Samsung Galaxy Note9
recenze

Samsung Galaxy Note9

Když si inovace hrají na schovku
17

Po velmi vydařeném Samsungu Galaxy Note8 z loňska už výrobce neměl nutkání k zásadním inovacím. Zdánlivě tak následník vypadá úplně stejně. Nemusíte se však bát, rozhodně se vylepšovalo. Trošku u displeje, více u hardwaru s fotoaparátem a výrazně u hlavního taháku – dotykového pera S Pen. Cena meziročně dokonce mírně poklesla. Předpoklady pro úspěch tak novinka rozhodně má.

Displej: prvotřídní

Pastvou pro oči je 6,4palcový a lehce zakřivený displej s rozlišením 2 960 × 1 440 pixelů. Super AMOLED panel Samsung piluje nadále k dokonalosti a pokud dokáže Note9 něčím na první pohled zaujmout a nebude to jeho velikost, displejem většinu uživatelů odzbrojí. Je velký, jasný, skvěle čitelný a má podmanivou černou. Výborně je čitelný na slunci i z ostrých úhlů.

Samsung Galaxy Note9
Displej je pastvou pro oči

Chválit musíme i jas, který jde nastavit v širokém rozsahu, a automatickou regulaci. Čidlo se nachází na čelní i zadní straně. Telefon ve výsledku průměruje hodnoty obou z nich a snaží se co nejlépe nastavit jas. Ve spodní části displeje se po vzoru příbuzenstva nachází tlačítko citlivé na tlak, pomocí kterého například telefon rychle odemknete. Supluje i klávesu s domečkem.

Díky praktickému Always On displeji máte neustále na očích podstatné informace. Navíc si můžete vybrat, co se na displeji zobrazí a v jakém tvaru. Pokud by vám funkce z nějakého důvodu nevyhovovala, můžete ji zcela vypnout. Nahradit ji totiž může informační LED dioda. Tu bohužel můžete pouze vypnout a zapnout – podrobnější nastavení není k dispozici. O ochranu nejen celé čelní, ale i zadní strany se stará sklíčko Gorilla Glass 5.

Líbilo se nám
 • velký a jemný displej
 • perfektní jas
 • skvěle fungující automatická regulace jasu
 • tlačítko za displejem citlivé na tlak
 • Always On
 • stavová dioda
Nelíbilo se nám
 • diodu nelze nijak nastavit

Zvuk: konečně stereo

Mezigeneračně se zlepšil zvukový projev, neboť vůbec poprvé se v řadě Note9 vyskytují stereo reproduktory, byť řešení stylem „hlavní repráček na spodní hraně, sekundární nad displejem“. Přesto je radost zvuk poslouchat. Spokojeni jsme též s hlasitostí. Ještě lépe si vede 3,5mm výstup do sluchátek. Radost dělají i přibalená špuntová sluchátka AKG.

Líbilo se nám
 • hlasitá a poměrně kvalitní reprodukce
 • 3,5mm jack

S Pen: nepřekonatelná modla

Vyslovíme-li slova Galaxy Note, každému se vybaví nejen velký smartphone, ale také dotykové pero S Pen. Právě to dělá smartphony této řady zcela výjimečnými a svým způsobem jedinečnými. U Samsungu Galaxy Note9 se pero S Pen dočkalo historicky největšího vylepšení, přičemž si zároveň zachovalo veškeré výhody z minulosti.

Samsung Galaxy Note9

V prvé řadě stylus zanalyzujeme po vizuální stránce. Vypadá v podstatě stále stejně. Je tenký, lehký a skvěle padne do ruky. Barevně ladí se smartphonem, vyjma jedné jediné varianty – pokud si pořídíte modrý Note9, bude stylus žlutý. Na těle pera se nachází jedno jediné tlačítko, kterým vše ovládáte. Důležitý je také hrot s tloušťkou 0,7 milimetrů, který reaguje až na 4 096 úrovní přítlaku. Samozřejmě se může stát, že hrot zlomíte či jinak poškodíte. V balení proto najdete několik náhradních hrotů.

Nový S Pen Samsungu Galaxy Note9

Co uměl a umí?

Stylusy byly vždy určeny ke snadnějšímu ovládání či zaznamenávání textu. To vše samozřejmě zvládá i S Pen. Sídlí v levé spodní části, kam přesně pasuje. Snadno se vyjímá i ukládá zpět. Po vyjmutí se může automaticky otevřít nabídka rychlých funkcí. Lze je samozřejmě i kdykoliv vyvolat buď skrze displej, nebo krátkým stiskem tlačítka na peru.

Vyjmutí a práce se stylusem je snadná a velice návyková

V nabídce jsou primárně speciální aplikace spjaté s perem. Jde o rychlé vytvoření poznámky, chytrý výběr části displeje, zobrazení veškerých napsaných poznámek, přímé psaní po displeji, okamžitou zprávu nebo možnost rychle překládat texty. Nabídku si však můžete přeskládat dle libosti. Rázem z ní tak máte přístup k často používaným aplikacím. Pro mnohé může být praktická funkce lupy, která dokáže oblast pod perem přiblížit až o 300 %. Na stylus digitizér reaguje i zhruba 2 centimetry nad displejem.

Samsung Galaxy Note9

Veškeré psaní je neuvěřitelně snadné. S lehkou nadsázkou lze říci, že S Pen se snaží imitovat klasickou propisku. Hrot po displeji klouže s až neuvěřitelnou ladností a po chvíli docílíte krasopisu, pokud jej ovládáte. Velmi návykové je rozpoznání tlaku, kdy stačí jen lehce přitlačit a rázem se tah stane silnější.

Ačkoliv nejde o zbrusu novou funkci, za vyzdvihnutí stojí. Mluvím o rychlé poznámce, kterou lze udělat i na uzamčený displej. Ptáte se jak? Jednoduše vezmete S Pen, stisknete tlačítko a displej se lehce rozsvítí, ačkoliv zůstává převážně černý. V ten moment získáte prostor celého displeje na zapsání důležité poznámky, telefonního čísla, nákupního seznamu či adresy. Barva této speciální poznámky se vždy shoduje s barvou samotného S Penu. Po napsání ji jedním ťuknutím uložíte, telefon zase pohasne a vše se tváří, jakoby se vlastně ani nic nestalo. Geniální.

Čím novým vás oslní?

Vše nové se odvíjí od toho, že je pero nyní vybaveno technologií Bluetooth. Pokud to v nastavení povolíte, komunikuje s telefonem až do vzdálenosti přibližně 10 metrů. K čemu je to dobré?

Například lze na dálku spustit fotoaparát (či jakoukoliv jinou vámi zvolenou aplikaci). Pokud se spustí fotoaparát, můžete na dálku okamžitě pořídit snímek i začít natáčet video, nebo přepnout z hlavního na čelní fotoaparát. Vždy máte možnost si navolit dvě funkce v dané aplikaci (pro krátký a dvojitý stisk). Kromě fotoaparátu lze S Pen využít v galerii, kdy můžete procházet snímky tam a zpět jen s jeho pomocí. Při připojení externí obrazovky se hodí možnost vzdáleně ovládat prezentace v PowerPointu. V přehrávači hudby, videa a aplikaci YouTube může tento pomocník úřadovat také – krátký stisk například pozastaví přehrávání, dlouhý skočí na následující skladbu či video. A nakonec jmenujme prohlížeč Chrome, kde lze provádět kroky vpřed či vzad nebo posun po stránce, aniž byste se museli dotknout displeje.

Samsung Galaxy Note9

Jde o velmi návykové funkce a je skvělé, že je Samsung nasadil. Nemusíte se ale bát, že byste se krom baterie telefonu museli starat i o tu v peru. V něm se nenachází klasická baterie, ale miniaturní kondenzátor, který se dle výrobce nabije za 40 vteřin. Výdrž je pak, opět dle Samsungu, 30 minut nebo 200 kliknutí tlačítkem. Praxe ukázala, že jsou všechny hodnoty mnohem lepší.

Samsung Galaxy Note9

S Pen jsme v rámci testu výdrže z telefonu vytáhli a každých 5 minut za jeho asistence na dálku pořídili jednu fotografii. S Pen byl celou dobu mimo svůj „domov“, ale nadále v dosahu telefonu. Výdrž se zastavila těsně pod hranicí 60 minut. Je nasnadě, že při intenzivnějším používání výdrž klesne. Nabití bylo prakticky okamžité. Po vložení stylusu do telefonu jsme po 10 vteřinách zavítali do nastavení a již zde u ukazatele stavu baterie svítilo 100 %. Mimochodem, i když se S Pen vybije, můžete s ním nadále psát a ovládat telefon. Přestanou fungovat jen nové funkce vázané na Bluetooth. Totéž platí, pokud zapnete režim Letadlo.

Líbilo se nám
 • Pero skvěle padne do ruky
 • spousta šikovných „offline“ funkcí
 • velmi snadné psaní po displeji
 • ovládání telefonu na dálku
 • slušná výdrž a v podstatě okamžité nabití
Diskuze ke článku
Vojtěch Vincze
Vojtěch Vincze
Naposledy jsem měl Note 4 a na S Pen jsem si neskutečně zvykl. Teď mám G6 a chybí mi při spoustě činností.
Note 9 už se přiblížil ideálu. Dát čtečku do displeje, vrátit infraport a nenašel bych žádný zápor...
Samo Kosík
Samo Kosík
Výborný telefón
Daniel
Bude 512GB verze také v modré barvě nebo jen v černé?
Leader
Prosím opravte v parametrech: dostupnost 2018 a telefon je schopný nahrávat 4k@60fps.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze