Samsung Galaxy Gear
recenze

Samsung Galaxy Gear

Premiéra chytrých galaktických hodinek
42

Samsung letos naskočil do rozjíždějícího se vlaku s chytrými hodinkami, a nástup to je skutečně ve velkém stylu. S hodinkami lze fotit, telefonovat, mají vestavěný krokoměr a obohatit je lze o desítky aplikací. První iterace chytrých hodinek ale má i svoje nevýhody, které v dnešní recenzi také odhalíme.

Displej: okno do hodinek vám vypálí zrak

Zásadním prvkem chytrých hodinek je displej, který Samsung u svých Galaxy Gear nepodcenil a hned napoprvé předvedl, že umí. Čtvercový Super AMOLED displej s úhlopříčkou 1,63 palce zaujme poměrně vysokým rozlišením 320 x 320 pixelů, a je tedy hezky jemný. Pochválit musím také výborné pozorovací úhly, syté barvy a také dobrou čitelnosti na slunci, a to i na střední jas. Hodinky ale mají i speciální vysokokontrastní režim pro ještě lepší čitelnost venku, který jsem však nemusel ani jednou použít. Za slunečného léta se ale určitě bude hodit.

Displej je výborně čitelný i venku

Displej je chráněn odolným sklíčkem, které ale bohužel po našem testování vykazovalo dva vlasové škrábance. Displej je běžně zcela vypnutý a nic nezobrazuje, pro jeho aktivaci musíte využít boční tlačítko, které je velké a pohodlně stisknutelné. Nebyl by to ale Samsung, kdyby nepřišel s chytrými gesty. Ne, nebojte, na hodinky nebudete muset mávat ani mrkat, zrovna toto je velmi užitečné a intuitivní. Stačí totiž zvednout ruku a podívat se přirozeně na hodinky a displej se automaticky aktivuje, i když to asi 1-2 vteřiny trvá a odezva by mohla být rychlejší. Funguje to, i když jen pouze otočíte zápěstí displejem hodinek směrem k sobě. Jednoduché, praktické, bohužel ale ne vždy spolehlivé. Obzvláště když jsem měl ruku v méně typických pozicích, tak se displej někdy neaktivoval. Podívání se na hodinky navíc musí být jasné a zřetelné, na pomalé otáčení ruky hodinky nezareagují.

Baterie, výdrž a nabíjení: tragédie

Hodinky na sobě nemají žádný nabíjecí konektor a vy už tak tušíte, že bude zle. A je to tak, ze zcela nepochopitelných důvodů se totiž Samsung rozhodl u nabíjení pro stejný přístup, jako Sony u první generace svých SmartWatch, tedy nutnost zacvaknout hodinky do speciálního pouzdra. Na spodní straně hlavního modulu hodinek s displejem se totiž nachází pět zlatých pinů, skrze které se připojí velké černé plastové pouzdro, mimochodem opět s imitací kůže se švy, do kterého se poté už zapojí microUSB nabíječka. Přitom Sony ukázalo, že lze bez problémů microUSB konektor umístit i do menšího těla hodinek.

Pro nabití hodinek je bohužel potřeba je vložit neprakticky do adaptéru

A proč je to takový problém? On by nebyl, pokud byste toto pouzdro museli vytáhnout jednou za pár dnů. Jenomže Samsung Galaxy Gear vám s vestavěnou 315mAh baterií při běžném provozu vydrží pouze jeden den a s železnou pravidelností je musíte vždy večer nabít. Nejednou mi hodinky hlásily vybitou baterii už kolem osmé hodiny večerní a cestu z redakce jsem tak absolvoval s vybitými hodinkami. S posledními updaty se výdrž sice prodloužila a při běžném používání už lze dosáhnout zhruba den a půl, to ale nic neřeší a stejně musíte hodinky vždy přes noc nabít, druhého večera se totiž nedožijí.

Takto vypadají hodinky v nabíjecím pouzdře

Co to znamená? Máte další zařízení, které musíte společně se smartphonem a notebookem či tabletem nabíjet každý večer, což je u hodinek dost otravné. A nepříjemné je to rovněž kvůli nacvakávacímu krytu, který musíte nosit s sebou vždy, když někam jedete. A myslet na to, abyste si kryt vzali i když jedete i jen na víkend, aby se vám hodinky nevybyly, opravdu není pohodlné.

Diskuze ke článku
tomas
Dobry den mam samsung galaxy grand neo a nejde mi sparovat poradte
Martin Kotlan
Martin Kotlan
Viděl bych to takhle : kdyby Samsung dal reprák na čelní panel, foťák úplně vypustil, tak by nabídl výměnu pásku + by mohl ztenčil tělo, přidal voděodolnost a zlepšil výzrž (jako mají Smartwatch) a nevidím důvod proč by se to nemělo prodávat. Hlavně ten foťák mi přijde naprosto zbytečný.
Detilista
Prosím vás co jste s těmi hodinkami dělali, že vám vydrželi den (a půl)? Já je mám na ruce od rána do večera, řeším přes ně cca hodinu telefonátů a 20 událostí denně a vydrží mi naprosto v pohodě tři dny, a to ne do úplněho vybití, ale do 20%... A to na nich provozuji Nova Launcher a živou tapetu. :P
Vojtěch Štursa
Vojtěch Štursa
Trošku mimo téma, ale nebudete někdy dělat i recenzi na Galaxy note 10.1 (2014 Edition)??

Díky

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze