Samsung Galaxy J5 (2017)
recenze

Samsung Galaxy J5 (2017)

Zasluhuje pozornost
50

Samsung samozřejmě není jen o těch nejdražších telefonech, o kterých neustále slyšíme. Nesmíme zapomínat, že tu máme i levnější modely, mezi které nepochybně patří i dnes recenzovaný Galaxy J5 (2017), tedy zařízení, které míří do – v poslední době nelítostné – střední třídy, kde dominují čínští výrobci, avšak Samsung má přeci jen co nabídnout.

Hardware: slabší než jiní, ale postačí

Pokud přejdeme k hardwaru, najdeme uvnitř kovového těla schovanou letošní Galaxy A3. Je tu stejný osmijádrový procesor Exynos 7870, 2 GB RAM (čtvrtina volná po prvním spuštění) a 16 GB interního úložiště. Pokud vám nebude stačit uživatelsky přístupných 10 GB, můžete jej rozšířit microSD kartou. Musím však říct, že i přes velmi podobnou výbavu a v benchmarcích prakticky stejný výkon, jako má třeba Nokia 5, tu běží prostředí nesrovnatelně lépe, i když by se slušelo telefon s cenovkou 7 tisíc korun vybavit alespoň 3 GB RAM, když už hardware celkově není oproti konkurenci zrovna nejvýkonnější.

Telefon běží rychle a bez škubání, i když jsem pár dní v nabídce multitaskingu nezavřel ani jednu aplikaci. A jen párkrát při hraní her a následném přechodu do prostředí se nějaká ta animace trochu trhala. Jinak jsem však při běžném každodenním používání na žádné výraznější zpomalení či trhání nenarazil a Samsungu se tak k mému překvapení povedlo telefon odladit opravdu na jedničku.

Samsungu se k mému překvapení povedlo telefon odladit opravdu na jedničku.

Pravda, GPU tu sice není zrovna výkonné, ale lehce náročnější hry zvládne vcelku dobře, jen budete muset snížit detaily na minimum. U skutečně graficky náročnějších her jako třeba Asphalt však ani detaily na minimum nepomohou a hra běžela průměrně v cca 20 FPS.

Líbilo se nám
  • procesor stačí na rychlý a plynulý chod prostředí
  • microSD slot
Nelíbilo se nám
  • jen 2 GB RAM
  • slabší grafický výkon

Systém a prostředí: odkaz dražších sourozenců

V oblasti softwaru má Samsung ne zrovna lichotivou pověst, ale v posledních letech se situace velmi změnila a letošní Galaxy J5 je toho jasným důkazem. Systémem je tu totiž Android 7.0 Nougat, který se schovává za „Samsung Experience“, tedy stejnou nadstavbou, jakou najdeme u nových vlajek řady Galaxy S8. Jako velmi příjemný bonus je tu navíc dokonce i v současnosti nejnovější bezpečnostní červnová aktualizace, za což dávám velký palec nahoru.

Pokud jste viděli či četli naší recenzi Galaxy S8, víte přesně co od prostředí čekat. Ikonky, grafika, nastavení, prostředí aplikací – to vše bylo opět o něco zjednodušeno. Pro vytáhnutí šuplíčku všech aplikací stačí například jen swipenutí nahoru nebo dolů na hlavní obrazovce, ale přidat si můžete i klasické tlačítko ve spodní liště oblíbených aplikací. Nalevo od hlavní domovské obrazovky najdeme u Galaxy S8 nového asistenta Bixbyho, ten tady ovšem není a musí vám postačit přehled zpráv. Příjemné je, že se dá jako vždy tato obrazovka kompletně vypnout, pokud ji nechcete využívat.

V hlavním nastavení tu potom najdete spoustu možností. Můžete si sice značně vyhrát s úpravami zobrazení a domovské obrazovky, jsou tu různé motivy, sady ikon a můžete si i zapnout, aby vás telefon upozorňoval na notifikace zablikáním blesku, jen nechápu, proč k tomu je využíván zadní blesk, když má J5 blesk i u přední kamerky, čímž by se částečně nahradila chybějící dioda. Další možnost, jak obejít absenci notifikační diody, by nabízela samozřejmě i známa funkce Always On, která využívá šetřivého AMOLED displeje. Samsung ovšem J5 oproti svým sourozencům ochudil a Always On tu bohužel také chybí.

Aplikace jsou tu opět stejné jako u Galaxy S8 a nabízejí přehledné a pěkně zpracované prostředí. Zároveň jim nechybí ani mnoho funkcí a rozhodně se nejedná o nějaké ořezané aplikace, které musíte hned vyměnit za jiné. Třeba vlastní internetový prohlížeč by, s přihlédnutím k přítomnosti tradičního balíčku Google aplikací, sice být už nemusel, ale ani ten není špatný. Jen mě naopak zarazila absence vlastního přehrávače hudby. Samsung se místo toho spoléhá čistě na Hudbu Play od Googlu, která je ovšem pro mě kvůli svému prostředí jedním z horších přehrávačů hudby, takže jsem musel stáhnout vlastní. Jako poslední zmíním i předinstalovaný balíček aplikací od Microsoftu, který čítá Skype, OneDrive, PowerPoint, Excel či Word, přičemž si můžete tyto aplikace samozřejmě i odinstalovat.

Líbilo se nám
  • odladěné a zjednodušené prostředí
  • Android 7.0 a nejnovější bezpečnostní aktualizace
  • povedené Samsung aplikace
Nelíbilo se nám
  • chybí Always On displej
  • množství aplikací může někomu vadit
Diskuze ke článku
Kulhavec
Vždycky mě pobavěj lidi co tady budou srovnávat nějakou čínu třeba s timhle samsungem. S mobilama dělám už fakt dlouho a troufám si tvrdit že mám dost zkušeností. J5 2017 je novinka a cena je možná trochu přestřelená ale na druhou stranu je to opravdu kvalitní telefon s dobrou konstrukcí, kvalitním displejem, slušnym fotoaparátem a i celkem dobrou výdrží baterky. Papírový parametry nejsou všechno. Radši kvalitní displej s nižším rozlišením než FHD na kterym neni na slunci nic vidět atd... Tohle neni telefon pro nadšence co si budou provnávat pinďoury přes antutu ale pro obyčejnou maminu co chce pěknej telefon od prověřený značky.
Pesedm
Samsung nejenže nebrat, ale rovnou v EU i zakázat.
Važte si každého lidského života †
Alesk6510
Samsung bez notifik.diody, a nebo aod, a za to 7000kc?? A s16gb???to ne. Katda cina je lepsi, a v ty cene,nebo i nizsi, treba xiaomi redmi note4global,4x global. Daleko lepsi. Samsung hruza!!!
Tonda
2 gb ram, dobrej joke

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze