Samsung Galaxy Fold
recenze

Samsung Galaxy Fold

Vaše vstupenka do doby ohebné

Letošní trojlístek v podobě Samsungu Galaxy Fold, Huawei Mate X a reinkarnované Motoroly Razr mě utvrdil v tom, že pomalu, ale jistě, vstupujeme do „doby ohebné“. Vždyť světoví výrobci obrazovek disponují technologií ohebných zobrazovacích panelů již několik let a bylo jen otázkou času, než proniknou i do smartphonů – zařízení, která máme na očích v podstatě 24/7. Otázkou však zůstává, zda jsme na ohebné telefony připraveni a jak moc (a jestli vůbec) je potřebujeme... Jak se tedy povedla vůbec první vlaštovka z kategorie „foldables“ od Samsungu?

Konektivita: příkladná

Testovaná varianta Samsungu Galaxy Fold má po stránce konektivity snad vše, co vás napadne, tedy až na 5G, které má druhá verze Galaxy Foldu s nižší kapacitou baterie. Jinak na vás však čeká podpora LTE s rychlostí downloadu až 1,2 Gbps (a uploadu až 150 Mbps), Wi-Fi 6 nebo Bluetooth 5.0. Z další výbavy nechybí NFC pro bezkontaktní platby, které samozřejmě fungují i s nasazeným krytem, nebo polohovací služby GPS, Galileo, Glonass a BeiDou.

Líbilo se nám
 • Wi-Fi 6
 • nic důležitého neschází

Fotoaparát: nic nového pod sluncem (ale stále na jedničku)

Kapitola o fotoaparátech je dle mého názoru tak trochu zbytečná, protože jsou v telefonu naprosto identické snímače, které najdeme třeba i v Galaxy S10+ nebo Note10+. Tyto fotoaparáty jsme již v redakci několikrát testovali a z používání telefonu mohu potvrdit, že zde k nějaké změně kvality nedošlo ani po softwarové stránce.

Galaxy Fold patří k nejlepším fotomobilům na trhu, a to z hlediska počtu snímačů i kvality.

Očekávejte tak podařené snímky se skvělým dynamickým rozsahem, podáním barev i vysokou úrovní detailů. Každému pochopitelně vyhovuje jiné nastavení fotoaparátu a třeba se vám více líbí fotografie z Pixelu, proti čemuž nelze nic namítat. Jistě se však shodneme na tom, že Galaxy Fold patří k jedněm z nejlépe vybavených fotomobilů na trhu: z hlediska počtu (šest) snímačů i kvality. Pokud se chcete dozvědět více o těchto fotoaparátech, rozhodně navštivte recenzi Samsungu Galaxy S10+ nebo Galaxy Note10+, protože se v této kapitole zaměřím spíše na to, jaké je s Galaxy Foldem fotit.

S ohledem na obrovský displej budete mít k dispozici pravděpodobně ten největší hledáček v historii smartphonů. Focení s otevřeným displejem má tak velkou výhodu v tom, že krásně vidíte, co fotíte a neutečou vám žádné detaily. Hojně jsem využíval možnost plovoucího tlačítka spoušť, které s takto velkou uhlopříčku displeje bez debat dává smysl.

Pravdou však je, že častokrát dáte přednost focení v zavřeném stavu, kdy vám k náhledu poslouží menší přední displej. Focení v zavřeném stavu je přitom velmi pohodlné, zejména pak na šířku, kdy máte telefon nejlépe stabilizovaný.

Líbilo se nám
 • skvělé fotoaparáty
 • hned šest snímačů
 • opravdu velký hledáček/displej
 • pohodlné focení v zaklapnutém stavu na šířku

Software: přizpůsoben Foldu

Asi vás nepřekvapí, že uvnitř běží Android (bohužel zatím pouze ve verzi 9 Pie) s nadstavbou One UI 1.5 a nejnovějšími (v době testování prosincovými) bezpečnostními záplatami. Jde přitom o standardní systém, který je v podstatě identický s tím, s čím se setkáte u jiných novějších Samsungů.

Samsung Galaxy Fold

Uživatelé tak mohou například aktivovat tmavý (v podání Samsungu „noční“) režim nebo využívat k navigování prostředím gesta. U gest se na chvílí zastavíme. Po zapnutí najdete v telefonu defaultně aktivovanou trojici Android tlačítek u pravého spodního boku. Jejich polohu však můžete snadno změnit a přesunout je na levý bok i je umístit doprostřed, kde se adekvátně rozprostřou.

Zajímavostí je až práce s aplikacemi při přechodu mezi jednotlivými displeji. Jakmile aktivujete některou z aplikací na menším displeji, například Google Mapy, a telefon rozevřete, aplikace se automaticky roztáhne na vnitřní obrazovce, kde můžete pokračovat v práci. V opačném případě však telefon chápe gesto zaklapnutí displeje tak, že jste ukončili práci.

Pokud chcete toto chování změnit, musíte zabrousit do patřičné sekce nastavení, kde aktivujete konkrétní aplikace, u kterých má dojít k přesunu na menší displej při zaklapnutí Foldu. U některých aplikací to ovšem nejde (například Call of Duty). „App Continuity“, jak Samsung tuto funkci nazývá, funguje přitom velmi dobře a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by se aplikace při přechodu z menšího displeje na větší či naopak nějak zasekly nebo špatně zobrazovaly.

Spustit režim více otevřených oken na displeji je velmi snadné.

Další specialitou Foldu je pak možnost rozdělení hlavního displeje na tři části s možností na něj vložit další „levitující“ okna aplikací. Pro mě osobně jsou tři najednou zobrazené aplikace maximum, takže jsem se obvykle do rozevírání více oken ani nepouštěl. Spustit tento režim je přitom velmi snadné a stačí popojet prstem z pravého boku, odkud vyjede lišta s nabídkou aplikací, které v tomto režimu fungují. Nemusím asi dodávat, že práce na takto velkém displeji zvyšuje produktivitu a několik aplikací zobrazených na displeji Galaxy Foldu dává smysl (na rozdíl od většiny běžných smartphonů na trhu).

Samsung Galaxy Fold

Samsung velkému displeji uzpůsobil i rozložení klávesnice, která je rozdělena na dvě poloviny tak, abyste na každou část dosáhli pravým či levým palcem. Nastavení rozložení klávesnice je pochopitelně pod taktovkou uživatele, který si vše může upravit dle svých preferencí.

Líbilo se nám
 • software upravený pro Galaxy Fold
 • zaměření na produktivitu
 • možnosti úprav klávesnice
 • App Continuity
Nelíbilo se nám
 • prozatím pouze Android 9 Pie
Diskuze ke článku
Hosaxx
Mno.....zatím nic moc. Ta drážka na displeji je otřesná.
Mio
Tak kompromisů je hodně, ale stále je to takové techdemo a reálné využití ohebných displejů bude mít za pár let možná úplně jinou podobu. Mě osobně se zatím nejvíc líbí koncept od Motoroly.
Ondřej Procházka
Výborná recenze, musí být těžké vyvážit negativa a pozitiva vzhledem k inovátorství a ceně
K
Zatim to zdaleka neni hotova technologie, takze za dve nebo tri generace to bude pouzitelne. Ted to koupit znamena delat betatestera.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze