Prostředí
Dle očekávání použil Samsung v tomto telefonu operační systém Android ve verzi Jelly Bean, nejde však o nejnovější Android 4.2, zde je použitá verze o něco starší a to 4.1.2. Základní systém Android je vylepšený o nadstavbu TouchWiz. Tuto nadstavbu používá Samsung u všech svých modelů s Androidem, ty jsou si tak po softwarové stránce podobné jako vejce vejci.
Na odemykací obrazovce vidíte v základu kromě hodin i tři ikonky – kecálek ChatOn, vyhledávání Google a fotoaparát. Pro odemčení musíte prstem potáhnout směrem k nějakému okraji displeje, v nastavení můžete aktivovat možnost odemčení například obličejem, obličejem a hlasem, PINem, heslem a podobně.
Po odemčení se dostanete na základní pohotovostní obrazovku, sem se dostanete též vždy po stisknutí tlačítka pod displejem. Dlouhým stiskem tohoto tlačítka se dostanete k seznamu naposledy použitých aplikací.
Pohotovostní obrazovka se skládá z pěti různých ploch, na které můžete umísťovat ikonky zástupců aplikací a her či widgety. Plochy můžete dle libosti přidávat či odstraňovat, maximálně jich ale můžete mít sedm.
Ve spodní části každé plochy je 5 ikon, jedna slouží pro vstup do menu, ostatní jsou jen zástupci vybraných aplikací. Tyto ikony si můžete uspořádat či vyměnit dle libosti, pouze ikona vstupu do menu musí zůstat na svém místě.
Menu je tvořeno maticí ikon o čtyřech sloupcích a pěti řádcích, počet obrazovek je dynamický a závisí na tom, kolik máte aplikací a her nainstalovaných. Ikony nejsou nijak setříděné, naposledy nainstalovaná aplikace se zařadí vždy nakonec. Setřídění můžete ale provést uživatelsky, stačí se přepnout do režimu úprav a přemístit si ikonky tak, jak uznáte za vhodné. Kromě aplikací se v menu zobrazují i widgety na plochu, stačí se v horní části přepnout na záložku Nástroje. Vedle této záložky je ještě nenápadná ikonka se symbolem šipky, po jejím vybrání se zobrazí pouze aplikace a hry, které jste si doinstalovali.
Pokud přejedete po horním stavovém řádku směrem dolů, zobrazí se vám lišta s rychlým nastavením různých funkcí, pod kterou je panel s notifikacemi a oznámením. Nové aplikace můžete stahovat nejen z obchodu Google Play, ale i z podobné aplikace, která se jmenuje Samsung Apps.
Rychlost prostředí je velmi svižná, během čtrnáctidenního testování se mi stávalo opravdu jen výjimečně, že bych musel na něco čekat nebo se animace při přechodů obrazovek a podobně zasekávaly. Odladění se tedy povedlo Samsungu na výbornou.
Multimediální funkce
Pro přehrávání hudby slouží dvě předinstalované aplikace. První je klasický hudební přehrávač, který přehrává skladby, které máte uložené v interní paměti nebo na paměťové kartě. Druhá aplikace je Hudba Play (Google Music), ta přehrává skladby, které máte uložené v cloudu.
Hudební přehrávač třídí skladby podle ID3 tagů, skladby lze filtrovat podle alb či interpretů, můžete si vytvářet vlastní seznamy skladeb. Zvukové podání lze upravit ekvalizérem s mnoha přednastavenými profily, nechybí ani jeden profil vlastní, který si můžete nadefinovat dle libosti.
Pro přehrávání videa je určena aplikace Videopřehrávač. Poradí si se soubory AVI a MP4. Vyzkoušel jsem přehrávání několika filmů, nebylo nutné je nijak upravovat, stačilo jen AVI soubor zkopírovat do telefonu. Přehrávač umí zobrazit i titulky, české znaky mu nedělají problémy. Vyzkoušel jsem video ve formátu MKV, to přehrál bez zvuku a obraz se znatelně trhal.
Galerie fotografií dokáže zobrazit i snímky nahrané na Google+ a vše lze třídit dle alb, přiřazené polohy nebo času pořízení. Prohlížet své fotografie můžete ručně nebo si spustit prezentaci. Každý snímek můžete otočit či oříznout.
V základní výbavě se nenachází ani jedna hra. Naštěstí si jich můžete dost stáhnout z obchodu Google Play. Vyzkoušel jsem mnoho 2D i 3D her, u žádné jsem neměl sebemenší problémy s plynulostí.
Fotoaparát
Telefon je vybaven fotoaparátem s rozlišením 5 Mpix, stejně jako tomu bylo u modelu Galaxy S Duos. Pokud ale srovnám snímky s tímto předchozím modelem, musím bohužel konstatovat, že běžné snímky jsou u nového Core Duos horší. Barvy na fotografiích jsou pobledlé a nevýrazné, u světlých ploch často dochází k výrazným přepalům. S ostrostí fotoaparát problém nemá (je vybaven samozřejmě automatickým zaostřováním), ale podání barev sráží kvalitu fotografií k zemi. Co se ale povedlo, jsou makro snímky, ty dokáží zachytit i drobné detaily a barevné podání je kupodivu dobré.
Fotíte-li ve tmě nebo v šeru, můžete si scénu přisvětlit vysocesvítivou LED diodou, která nahrazuje blesk. Její intenzita je dostačující i na větší vzdálenost (4 metry).
Už při pořizování fotografií si můžete vybrat s několika efektů, jsou aplikovány na snímanou scénu v reálném čase.
Kromě zadního fotoaparátu je zde i fotoaparát přední, má rozlišení 640 x 480 a jeho kvalita je vhodná jen pro videohovory.
V aplikaci pro fotografování se můžete přepnout i do režimu snímání videosekvencí. Video můžete natočit ve třech rozlišeních (720 x 480, 640 x 480 a 320 x 240) při 30 snímcích za sekundu. Zamrzí absence HD rozlišení, což je proti některým konkurentům s Androidem i Windows Phone citelná slabina. Stejně jako u fotografií jsou barvy pobledlejší. Během nahrávání videa nefunguje automatické zaostřování, nelze zaostřovat ani manuálně, zaostřit musíte před nahráváním.
Ostatní konkurence má bohužel menší integrovanou paměť, která se sice dá rozšířit o SD kartu, ale na ni nelze přesunout aplikace, a pokud máte po rozbalení jen 1 GB interní paměti, tak jsou po pár aplikací a her problémy. Absence čidla automatické korekce jasu mi vůbec nechybí, mám ji na současném telefonu, ale stejně ji vypínám, protože se mi při různých úchopech mění jas (často při hraní her na šířku, kdy nechtíc zakrývám čidlo).
Naopak jsem rád za 1 GB RAM, 8 GB integrované paměti (to mě osobně bohatě asi bude stačit) a hlavně vyladěnou funkcionalitu dvou SIM karet, ostatní ji mají horší (např. pokud z jednoho čísla volám, na druhé se mi nikdo nedovolá, u Samsungu ano).
Absence NFC mi už nechybí vůbec. Absence HD videa také ne, rozlišení videa 720*4xx (nevím už kolik bylo řečeno v recenzi) je v mém případě i tak zlepšení.
Za mne tedy čekám jen na zlevnění...