Samsung Galaxy Gear
recenze

Samsung Galaxy Gear

Premiéra chytrých galaktických hodinek
42

Samsung letos naskočil do rozjíždějícího se vlaku s chytrými hodinkami, a nástup to je skutečně ve velkém stylu. S hodinkami lze fotit, telefonovat, mají vestavěný krokoměr a obohatit je lze o desítky aplikací. První iterace chytrých hodinek ale má i svoje nevýhody, které v dnešní recenzi také odhalíme.

Notifikacemi se Galaxy Gear co se funkční výbavy jen rozehřívají, funkcí totiž obsahují nepočítaně. Můžete dálkově ovládat hudební přehrávač, i když umí hodinky jen spustit či přerušit přehrávání, regulovat hlasitost a přeskakovat skladbami. Výběr alba neočekávejte. Dále si v hodinkách můžete zobrazit všechny záznamy v kalendáři pro aktuální den, aktuální počasí nebo nahrát až 5minutovou hlasovou poznámku. Velmi snadno můžete i prozvonit váš telefon, pokud je samozřejmě stále připojen přes Bluetooth k hodinkám. Díky vestavěnému pedometru vám hodinky celý den měří vaše kroky a díky propojení s aplikací S Health naměřené hodnoty vždy v nastavených intervalech přenesou do telefonu a vy si tak vaše sportovní snažení můžete prohlédnout na velkém displeji.

Ovládání hudby, pedometr a zobrazení schůzek na aktuální den
Počasí a další doinstalované aplikace

Telefonování: jako tajný agent

Doslova bondovskou funkcí je možnost s hodinkami telefonovat. Přímo v hodinkách je telefonní seznam i protokol hovorů synchronizovaný s telefonem, telefonní číslo můžete vyťukat i ručně. Sluchátko je umístěno v zapínání ve spodní části pásku a reproduktor je opravdu velmi silný. I na nejnižší hlasitost je hlas druhé strany slyšet i mimo vaše ucho, na nejvyšší hlasitost pak hodinky řvou skoro tak, jako klasický telefon na hlasitý odposlech. Hodinky mají dva mikrofony pro zlepšení kvality zaznamenávání vašeho hlasu a potlačení ruchů v okolí. Ve většin případů je zvuk poměrně kvalitní a druhá strana si nestěžovala na srozumitelnost, to se ale mění na rušné ulici, kdy je jednoduše poznat, že máte mikrofony hodně daleko od úst a hodinky už zvuk nepřenášejí dobře. To už je opravdu lepší vytáhnout telefon. To ostatně platí i obecně. Držet hodinky u ucha není vůbec pohodlné, ruku totiž musíte zdvihnout výrazně výš, než když držíte telefon. Pokud by tedy druhá generace hodinek funkci telefonování ztratila, vůbec by mi to nevadilo.

Kontakty a protokol hovorů

Hodinky obsahují také integrovaný S Voice, kterým můžete provádět v angličtině některé základní úkony, zejména pak vytáčení čísel. Rozpoznávání ale není příliš dobré a funkce nám většinou nefungovala. Vzhledem k tomu, že je navíc funkce k dispozici jen v angličtině, můžete položku v menu s klidným svědomím přeskočit.

Vytáčení čísla a průběh hovoru, který lze i odmítnou se zprávou

Fotoaparát a video: 50 momentek

Specialitkou je také integrovaný fotoaparát, což je funkce, která je nejen dost „cool“, ale často se opravdu hodí. Občas prostě nestačíte tasit telefon nebo ho vůbec nemáte u sebe, kdežto hodinky na ruce máte vždy. Samsung navíc fotoaparát umístil velmi šikovně do pásku a vy tak fotíte ve stejné poloze, v jaké se díváte na hodinky.

Prostředí fotoaparátu a galerie médií

Rozlišení fotoaparátu činí 2 megapixely a má dokonce i automatické zaostřování. Pokud chcete fotit malinkaté broučky, můžete si hodinky přepnout i do makro režimu. Focení je hodně jednoduché, stačí klepnout na displej, hodinky zaostří a za hlasitého zvuku, který nelze vypnout, scénu vyfotí. Ve výchozím nastavení fotí Galaxy Gear čtvercové fotografie, lze ale přepnout i do formátu stran 4:3, rozlišení je pak ale nižší. A kvalita fotografií? Na nouzové momentky postačí, nejlépe vypadají fotografie blízkých předmětů a lidí. S kvalitou fotoaparátů v mobilech ale Galaxy Gear v žádném případě srovnávat nelze.

Takto fotí Samsung Galaxy Gear

Nestačí-li vám statické vzpomínky, můžete je rozpohybovat. Galaxy Gear umí natáčet i videa v rozlišení 720p, bohužel s maximální délkou 15 vteřin, to však zřejmě většinou bude stačit, kvalita totiž příliš dobrá není a opět to bude sloužit spíše jako zachycení neočekávaných okamžiků.

Samsung Galaxy Gear (testovací video) – exteriér, 720p

Fotografie a videa se ukládají do 4GB paměti hodinek a poté je musíte ručně nebo hromadně přesunout do telefonu. Do hodinek se vejde maximálně 50 snímků (pevně daný limit), které si můžete i ve vestavěné galerii prohlížet, poté se začnou už přenesené snímky přemazávat.

Zhodnocení a závěr

Závěr a hodnocení: zajímavá premiéra s jednou kaňkou na kráse

S Galaxy Gear sice Samsung teprve vstupuje do vod chytrých hodinek, vstup je to ale povedený. Ještě do pátku jsem měl připravený zcela jiný závěr, výrazná aktualizace, která přinesla změny v notifikacích, ale na poslední chvíli můj verdikt změnila a hodinky Samsung Galaxy Gear mě zaujaly. Oceňuji výborný displej s dobrou čitelností, snadnou a intuitivní ovladatelnost, robustní řešení notifikací a velké množství chytrých funkcí. Fotoaparát se hodí, funkce telefonování je ale spíše pro parádu a reálně jsem ji nevyužíval. Vzhledem k bohaté výbavě mě potěšily také relativně příznivé rozměry a hmotnost, hodinky mě na ruce nijak neobtěžují, i když samozřejmě bych si dokázal představit zejména nižší tloušťku.

Co se naopak nepovedlo? Vytkl bych konstrukci pásku, který je příliš tuhý a někdy se mi zarýval do ruky, konstrukční rezervy má také zapínací spona, která se při velkém ohnutí zápěstí sama rozepne. Největším, a v podstatě jediným výrazným negativem hodinek je ale špatná výdrž baterie. Jeden den je na hodinky prostě málo a otravnost každodenního nabíjení je ještě umocněna nesmyslnou nutností vložení do pouzdra, přitom na hodinky by se pohodlně dal umístit microUSB konektor. Nebýt toho, je premiéra Galaxy Gear takřka ideální, alespoň má ale Samsung co vylepšovat do druhé generace. I tak se ale momentálně jedná o nejchytřejší chytré hodinky, a pokud vám nevadí každodenní nabíjení a chcete mít na zápěstí skutečně ultimátní zařízení, jsou Galaxy Gear zajímavou volbou. Musíte mít ale některý z mála podporovaných Samsungů.

samsung-galaxy-gear
Klady
 • robustní řešení notifikací
 • bohatá aplikační výbava
 • rychlé a spolehlivé prostředí
 • s hodinkami je možné i telefonovat
 • integrovaný fotoaparát
 • chytré gesto pro zobrazení času
 • výborný displej s jemným rozlišením a dobrou čitelností
 • kovové tělo hodinek
 • vestavěný pedometr
 • interní 4GB paměť
Zápory
 • špatná výdrž baterie
 • méně pohodlný pásek, který se někdy sám rozepne
 • funguje pouze s několika málo Samsung telefony a tabletem
 • nutnost dobíjení skrze pouzdro
Diskuze ke článku
tomas
Dobry den mam samsung galaxy grand neo a nejde mi sparovat poradte
Martin Kotlan
Martin Kotlan
Viděl bych to takhle : kdyby Samsung dal reprák na čelní panel, foťák úplně vypustil, tak by nabídl výměnu pásku + by mohl ztenčil tělo, přidal voděodolnost a zlepšil výzrž (jako mají Smartwatch) a nevidím důvod proč by se to nemělo prodávat. Hlavně ten foťák mi přijde naprosto zbytečný.
Detilista
Prosím vás co jste s těmi hodinkami dělali, že vám vydrželi den (a půl)? Já je mám na ruce od rána do večera, řeším přes ně cca hodinu telefonátů a 20 událostí denně a vydrží mi naprosto v pohodě tři dny, a to ne do úplněho vybití, ale do 20%... A to na nich provozuji Nova Launcher a živou tapetu. :P
Vojtěch Štursa
Vojtěch Štursa
Trošku mimo téma, ale nebudete někdy dělat i recenzi na Galaxy note 10.1 (2014 Edition)??

Díky

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze