Samsung Galaxy Fold
recenze

Samsung Galaxy Fold

Vaše vstupenka do doby ohebné

Letošní trojlístek v podobě Samsungu Galaxy Fold, Huawei Mate X a reinkarnované Motoroly Razr mě utvrdil v tom, že pomalu, ale jistě, vstupujeme do „doby ohebné“. Vždyť světoví výrobci obrazovek disponují technologií ohebných zobrazovacích panelů již několik let a bylo jen otázkou času, než proniknou i do smartphonů – zařízení, která máme na očích v podstatě 24/7. Otázkou však zůstává, zda jsme na ohebné telefony připraveni a jak moc (a jestli vůbec) je potřebujeme... Jak se tedy povedla vůbec první vlaštovka z kategorie „foldables“ od Samsungu?

Zhodnocení

Samsung Galaxy Fold definuje kategorii ohebných smartphonů (typu tablet) a své kupce si, věřím, najde i na našem trhu. Je zbytečné zmiňovat, že zákazníci, kteří si Fold zakoupí, budou patřit k lidem s vyššími příjmy, hlavně se však ale podle mě budou vyznačovat tím, že jsou ochotni testovat nové technologie a spadají do takzvané skupiny „early adopters“ (v češtině neohrabaně přeloženo jako „časný osvojitel“). Věřím, že právě díky nim se dočká i zbytek „běžných“ uživatelů doby (která není tak moc příliš vzdálená), kdy budou ohebné smartphony zcela běžnou záležitostí. Jestli půjde o ty typu Galaxy Fold/Huawei Mate X, nebo spíše o ohebná véčka, jako je Motorola Razr, teprve ukáže čas. Podle mého názoru se najde místo na trhu pro oba typy konstrukcí a kdo ví, třeba se dočkáme i dalšího druhu ohebných smartphonů: rolovacích nebo skládaných několikanásobně.

Samsung Galaxy Fold

Hodnotit Samsung Galaxy Fold je poměrně nelehký úkol. Mnohé se dá totiž odpustit s přihlédnutím k tomu, že jde o první ohebný smartphone svého druhu, který, ačkoliv se mu úplně nepovedl start, nakonec dorazil na trh a podle mého názoru splnil svou roli. Výhody v podobě našlapaného hardwaru či podařených fotoaparátů jdou stranou, zaměříme-li se pouze na samotnou ohebnou konstrukci.

Kritizovat by bylo snadné. Mohu poukázat na to, že na displeji lze pozorovat ohyb, že je telefon náchylný na poškození, že je drahý, ale to vše se dá podle mě odpustit, když zvážíte, o jaký kus inovativní technologie se jedná. Má Galaxy Fold chyby? Rozhodně ano a ani zdaleka není dokonalý. Mělo by vás to odradit od ohebných telefonů jako takových? 100% ne.

Huawei Mate X

Rozměry161,3 × 78,3 × 11 mm, 295 g
DisplejAMOLED, 8" (2 480 × 2 200 px)
Fotoaparát40 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ProcesorHuawei Kirin 980, 2×2,6 GHz + 2×1,92 GHz + 4×1,8 GHz
PaměťRAM: 8 GB, úložiště: 512 GB, nanoSD
Akumulátor4 500 mAh

V tomto ohledu bych rád dodal, že mě mrzí, že se na našem trhu neprodává Huawei Mate X, který by byl jistě zajímavou konkurencí pro Galaxy Fold už jen s ohledem na rozdílné konstrukční řešení. Je to zároveň podle mého názoru v současnosti jediný opravdový konkurent a konkurence je dobrá nejen pro nás zákazníky, ale i pro technologický vývoj jako takový.

Motorola Razr (2019)

Rozměry94 × 72 × 14 mm, 205 g
DisplejOLED, 6,2" (2 142 × 876 px)
Fotoaparát16 Mpx
ProcesorQualcomm Snapdragon 710, 2×2,2 GHz + 6×1,7 GHz
PaměťRAM: 6 GB, úložiště: 128 GB
Akumulátor2 510 mAh

Další alternativou může být Motorola Razr, kterou považuji za konkurenci čistě z hlediska ohebného displeje. Jinak se však jedná o rozlišnou konstrukci a také telefon, který budete používat jinak. U Razru jde kromě inovace také o styl a Fold v tomto ohledu podle mě působí značně těžkopádně. Nezbývá tedy, než si počkat na slibované ohebné véčko Samsung a další ohebné smartphony, kterých se v roce 2020 dočkáme. Závěrem bych vám doporučil si Galaxy Fold vyzkoušet naživo. Věřím, že se začnete na tuto recenzi (pokud s ní nesouhlasíte) i ohebné smartphony jako takové dívat jinou optikou.

samsung-galaxy-foldInovátor
Klady
 • dlouhá výdrž
 • bohatý obsah balení
 • praktický menší displej
 • špičkový hardware (čipset, RAM, úložiště)
 • software upravený pro potřeby Foldu
 • skvělá konektivita
 • osvědčené fotoaparáty
 • originální design
 • prémiové zpracování
 • první ohebný smartphone na trhu
Zápory
 • výřez zasahující do displeje
 • trochu zbytečná duální selfie kamera u hlavního displeje
 • náchylnost hlavního displeje k poškození
 • zbytečně oddělené vypínací tlačítko a čtečka otisků prstů
Diskuze ke článku
Hosaxx
Mno.....zatím nic moc. Ta drážka na displeji je otřesná.
Mio
Tak kompromisů je hodně, ale stále je to takové techdemo a reálné využití ohebných displejů bude mít za pár let možná úplně jinou podobu. Mě osobně se zatím nejvíc líbí koncept od Motoroly.
Ondřej Procházka
Výborná recenze, musí být těžké vyvážit negativa a pozitiva vzhledem k inovátorství a ceně
K
Zatim to zdaleka neni hotova technologie, takze za dve nebo tri generace to bude pouzitelne. Ted to koupit znamena delat betatestera.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze