastavení najdete například usnadňující režim pro ovládání jednou rukou či možnost schovat panel s tlačítky ve spodní části displeje. Cestu domů pak zajišťuje silnější stisk tlačítka schovaného za displejem.

Důležitá je v dnešní době optimalizace, která se Samsungu v posledních dvou letech daří skvěle. Nový Galaxy Note9 není výjimkou. V zádech má nejen výkonný hardware, ale také optimalizovaný software. Veškeré běžné aplikace se spouští okamžitě a velká operační paměť je udrží spuštěné v pozadí i několik dní.

Výjimečně tentokrát nakousneme hry. Představení Samsungu Galaxy Note9 totiž bylo spjato s velmi očekávanou hrou Fortnite. Tu dnes můžete získat nejen z oficiálních stránek vývojářů hry, ale také, což je navíc pohodlnější, z obchodu Galaxy Apps. Nejprve si stáhnete Fortnite Launcher, skrze který dojde ke stažení celé hry. V telefonu vám pak svítí dvě podobné ikonky, ale co už. Samotná hra na telefonu běží plynule, ještě aby ne. Jejím maximem je však nikterak oslňujících 30 FPS. Stinnou stránku představuje opravdu neúnosně dlouhé načítání a také komplikace při zakládání účtu. Osobně se mi jej nepodařilo spojit s účty od Facebooku, Googlu ani Microsoftu. Jedinou možností tak bylo založit zcela nový účet přímo pro účely hry.

Líbilo se nám
  • přehledné prostředí
  • skvělá optimalizace
  • spoustu nastavení
  • možnost práce v horizontálním režimu
Diskuze ke článku
Vojtěch Vincze
Vojtěch Vincze
Naposledy jsem měl Note 4 a na S Pen jsem si neskutečně zvykl. Teď mám G6 a chybí mi při spoustě činností.
Note 9 už se přiblížil ideálu. Dát čtečku do displeje, vrátit infraport a nenašel bych žádný zápor...
Samo Kosík
Samo Kosík
Výborný telefón
Daniel
Bude 512GB verze také v modré barvě nebo jen v černé?
Leader
Prosím opravte v parametrech: dostupnost 2018 a telefon je schopný nahrávat 4k@60fps.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze