Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G
recenze

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G

Když „Ultra“ nahradí „Plus“
15

Vlajkový Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G dorazil na trh se špičkovou výbavou, která čítá výkonný procesor, 108Mpx fotoaparát či 120Hz displej s miniaturními rámečky. Hlavní předností této řady má být však chytré pero S Pen. V této recenzi si povíme, jestli je cenovka startující na 35 tisících Kč adekvátní protihodnotou za vylepšenou produktivitu, kterou výrobce slibuje, nebo byste se raději měli porozhlédnout jinde.

Displej: miniaturní rámečky a maximální obnovovací frekvencí

Displej Samsungu Galaxy Note20 Ultra je dokonalý takřka ve všech ohledech. Má velkou 6,9palcovou uhlopříčku, jemné rozlišení 1 440 × 3 088 pixelů, krásné podání barev i ukázkovou maximální i minimální svítivost. Navíc nechybí 120Hz obnovovací frekvence, která se postará o to, že pohyb prostředím systému, brouzdání internetem nebo třeba hraní her (pouze však kompatibilních titulů) působí mnohem plynuleji. Frekvenci si bohužel nemůžete nastavit na 60, 90 nebo 120 Hz. K dispozici je pouze standardní 60Hz režim a adaptivní přepínání obnovovací frekvence s maximálně 120 Hz. Ocenil bych, kdyby Samsung oficiálně zpřístupnil rovněž 90Hz obnovovací režim, který představuje skvělý kompromis mezi plynulostí a energetickou úsporou.

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G

Další nevýhodou může být pro někoho nemožnost využít maximální možné rozlišení při 120Hz frekvenci či zaoblené okraje displeje, které mnozí uživatelé nemají v lásce. Jedná se spíše o maličkosti, které je však dobré před případným nákupem zvážit. Ultrazvuková čtečka otisků prstů však funguje jistě. Prst navíc rozpozná velmi rychle, nelze si tedy na nic stěžovat.

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G
Výrobce nasadil nejnovější ochranné sklo Gorilla Glass Victus.

Rovněž v oblasti odolnosti se Samsung vytáhl. Nasadil totiž nové ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus, které má být několikanásobně odolnější vůči prasknutí i poškrábání než předchůdci. Výrobce navíc rovnou z výroby na zobrazovač instaluje fólii, která nabízí další úroveň ochrany. Pochválit musím rovněž extrémně tenké rámečky či miniaturní průstřel selfie kamerky o průměru 3,5 mm. Díky tomu a jeho umístění uprostřed displeje mě během používání nijak nerušil.

Líbilo se nám
 • krásný displej s jemným rozlišením
 • 120Hz obnovovací frekvence
 • nové ochranné sklo Gorilla Glass Victus
 • malý průstřel
 • spolehlivá čtečka otisků prstů
Nelíbilo se nám
 • chybí možnost nastavit 90Hz obnovovací frekvenci

Zvuk: stereo zážitek

I letos se můžete těšit na stereo zvuk, který vychází zespod a také z horní části zařízení. Reprodukovaný zvuk je, co se kvality i maximální hlasitosti týče, nadprůměrný a odpovídá tomu, co byste očekávali od vlajkové lodi. Problém jsem neměl ani s kvalitou telefonních hovorů, kdy jsem zřetelně slyšel protistranu, stejně jako ona mě.

Líbilo se nám
 • stereo reproduktory
 • nadprůměrná hlasitost i kvalita

Výkon hardwaru: nejlepší Exynos pod sluncem

Uvnitř Galaxy Note20 Utra tiká 7nm procesor Exynos 990 z dílny Samsungu, který obstarává naprostý dostatek výkonu pro běžné používání i hraní her. Oproti Galaxy S20 Ultra pravděpodobně nedošlo k žádným změnám, subjektivně mi však přišla o něco lepší práce s tepelným managementem. Pochopitelně by bylo příjemné, kdybychom si na našem trhu mohli vybrat mezi modely s Exynosem 990 a Snapdragonem 865+, který je k dispozici v USA a Jižní Koreji. Více se o srovnání těchto procesorů můžete dozvědět v tomto článku.

Z další hardwarové výbavy stojí za zmínku 12 GB operační paměti typu LPDDR5 a 256GB úložiště typu UFS 3.1, ze kterého zůstane po zapnutí dostupných zhruba 230 GB. Výkonu je tedy více než dost a telefon vám tak může bez problémů sloužit i několik let. Navíc je zde stále možnost rozšíření paměti prostřednictvím paměťové karty.

Líbilo se nám
 • vysoký výkon
 • velké úložiště

Výdrž baterie: jeden den s přehledem

Uvnitř mobilu je baterie o kapacitě 4 500 mAh, která naprosto bez problémů přečká jeden náročný pracovní den. Po několikadenním používání jsem se dostal na výdrž 1,5 dne, pokud bych však chtěl, mohl bych se přehoupnout i na metu dvoudenní.

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G

Nabíjení probíhá drátově, bezdrátově (15 W) a nechybí ani reverzní bezdrátové nabíjení výkonem 4,5 W. Oproti Galaxy S20 Ultra se překvapivě snížil maximální výkon drátového nabíjení z 45 na 25 W. I tak se však dokáže telefon nabít poměrně svižně, z 0 na 70 % konkrétně za 43 minut a do plna celkem zhruba za 75 minut.

Líbilo se nám
 • slušná výdrž
 • rychlé nabíjení
Diskuze ke článku
Mara Studna
Mara Studna
Jako vždy od Pana Papadopouluse příkladná recenze.Takových jen více!!!
Honza Krass
Honza Krass
Máte tam chybu, úložiště je typu UFS 3.1 ne 3.0.
Jiří Kučera
Jiří Kučera
Zdravím a děkuji za skvělou recenzi, mám Vaše stránky rád. Jen mi přijde, že trochu zlehčujete situaci okolo procesoru, protože mě to přijde jako dost zásadní "problém", když existují dvě verze s tak zásadními rozdíly, ať už ve výkonu, ale i ve spotřebě energie... V dnešní době, kdy se řeší už i dvojí kvalita potravin, kde jde v uvozovkách jen o koruny, tak dát minimálně 35t s vědomím, že za stejnou cenu mají v jiných zemích stejný přístroj, ale s daleko lepším procesorem mi přijde dost nefér... Nejde ani tak o peníze (vždy jsem byl fanda do mobilních telefonů a nevadilo mi dát víc, teď používám Mate XS) jako spíše o princip..., to máte jakoby se prodávali dvě verze aut za stejnou cenu a u nás by byly k dispozici jen ty horší.
Emil Sekera
Emil Sekera
Na ty vaše slavné "videorecenze" je naprosto zbytečné se dívat. Vypadá to spíš jak nepovedené produktové video, kde se jen papouškují specifikace s naprosto minimální ukázkou uživatelského prostředí, kde Vám ještě skáčou ty vtipné hlášky při prvním použití. Takže tvoříte "odbornou" recenzi na telefon, který používáte 10 minut? Nedozvím se, proč mám zaplatit o tolik a tolik tisíc víc oproti Note 20, nedozvím se, co za nové funkce má oproti Note 10. Pořád jen vidím nějakého šaška, co mává s telefonem a plácá zbytečnosti. Já se divím, že Vám ty telefony někdo ještě vůbec půjčuje. Na displeji čmáráte čáry jako 5 leté dítě, takže opět - k čemu mám stylus, kromě selfie? Jaké je jeho reálné využití v Samsung UI?

Naučte se to dělat pořádně. Tenhle pokus o videorecenzi by slušel možná tak k Realme 6, případně propagaci Huawei.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze