Samsung Galaxy Fold
recenze

Samsung Galaxy Fold

Vaše vstupenka do doby ohebné

Letošní trojlístek v podobě Samsungu Galaxy Fold, Huawei Mate X a reinkarnované Motoroly Razr mě utvrdil v tom, že pomalu, ale jistě, vstupujeme do „doby ohebné“. Vždyť světoví výrobci obrazovek disponují technologií ohebných zobrazovacích panelů již několik let a bylo jen otázkou času, než proniknou i do smartphonů – zařízení, která máme na očích v podstatě 24/7. Otázkou však zůstává, zda jsme na ohebné telefony připraveni a jak moc (a jestli vůbec) je potřebujeme... Jak se tedy povedla vůbec první vlaštovka z kategorie „foldables“ od Samsungu?

Zvuk: jeden z nejlepších

Samsung Galaxy Fold se chlubí hned dvojicí hlasitých reproduktorů, které jsou (v rozevřeném stavu) v levé části zařízení na horní a spodní straně. Pokud telefon automaticky přetáčíte o 90 stupňů směrem doleva (jako já), průduchy reproduktorů zakryjete, což vyřešíte jednoduše tím, že se Fold naučíte otáčet doprava. Kvality reproduktorů jsou špičkové, už u Samsungu Galaxy S10+ jsem chválil za skvělý zvuk a zde mohu chválit dvojnásob. Reproduktory hrají hlasitě, nechybí jim basy a bez debat jde o jeden z nejlépe hrajících smartphonů na trhu. Předčit by jej mohl snad jen ASUS ROG Phone II, jinak však bude podle mého názoru Galaxy Fold jen těžko najde konkurenci.

Kvalita telefonních hovorů je rovněž bezproblémová. Při volání zaklapnete telefon a mluvíte. Já i protistrana jsme byli s kvalitou hovoru zcela spokojeni.

Líbilo se nám
  • velmi kvalitní hlasité reproduktory
  • bezproblémová kvalita u telefonních hovorů

Výkon hardwaru: premiéra Snapdragonu na našem trhu

Vlajkové Samsungy se na náš trh standardně dodávají s čipsety Exynos, a Galaxy Fold je tak první výjimkou porušující toto pravidlo. Uvnitř je Snapdragon 855 doplněný o 12 GB operační paměti typu LPDDR4X a obří 512GB rychlé úložiště UFS 3.0. Domnívám se tak, že snad absolutně nikdo si nemůže stěžovat na nedostatek výkonu nebo absenci slotu pro paměťové karty. Hráče může zajímat, že jsme v AnTuTu nasbírali necelých 450 tisíc bodů.

Hraní her, chod systému, pořizování videa ve vysokém rozlišení, ani jedno z toho nečiní Galaxy Foldu žádnou překážku a na rozdíl od Motoroly Razr, která se výbavou zařadí spíše do (vyšší) střední třídy, Samsung sáhl de facto po tom nejlepším, co je v současnosti na trhu. Zde bych si dovolil i poznámku k zahřívání telefonu, které se v podstatě vůbec nekonalo a pokud ano, pak na zcela běžné úrovni. Teplo šlo v takovém případě cítit zejména v oblasti modulu zadního fotoaparátu.

Líbilo se nám
  • brutální výkon
  • obrovské úložiště typu UFS 3.0

Výdrž baterie: překvapivě dlouhá

Uvnitř je hned dvojice baterií, které jsou propojené a tváří se (a fungují) jako jedna o kapacitě 4 380 mAh. Zpočátku jsem byl skeptický a domníval se, že telefon se dvěma displeji, z čehož jeden se dá velikostně srovnávat s tablety, nepřečká ani jeden den. Opak je ale pravdou. Galaxy Fold prokázal, že může zcela komfortně zvládnout jeden opravdu nabitý pracovní den a pokud se uživatel uskromní, věřím, že se dostane i na jeden a půl až dva dny.

Samsung Galaxy Fold
S výdrží budete spokojeni.

Uvedu příklad z testování. Galaxy Fold jsem dopoledne přibližně v 9 hodin odpojil od nabíječky s plně nabitou baterií. Poté jsem se vydal pracovat do nedaleké kavárny s notebookem, kde nefungovala Wi-Fi, takže jsem spustil hotspot na Foldu, jenž byl takto zapnutý minimálně tři hodiny. Po celou dobu jsem navíc více či méně používal i telefon v rozevřeném stavu, kdy jsem jej měl položený kousek pod úrovní touchpadu, studoval z něj poznámky a zároveň psal na notebooku. Dále jsem na něm hrál přibližně jednu hodinu Call of Duty, fotil, samozřejmě brouzdal internetem, komunikoval na Telegramu, Gmailu a tak dále. Ke konci dne, přibližně kolem šesté či sedmé hodiny večerní, mi na telefonu zbývalo stále zhruba 40 % baterie. S výdrží jsem tak osobně velmi spokojen a mile mě překvapila.

Nabíjení probíhá pouze výkonem 15 W, což je, vezmeme-li v potaz rychlosti nabíjení dnešních smartphonů, trochu krok zpátky. Na druhou stranu mám pochopení, že specifické technické řešení pravděpodobně neumožňuje nabíjení vyšším výkonem. Možná jen nechtěl Samsung zbytečně riskovat a sáhl po něčem, o čem ví, že bude 100% fungovat, kdo ví… Nabíjení by tedy rozhodně mohlo být rychlejší, vzhledem k dlouhé výdrži a ohebnosti to však většina uživatelů odpustí.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 7 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 16 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 26 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 36 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 47 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 58 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 69 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 80 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 94 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 111 minut

Alternativou k drátovému nabíjení je použití bezdrátového Wireless Charge, které funguje také reverzně, takže můžete s Foldem nabíjet například dodávaná bezdrátová sluchátka Galaxy Buds. Vzhledem k tomu, že v tomto režimu leží smartphone displejem dolů (ať už v otevřeném, nebo zavřeném stavu), se však domnívám, že jej příliš často využívat nebudete.

Líbilo se nám
  • dlouhá výdrž
Nelíbilo se nám
  • pouze 15W nabíjení
Diskuze ke článku
Hosaxx
Mno.....zatím nic moc. Ta drážka na displeji je otřesná.
Mio
Tak kompromisů je hodně, ale stále je to takové techdemo a reálné využití ohebných displejů bude mít za pár let možná úplně jinou podobu. Mě osobně se zatím nejvíc líbí koncept od Motoroly.
Ondřej Procházka
Výborná recenze, musí být těžké vyvážit negativa a pozitiva vzhledem k inovátorství a ceně
K
Zatim to zdaleka neni hotova technologie, takze za dve nebo tri generace to bude pouzitelne. Ted to koupit znamena delat betatestera.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze