Samsung Galaxy A7
recenze

Samsung Galaxy A7

Kovová galaxie A7
18

Před několika měsíci představený zástupce nové řady Galaxy A od Samsungu, model Galaxy A7, se konečně dostal i k nám do redakce. Stejně jako jeho sourozenci zaujme především svou konstrukcí a designem, nicméně neurazí ani výbavou. Je prémiová řada A tou správnou cestou pro Samsung, jak se dostat blíže k lidem?

Organizační funkce a GPS: nutný základ

Základem veškeré organizace v Galaxy A7 je především aplikace S Plánovač. Jedná se o aplikaci, která nahrazuje klasický kalendář a místo něj nabízí něco mnohem víc propracovaného a funkčního. Jestliže předtím byl kalendář v Androidu vcelku kvalitní, nyní se jedná prakticky o plnohodnotný diář se všemi možnostmi, na které si dokážete vzpomenout. Nechybí například šikovný roční náhled.

Kalendář S Plánovač

Kalendář nabízí rozložení podle roku, měsíce, týdne, dne a dále seznamu událostí a úkolů. Vždy si tak můžete přehledně zobrazit, co přesně potřebujete – ať už je to přehled celého měsíce nebo konkrétní den. Pokud máte navíc nějaké úkoly, tak i ty se vám zobrazí ve vašem kalendáři a rovnou také vidíte, zda jsou splněné či nikoliv. Samozřejmě nechybí ani podpora více účtů, synchronizace s Google účtem nebo s MS Exchange.

Kalkulačka, Hodiny a poznámky

Z dalších organizačních funkcí můžeme zmínit zcela základní kalkulačku nebo aplikaci hodin, která nabízí správu budíků, světové časy, stopky a časovač. Připraven je také jednoduchý poznámkový blok, který dokáže zálohovat poznámky na Samsung účet.

Co však musím Samsungu vytknout je absence kancelářského balíku, který by dnes u žádného zařízení rozhodně neměl chybět. Naopak správce souborů je velice povedený a dokáže vám zobrazit nejen samotnou adresářovou strukturu v paměti zařízení, ale také obsazení paměti jednotlivými typy souborů, poradí si také s Dropbox cloudem a v neposlední řadě dokáže spravovat archivy formátu ZIP.

Google Mapy

Na závěr této kapitoly si ještě řekneme něco o GPS. Samsung Galaxy A7 samozřejmě disponuje GPS čipem i s asistovaným připojením (A-GPS). Díky tomu je zachycení GPS signálu otázkou několika okamžiků (zaměření satelitů je opravdu rychlé) a hned můžete využívat například předinstalované Google Mapy. Podporovaný je také poziční systém ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система, neboli GLONASS.

Google Mapy se nijak neliší od aplikace, kterou jistě mnoho z vás zná z nejrůznějších Android telefonů. Jedná se o jednu z nekvalitnějších mapových aplikací vůbec, a to především kvůli podrobnostem, které obsahuje. Práce s mapami je velmi rychlá a pohodlná, nemusíte se bát žádného sekání, a tak je vaším jediným omezením načítání map z internetu. Části mapy si však můžete uložit do offline paměti.

Internet a konektivita: připraven na všechno

Samsung Galaxy A7 v ohledu konektivity nic nepřekvapí. Na internet se s ním dostanete přes 2G, 3G i sítě čtvrté generace (LTE), včetně všech frekvencí používaných u nás. Rychlým datům tedy bude bránit pouze pokrytí našich operátorů a vaše FUP. FUP však můžete šetřit tím, že se na internet budete připojovat pomocí Wi-Fi. Galaxy A7 si poradí s frekvencemi 2,4 i 5 GHz a protokoly a/b/g/n.

Pro bezproblémový a rychlý přenos souborů je připraveno nejnovější Bluetooth 4.0 nebo technologie Wi-Fi Direct. A abyste se vyhnuli zdlouhavému ručnímu párování s nejrůznějšími přístroji, můžete využít také technologii NFC. Ta slouží mimo jiné také pro snadné sdílení obsahu přístroje pomocí funkce Android Beam nebo například bezkontaktní platby. Překvapením pro mne byla absence technologie DLNA

Intenretový prohlížeč a prohlížeč Chrome

K čemu ale kvalitní internetové připojení bez pořádného internetového prohlížeče. A v Samsungu Galaxy A7 nalezneme hned dva. První je klasický Android prohlížeč, o kterém jste se toho za ty roky na mobilenet.cz jistě dočetli mnoho a mnoho, tím druhým je nativně předinstalovaný prohlížeč Google Chrome v mobilní verzi, který považujeme za trochu atraktivnější. Především pak kvůli možnosti synchronizace se stolním počítačem.

Prohlížení internetu na Galaxy A7 je opravdu pohodlné, spojení prostorného displeje a kvalitního prohlížeče je opravdu znát. Samotné načítání stránek je velmi rychlé a práce s nimi pohodlná, při náročnějším obsahu však můžete potkat pomalejší vykreslování. Absenci technologie Flash už dnes nelze považovat za nevýhodu, přesto ale musím zmínit, že ani jeden z prohlížečů není úplně ideální pro přehrávání multimédií na internetu. Mají totiž tendenci se někdy zasekávat.

Závěr a zhodnocení: musíte si připlatit

V celkovém měřítku je Samsung Galaxy A7 smartphone, který nijak zvlášť nevyčnívá, ale ve vyšší střední třídě působí solidně. Elegantní design, špičkové zpracování, kovové tělo a štíhlý pas zaujmou na první pohled a v této kategorii nemám Samsungu co vytknout. Stejně tak výbava je velmi slušná, potěší skvělý displej a slušná výdrž baterie.

Samsung Galaxy A7

Hlavní výtka směřuje k plynulosti prostředí, protože jak jsem již říkal, telefon se občas dokáže opravdu nepříjemně zaseknout nebo spíše zpomalit, při celkem běžných úkonech. Bohužel je to něco, na co jsme u Samsungu dlouhodobě zvyklí, na druhou stranu se vám ale nestane, že vám něco přestane úplně fungovat nebo tak něco. Galaxy A7 je spolehlivý… ale také drahý.

Samsung si nechá za svou prémiovou řadu A pěkně zaplatit a Galaxy A7 u internetových prodejců atakuje hranici 13 tisíc korun. To je skutečně odvážná cenovka a nejsem si úplně jistý, že Galaxy A7 bude s tímto cejchem slavit velké prodejní úspěchy. V této cenové kategorii se totiž běžně pohybují například loňské vlajkové lodě.

Konkurence

Samsung Galaxy S5

Mluvím například o Samsung Galaxy S5, loňské vlajkové lodi ze stejné stáje. Za cenu pod jedenáct tisíc korun sice nezískáte tak tenké kovové tělo, ale jinak ve všem „es pětka“ zkrátka vede. Pětipalcový displej s FullHD rozlišením, kvalitnější fotoaparát, vyšší výkon, čtečka otisku prstů a odolná konstrukce s certifikací IP67. Galaxy A7 zde může bodovat opravdu jen designem.

Asus Zenfone 2

ASUS ZenFone 2 je 5,5palcový smartphone, který jsem recenzoval před nějakým časem. Designově se jedná o velmi povedený model, a i když není jeho tělo kovové, zpracování je naprosto příkladné. Po hardwarové stránce jsou oba přístroje vcelku podobné, Asus však boduje větší RAM pamětí a plynulejším prostředím. Varianta s pamětí 32GB pamětí se navíc pohybuje pod hranicí 10 tisíc korun a to je už silný argument.

LG G3

A zmínit samozřejmě musím také LG G3, jehož cena již také spadla pod 10 tisíc korun. LG G3 válcuje Galaxy A7 snad ve všem kromě designu a materiálů, což se nakonec ukazuje asi opravdu jako hlavní vlastnosti Galaxy A7. Jinak totiž proti „gé trojce“ ztrácí ve výkonu, displeji nebo kvalitě fotoaparátu.

samsung-galaxy-a7
Klady
 • výkonný hardware
 • tenké tělo pouhých 6,3 mm
 • dobrá výdrž baterie
 • kvalitní displej
 • povedený design
 • kovové tělo
 • špičková konstrukce
Zápory
 • občasné prodlevy a zpomalení v systému
 • špatná čitelnost displeje na slunci
 • horší zvukové vlastnosti
 • přemrštěná cena
Diskuze ke článku
Wyman
Ten lepší displej u G3 berete rozlišením nebo jak? Protože vedle sebe má A7 mnohem lepší displej. Stejně tak s výkonem, G3 je na Kitkatu mnohem méně výkonnější než toto.
Mini
Raději Motorolu Auru. Tohle je cetka na pádlování.
Karel
absenci kancelářského balíku neberu jako minus
Viki
Chci se zeptat redakce, proč máte ve videu, když zapnete Antutu asi 35 000 bodů, když všude jinde má cca. 47 000 bodů?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze