Samsung Galaxy A8 (2018)
recenze

Samsung Galaxy A8 (2018)

Bez větší snahy za úspěchem
33

V posledních letech oblíbená řada Galaxy A se v letošním roce vcelku výrazně mění. Zásadně se inspirovala u svých vybavenějších bratříčků a model A8 přebírá vzhled s Infinity displejem, byť bez zakřivení. Podobný je i celkový vzhled zařízení. Ve výbavě však Samsung řádně škrtal. Došlo sice ke snížení ceny, jenže za logo Samsung si přesto zaplatíte.

Konektivita: bezchybně

Zatímco v mnoha ohledech přistoupil Samsung ke škrtům, u konektivity tužku odložil. Jakožto majitelé Galaxy A8 (2018) se tak můžete těšit na podporu rychlých dat v síti LTE, přičemž k dispozici je rychlostní kategorie 11, což znamená teoretickou rychlost stahování až 600 Mb/s. Dostalo se také na Wi-Fi s podporou standardu ac. Nechybí ani nejnovější verze Bluetooth 5.0 či NFC čip. Spolehnout se můžete na přítomnost GPS, GLONASSu a BeiDou. Lokalizace vaší polohy je otázkou několika málo vteřin. Na českém trhu se Galaxy A8 (2018) nabízí výhradně ve verzi Duos a podporuje tak dvě nanoSIM karty. S LTE si však rozumí jen primární z nich.

Kabelové připojení zajišťuje USB-C konektor, což již dnes nikoho nepřekvapí. Internet si prohlédnete skrze prohlížeč Google Chrome, který je tradiční zárukou rychlosti a přehlednosti. Pakliže využíváte účtu Google, současně máte po ruce záložky synchronizované napříč vašimi zařízeními.

Líbilo se nám
 • rychlé LTE
 • NFC
 • Bluetooth 5.0

Fotoaparát: tradiční výkon

Na zadní straně se nachází 16megapixelový fotoaparát s velmi dobrou světelností f/1.7. Postrádáme však optickou stabilizaci obrazu či laserové ostření, vystačit si musíme s elektronickou stabilizací. Ale lepší něco než nic. O přisvětlení se stará základní LED dioda.

Samsung Galaxy A8 (2018)

Prostředí nabízí poměrně bohaté nastavení a přehlednost. Snímky jsou u Samsungu tradičně velmi slušné. Za dobrých světelných podmínek pořídíte opravdu kvalitní a ostré fotografie. Mírné nedokonalosti lze najít jen v rozích a případně u vzdálenějších objektů. S ubývajícím světlem ale hrozí, že si snímek pohybem lehce rozmažete.

Ukázkové fotografie

Jisté zklamání přichází u videa, kde vrchol představuje jen Full HD s 30 snímky za vteřinu. Video sice vypadá poměrně dobře, ale plynulost není ideální. Takto drahý telefon by již měl standardně podporovat nejen 4K video, ale i vyšší snímkovací frekvenci.

Samsung Galaxy A8 (2018) - testovací video – (1080p, 30 FPS)

Novinka by ráda oslovila zájemce o tvorbu selfies. Pro jejich potřeby tak nabízí hned dvě čelní kamerky kombinující 16 a 8megapixelové rozlišení. Dvě kamerky zde jsou pro tvorbu snímků s rozostřením pozadím. Přeostřování můžete měnit v reálném čase a funguje velmi obstojně. Kvalitou patří A8 mezi velmi dobré telefony pro pořizování selfies.

Ukázkové fotografie z čelního fotoaparátu
Líbilo se nám
 • přehledná fotoaplikace
 • velké množství nastavení
 • duální čelní fotoaparát
Nelíbilo se nám
 • neumí pořizovat 4K videa
 • nepodporuje záznam videa s 60 FPS

Software: sedmičkový Android

Prostředí má pod palcem Android 7.1 Nougat a nadstavba Samsung Experience, kterou známe z takřka všech loňských modelů. Někoho by mohlo zarazit, že Samsung nenasadil nejnovější Oreo. I my to shledáváme jako jasné negativum. Výrobci bohužel proces aktualizace trvá i u dražších modelů a u levnějšího zástupce tak nejnovější software nešlo očekávat.

Kvitovat tak můžeme verzi zabezpečení aktuální k prosinci a současně i povedenou optimalizaci. Nic se neseká, animace jsou plynulé. Samsung se nadále snaží, aby byl starý TouchWiz, známý pro svou těžkopádnost, zapomenut. Na protáhlém displeji lze velmi dobře využívat dvě aplikace naráz, což Galaxy A8 (2018) umožňuje.

Líbilo se nám
 • přehledné prostředí
 • velmi dobrá optimalizace
Nelíbilo se nám
 • sedmičkový Android
Diskuze ke článku
Oto
hrozny dizajn
Carda
To už radši s7 edge než tuhle obludu :D
#TFS
ta cena je docela raketa :D
Lukáš
Platí, že u operátorů se prodává Single Sim verze? Vadí mi totiž vzadu nápis DUOS..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze