Samsung Galaxy Note8
recenze

Samsung Galaxy Note8

Když se podaří, co se dařit má
97

Dvouletá absence nejpopulárnějšího tabletofonu historie je v České republice u konce. Samsung Galaxy Note8 dorazil na český trh a dle očekávání se jedná o nekompromisní zařízení. Nalákat vás může nejen na vzhled, ale například i na duální fotoaparát, skener oční duhovky či oblíbený stylus S Pen. Cena dle očekávání míří vysoko a my se v recenzi podíváme, zda si ji novinka obhájí.

Konektivita: buďte nároční

Samsung Galaxy Note8 chce patřit mezi smetánku, tudíž si nemůže dovolit zaváhat, obzvlášť pak v případě konektivity. Internet vám posviští nejvyšší možnou rychlostí, což zajistí například podpora LTE Cat 16, které nabízí rychlost 1 024 / 150 Mbps a také si rozumí se všemi u nás využívanými frekvenčními pásmy. Přítomnost NFC nepřekvapuje. Na kratší vzdálenosti využijete Wi-Fi a/b/g/n/ac a také Bluetooth ve verzi 5, která umožní spojení se dvěma přijímači, typicky tedy se dvěma Bluetooth sluchátky, případně s dvojicí reproduktorů. V takovém případě však může docházet k menším odchylkám, na rozšíření reprodukce po bytě to tedy bohužel není. K prohlížení internetu zde slouží osvědčený prohlížeč Google Chrome, u kterého oceníte nejen rychlost, ale také provázanost napříč vašimi zařízeními.

Po stránce navigačních schopností telefon nepostrádá GPS, GLONASS a ani evropské GALILEO, tudíž se s ním nikde neztratíte. Fixace vaší polohy je otázkou okamžiku. K prohlížení map využijete stálici v podobě aplikace Mapy od Googlu, která ke svému fungování vyžaduje internetové připojení. Naštěstí si část map můžete uložit i do mezipaměti, stejně tak existuje možnost off-line navigace v uložené oblasti. Částečně už tedy Google Mapy nahrazují tradiční navigační aplikace.

Vzhledem k dodávanému příslušenství ve formě redukcí logicky nechybí ani podpora OTG, takže si bez problému připojíte USB flash disk, případně snadno synchronizujete vaše data. Žehrat v této části můžeme snad jen nad absencí infračerveného portu.

Líbilo se nám
  • kompletní konektivita
  • redukce v balení

Fotoaparát: příslib vstupu mezi smetánku

Samsung Galaxy Note8 má na zadní straně duální fotoaparát s 12 megapixely. Výborná je v jeho podání světelnost f/1,7, která je předpokladem pro kvalitní noční snímky, a vše podtrhuje i výborná velikost pixelu 1,4 µm. Sekundární kamerka na zadní straně má rovněž 12 megapixelů, ale horší světelnost f/2,4. Díky ní dokáže telefon lépe ostřit, velmi rychle přeostřovat (funkce Live Focus) a také zajistí 2× optický zoom. Pokud by přiblížení nestačilo, je v nabídce ještě 10× digitální zoom. Při jeho použití již však musíte počítat s klesající kvalitou výsledného snímku.

Samsung Galaxy Note8
Hlavní duální fotoaparát 12 + 12 megapixelů
světelnost primárního fotoaparátu f/1,7
světelnost sekundárního fotoaparátu f/2,4
velikost čipu primárního fotoaparátu 1/2,55"
velikost čipu sekundárního fotoaparátu 1/3,6"
optický zoom sekundárního fotoaparátu
přisvětlení dvoutónová LED dioda
optická stabilizace obrazu ano
maximální rozlišení záznamu videa 4K při 30 FPS
Selfie kamerka 8 megapixelů
světelnost f/1,7
přisvětlení rozzářený displej

Prostředí fotoaparátu se výrazně neliší od ostatních lépe vybavených telefonů Samsung, alespoň na první pohled. Ovládání tak budou mít jejich majitelé rychle v ruce. Prostým tahem prstu zleva doprava se dostanete do volby režimů. Implicitně je aktivován plně automatický režim, avšak hned na druhém místě voleb je režim manuální. V něm si můžete nastavit vyvážení bílé, délku uzávěrky, hodnotu ISO či režim ostření. Dalším režimem je Panorama či zpomalené video. Zaujme režim Potraviny, kdy dojde ke kruhovému zaostření na talíř s vaším pokrmem. Možná využitelnější bude tzv. virtuální snímek – vyberete si objekt a ten si natočíte kolem dokola. Následným nakláněním si prohlížíte výslednou fotografii.

Tah z pravé strany doleva (při horizontálním úchopu telefonu) vás zavede do nabídky různých barevných filtrů. Při aktivaci automatického režimu máte možnost připnout „živé zaostření“ – tahem prstu ve vertikální poloze přeostřujete aktuálně snímanou scénu, což lze provádět i po pořízení snímku. V tomto režimu navíc lze připnout funkci „duální snímek“. Ta pořídí automaticky dva snímky, aby vám neuniklo ani dění mimo záběr, který vidíte. Získáte tak záběr zblízka i z dálky.

V hlubším nastavení, které se nalézá pod ozubeným kolečkem, naleznete primárně volbu rozlišení. Nejvyšší možné, tedy 12 megapixelů, je možno pořídit s poměrem stran 4:3. Jste-li příznivcem širokoúhlého formátu 16:9, budete pořizovat snímky až v 9,1 megapixelech. Další možností je využít celé plochy displeje v poměru 18,5:9. V tomto případě činí maximální rozlišení 7,9 megapixelů. Máte možnost také pořizovat čtvercové snímky v maximálním rozlišení 9,1 megapixelů. Další nastavení obsahuje HDR, časovač či sledovací formu automatického ostření, kdy zaostříte na objekt, který pak telefon sám sleduje.

Snímky z hlavních fotoaparátů

Co můžeme dozajista vyzdvihnout je barevná věrnost snímků, a to především za dobrých světelných podmínek. Nepříjemně překvapila mírně pokulhávající ostrost, která vypluje na povrch, pokud si fotografii přiblížíte. Zde víme, že Samsung umí mnohem více, což ukázal například u modelů řad Galaxy S7 či Galaxy S8. U nového Notu8 si však lze všimnout neostrostí u detailů. Naopak makro snímky i fotografie za slabého světla zvládá Note8 dobře. Zde hraje klíčovou roli skvělá světelnost.

Ukázkové fotografie

Zastavíme se též u možnosti dvojnásobného optického zoomu. Ten se aktivuje skokově jedním dotykem na displeji. Snímek nadále nepostrádá kvalitu, ale bohužel více vystupují na povrch nedokonalosti v detailech. Malým plusem budiž to, že se ostrost nezhoršuje směrem ke krajům snímku. Lze tak doufat, že Samsung bude moci kvalitu fotografií ještě vylepšit updatem softwaru.

Ukázky dvojnásobného optického zoomu

Snímky z čelního fotoaparátu

Otestovali jsme také čelní fotoaparát, který má 8megapixelové rozlišení a velmi dobrou světelnost f/1,7. Při pořizování selfie si lze všimnout i možnosti blesku. Ten však spočívá jen v rozzáření displeje bílo-žlutou barvou. Trochu to samozřejmě pomůže, avšak klasickou LED diodu to zdaleka nenahradí. Kvalita snímků z čelní kamerky je pak na vysoké úrovni. Chválíme zejména věrné barevné podání i velmi slušnou ostrost. Nadšence do selfies tak Note8 jistě nadchne.

Samsung Galaxy Note8
Pořizujeme selfie
Snímky z čelního fotoaparátu

Záznam videa

Samsung Galaxy Note8 dokáže natáčet video, dle očekávání, až ve 4K rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Po obrazové i zvukové stránce je kvalita na velmi slušné úrovni. Jen nutno počítat s tím, že 30 snímků za vteřinu nezajistí ideální plynulost. Proto se na první pohled lépe jeví video ve Full HD rozlišení s 60 snímky za vteřinu. Na obě se můžete níže podívat.

Samsung Galaxy Note8 (testovací video) – Full HD, 60 FPS

Líbilo se nám
  • propracované prostředí
  • dvojnásobný optický zoom
  • výborná světelnost
  • barevná věrnost
Nelíbilo se nám
  • menší rezervy v ostrosti

Software: dokonalé prostředí

V Samsungu Galaxy Note8 se nachází operační systém Android 7.1.1 Nougat, tedy to nejnovější, co mohl výrobce v době představení nabídnout. O podporu se budoucí uživatel nemusí obávat. S naprostou jistotou dorazí Android 8.0 Oreo a například během testování nám na telefon přišla přibližně 500MB aktualizace. V praxi jsme však pozorovatelné rozdíly nezaznamenali. Note8 se však díky tomu může chlubit například úrovní zabezpečení poplatnou k srpnu 2017.

V nastavení najdete například usnadňující režim pro ovládání jednou rukou či možnost schovat panel s tlačítky ve spodní části displeje. Cestu domů pak zajišťuje silnější stisk tlačítka schovaného za displejem. Ačkoliv je displej zakřiven podstatně méně než před lety, nechybí možnost využívat zobrazení informací na jeho kraji. Rychlé kontakty či zástupce aplikací můžete rychle vysunout z pravého okraje.

Při odemykání donedávna hrála prim čtečka otisků prstů. Ta nechybí ani Notu8, navíc je rychlá a přesná. Její umístění k modulu zadního fotoaparátu je bohužel krajně nevhodné a velmi špatně se na ni dosahuje. Vždy musíte přehmátnout a z tohoto důvodu jsem ji osobně nepoužíval. Alternativou představuje nepříliš bezpečné rozpoznávání dle obličeje. Tahákem Samsungu je však skener oční duhovky. Nastavení zvládne každý a používání jakbysmet. Osobně mi navíc přijde, že skener funguje ještě krapet lépe, než na starších modelech Galaxy S8.

Za vše lze poděkovat nejen výkonnému hardwaru, ale také nezahlcenosti aplikacemi či značně odlehčené nadstavbě.

Líbilo se nám
  • skvělá optimalizace
  • propracovaná nadstavba
  • minimum zbytečných aplikací
Diskuze ke článku
Tester
Svižné prostředí? Vy jste ten telefon ani nedrželi v ruce ne? I já jsem viděl plno záseků v animacích a to byl telefon nastaven na nižší rozlišení!
Absolut NoFak
Ble
Dr.Sid
Skleneny zada, ctecka vzadu, zahnuty displaj, a 27k .. Samsung jde proste jinam .. ja tam za nim uz nepujdu .. a to pero casem nekdo zacne delat taky .. snad ..
Luky
SPen jo proc ne, ale postupne chcete od stylusu vice. Pro mou potrebu a plne vyuziti radeji iPad Pro s pencilem, nebo Surface at to ma smysl k praci. Jen vas tahaji za nos a to pisu jako uzivatel Note 2 a Note 4. Mobil ma byt mobilem, at jde technologicky dopredu, ale zustane v kompaktnich rozmerech. Note 8 je fakt uz velky padlo plny kompromisu.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze