Samsung Galaxy A7
recenze

Samsung Galaxy A7

Kovová galaxie A7
18

Před několika měsíci představený zástupce nové řady Galaxy A od Samsungu, model Galaxy A7, se konečně dostal i k nám do redakce. Stejně jako jeho sourozenci zaujme především svou konstrukcí a designem, nicméně neurazí ani výbavou. Je prémiová řada A tou správnou cestou pro Samsung, jak se dostat blíže k lidem?

Hardware a výkon: lepší Exynos v hrsti, než Qualcomm na střeše

Na začátku recenze jsem zmiňoval, že Galaxy A7 není nejvyšším modelem řady A, ačkoliv jeho výbava je podle mého názoru trochu lepší než u modelu A8. Může za to především použitý čipset, protože zatímco A8 používá Snapdragon 615, model Galaxy A7 testujeme s čipsetem Samsung Exynos 5 Octa.

Přehled big.LITTLE architektury ARM
Popis principu architektury big.LITTLE

Tento čipset je dle nejrůznějších srovnání výkonnější než Snapdragon 615. Nabízí osmijádrový procesor o taktu 4 × 1,8 GHz a 4 × 1,3 GHz, který má k dispozici celkem 2 GB paměti RAM. Po zapnutí je z ní volná zhruba polovina. Vnitřní paměť nabízí kapacitu 16 GB a uživatel má pro své potřeby dostupných cca 11,5 GB. Pokud by vám to však nestačilo, můžete si paměť rozšířit ještě o paměťové karty microSDHC až do kapacity 64 GB.

Výsledky benchmark testů AnTuTu, Geekbench 3, Vellamo, Nenamark a 3DMark

Nicméně i přes výkonný hardware se Samsung Galaxy A7 dokáže také slušně zpomalit nebo zaseknout. A to při naprosto banálních úkonech, jako je návrat na domovskou obrazovku nebo otevření přehledu spuštěných aplikací. Naštěstí se to ale nestává moc často, možná tak jednou dvakrát denně, na vině je však s největší pravděpodobností samotný software.

Hardware má totiž výkonu dostatek, což dokazují i výsledky benchmark testů, ve kterých se Galaxy A7 umístil velmi dobře. Praxe ovšem ukazuje, že občas pouhý výkon nestačí a snahu musíte vložit také do optimalizace.

Operační systém a uživatelské prostředí: TouchWiz Classic

Uvnitř Samsungu Galaxy A7 se samozřejmě nachází operační systém Android a pokud nepřijde nějaká nečekaná revoluce, pravděpodobně tam ještě nějakou dobu zůstane. Kdo by však očekával poslední verzi Android 5.0 Lollipop, ten bude zklamaný. Galaxy A7 v sobě totiž má pouze 4.4 KitKat a přestože má již přislíbený update na lízátko, nějak se nám k němu nedaří dostat.

Domovská obrazovka a widgety

Samotné uživatelské prostředí není nic jiného než klasický TouchWiz, který jistě znáte z ostatních zařízení korejského výrobce. Domovská stránka je rozdělena na několik standardních obrazovek, které můžete dle libosti přidávat a odebírat. Na každou obrazovku si pak můžete umístit zástupce aplikací nebo některý z mnoha dostupných widgetů. Widgetů je dostupných opravdu velká spousta od kalendářů, přes hodiny a počasí až po náhledy záložek prohlížeče nebo rychlé poznámky.

Menu s aplikacemi otevřete pomocí ikonky mřížky v pravém dolním rohu. Aplikace se zobrazují v klasické matici a můžete si zvolit buď vlastní rozložení, nebo seřazení podle abecedy. Další možnost zobrazení aplikací je pak abecední seznam. V horní části menu s aplikacemi můžete přepínat mezi všemi aplikacemi, nástroji (widgety) a staženými aplikacemi. Jednotlivé ikonky je také možné seskupovat do složek.

Menu s aplikacemi, notifikační lišta a nastavení

Nesmí chybět ani typická roletka alias notifikační centrum, které stahujete z horní hrany displeje. Po vytažení roletky můžete spravovat jednotlivé notifikace, které vám do zařízení dorazily, ručně upravovat jas obrazovky, rychle vstoupit do nastavení zařízení a především pak pomocí zkratek obsluhovat základní funkce, jako je Wi-Fi, GPS, vyzvánění, Bluetooth a další možnosti. Samsung také zapracoval na přehlednosti samotného nastavení, které bylo dříve podle mého názoru trochu zmatené. Nyní je mnohem jednodušší a pohyb v něm je bezproblémový.

Do samotného uživatelské prostředí je také integrována aplikace Flipboard. Posunutím obrazovky úplně doprava se vám otevře nová stránka s novinkami. Vy si můžete vybrat jednotlivé tematické okruhy, ze kterých chcete, aby byly novinky čerpány, a následně si již pouze užíváte rychle dostupného obsahu v pohodlném formátu.

Ovládání jednou rukou

Samsung pak připravil také několik vlastních funkcí, kterými obohacuje například ovládání. Pro pohodlnější ovládání jednou rukou si můžete zmenšit obrazovku, přizpůsobit klávesnici nebo zobrazit funkční klávesy v samostatném panelu na displeji. Další zajímavou funkcí je například běh více aplikací v samostatných oknech, kterých může být až pět současně. Počítejte však s velkou náročností této funkce, takže telefon pak může být zpomalený, zasekávat se a podobně.

Fotoaparát a videokamera: solidní práce

U modelu Samsung Galaxy A7 použil výrobce 13Mpx fotoaparát s CMOS snímačem. K dispozici má také přisvětlovací diodu, která má sice trochu slabší výkon, ale pro základní nasvícení menší scény bohatě dostačuje. Samotná kvalita výsledných fotografií pak závisí od mnoha parametrů, jako je světlo, nastavení a samozřejmě schopnosti uživatele.

Prostředí fotoaparátu

Aplikace fotoaparátu se snaží uživateli vyjít vstříc a nabízí široké možnosti nastavení parametrů, režimů focení a efektů, přičemž další si uživatel může stahovat z obchodu Galaxy Apps. Chybí sice plně manuální režim, ale ten běžný uživatel stejně neocení a důležitější pro něj budou výsledky focené takříkajíc „na automatiku“.

Testovací fotografie včetně nočních snímků a selfie

Celkově se dá Galaxy A7 v kvalitě fotografií zařadit do dnešního průměru. Za dobrého světla dokáže pořídit opravdu hezké snímky, které jsou barevně věrné a dostatečně ostré. V některých případech se však ostrost trochu ztrácí a fotografie za špatného osvětlení jsou samozřejmě kapitola sama pro sebe. Vysoká úroveň šumu, problematičtější ostření… zkrátka to, na co jsme u mobilních zařízení stále zvyklí.

Samsung Galaxy A7
Samsung Galaxy A7 dokáže zaznamenat také animace GIF

Nechybí samozřejmě ani schopnost záznamu videa a to sice v rozlišení FullHD rychlostí 30 fps. Jeho kvalita opět spadá do dnešního průměru a nastavení vám telefon moc nenabízí. Pouze zmíním, že během natáčení funguje i kontinuální ostření, ale je velmi pomalé. Přední fotoaparát rozlišením 5 Mpx je zaměřen především na selfies a díky širokoúhlému objektivu případně i groufies (skupinové selfies).

Diskuze ke článku
Wyman
Ten lepší displej u G3 berete rozlišením nebo jak? Protože vedle sebe má A7 mnohem lepší displej. Stejně tak s výkonem, G3 je na Kitkatu mnohem méně výkonnější než toto.
Mini
Raději Motorolu Auru. Tohle je cetka na pádlování.
Karel
absenci kancelářského balíku neberu jako minus
Viki
Chci se zeptat redakce, proč máte ve videu, když zapnete Antutu asi 35 000 bodů, když všude jinde má cca. 47 000 bodů?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze