Samsung Galaxy A5
recenze

Samsung Galaxy A5

Vylepšený průkopník

Po Galaxy A3 nám do redakce zavítal vybavenější model z nové celokovové řady Galaxy A. nabídne kvalitnější a větší displej, více paměti RAM nebo lepší fotoaparát, zachováno pak zůstalo špičkové konstrukční zpracování a tělo vyrobené z hodnotných materiálů. S tím ale narostla cena. Možná až příliš. Dokáže ji Samsung Galaxy A5 obhájit?

Závěr a zhodnocení: až na tu cenu...

Samsung Galaxy A5 rozhodně patří mezi kvalitně provedené a dobře vybavené smartphony dnešní doby. Kromě několikrát zmiňované výborné celokovové konstrukce musíme pochválit také dobrou optimalizaci a celkově i provázanost. Stojí toto vše ale za 12 000 Kč?

Samsung Galaxy A5 se povedl

Když se zaměříme na klady, ke kterým patří špičková konstrukce, použití kvalitních materiálů, dosazení kvalitního displeje a nadprůměrné funkční výbavy, která zahrnuje podporu LTE, NFC, paměťových karet nebo také povedený fotoaparát, chtělo by se říci, že ano. Pak je tu ale druhá strana mince, tedy horší zvukový výstup, absence notifikační LED diody a pouze HD rozlišení displeje, absence čtečky otisků prstů, senzoru tepové frekvence nebo třeba ne zrovna vhodně vystupující čočka integrovaného fotoaparátu. Cena 12 000 Kč se také zrovna neřadí mezi ty lidové. I tak si ale určitě své zákazníky telefon najde a vzhledem k plusům si zaslouží i naše doporučení, pouze ale, pokud jednoduše chcete kovový Samsung a nemáte hluboko do kapsy.

Jedná se totiž od Samsungu po dlouhé době o velmi dobře zvládnuté zařízení, kterému nechybí nic důležitého a navíc – dokáže i reprezentovat. Zaujmout by dokonce mohl i ty, kteří doteď Samsung neměli rádi kvůli „škaredému“ vzhledu a náročnému prostředí. Jak to ale bývá, konkurence číhá na každém rohu a ani konkurenčních modelů pro Samsung Galaxy A5 není zrovna málo. Jsou navíc výrazně levnější. Pojďme se na ně tedy společně podívat.

Konkurence

Samsung Galaxy Alpha

Za 13 000 Kč je k dispozici velký rival pro dnes recenzovaný Galaxy A5, a to model Galaxy Alpha. Ten nabídne 4,7palcový displej s HD rozlišením, osmijádrový procesor Exynos 5430 od Samsungu, senzor tepové frekvence, čtečku otisků prstů a také kovový rám. Zadní kryt je však plastový, přední kamera nabídne rozlišení 2,1 Mpx a baterie kapacitu 1 860 mAh, avšak s podobnou výdrží. Zamrzí také chybějící slot pro paměťové karty. Mezi Galaxy A5 a Galaxy Alpha jsou rozdíly a zákazník se tak zřejmě rozhodně podle toho, co preferuje více.

Samsung Galaxy Alpha

Lenovo Vibe X2

Velice zajímavým konkurentem je i sendvičové Lenovo Vibe X2 za zhruba 9 000 Kč. Za tuto cenu nabídne 5palcový výrazně jemnější FullHD displej, 2 GB paměti RAM, podporu LTE, chybí však NFC. Fotoaparát nabídne rozlišení 13 Mpx, ten přední pak rovnou 5 Mpx. Interní paměť 32 GB bohužel nejde dále rozšířit, potěší však výkonný osmijádrový procesor od MediaTeku.

Lenovo Vibe X2

HTC One mini 2

Konkurentem může být také kovové HTC One mini 2 za zhruba 8 500 Kč. Za tuto cenu dostanete 4,5palcový displej s HD rozlišením, 13Mpx fotoaparát, baterii s kapacitou 2 110 mAh nebo také čtyřjádrový procesor Snapdragon 400. Zamrzí však pouze 1 GB paměti RAM.

HTC One mini 2

Motorola Moto G (2014)

Motorola Moto G (2014), též patří mezi konkurenci. Za cenu okolo 5 000 Kč nabídne 5" IPS LCD s rozlišením 1 280 × 720 pixelů, čtyřjádrový procesor Snapdragon 400 nebo také podporu LTE. Nechybí ani podpora paměťových karet, interní se zastavila na hodnotě 8 GB, paměť RAM pak nabídne kapacitu 1 GB.

Motorola Moto G (2014)

LG G3

LG G3 je sice telefon z jiné kategorie, cena 11 000 Kč je však paradoxně ještě nižší, než právě u Samsungu Galaxy A5. A co všechno můžete očekávat? Tak například špičkový 5,5palcový displej s Quad HD rozlišením, 2 GB paměti RAM, čtyřjádrový procesor Snapdragon 801 a mnoho dalšího. Smířit se však musíte s plastovou konstrukcí.

LG G3

Huawei Ascend P7

Dalším zajímavým konkurentem je bezesporu i Huawei Ascend P7, který se v současné době prodává za zhruba 9 000 Kč. Za tuto cenu nabídne 5palcový FullHD displej, 2 GB operační paměti RAM, 13Mpx fotoaparát a konstrukci tenkou pouze 6,5 milimetru.

Huawei Ascend P7

Nokia Lumia 930

Pokud vám „nevoní“ Android, mohla by vás zaujmout Nokia Lumia 930 za zhruba 10 000 Kč. Za tuto cenu dostanete 5palcový displej s FullHD rozlišením, operační systém Windows Phone 8.1 s aktualizací na Windows 10, kvalitní 20,7Mpx fotoaparát nebo čtyřjádrový procesor Snapdragon 800.

Nokia Lumia 930

Nokia Lumia 830

Další alternativou s Windows Phone pak může být Nokia Lumia 830, která nabídne za zhruba 9 000 Kč špičkový fotoaparát s rozlišením 10 Mpx, optickou stabilizací a optikou od společnosti Carl Zeiss. 5palcový displej nabídne HD rozlišení, baterie pak nabídne kapacitu 2 200 mAh. K dispozici je navíc v několika líbivých barevných variantách a pyšnit se může i kovovým rámem.

Nokia Lumia 830
samsung-galaxy-a5
Klady
 • povedený Super AMOLED displej
 • reprezentativní vzhled
 • příkladná optimalizace grafické nadstavby
 • výsledky fotoaparátu a videokamery
 • podpora paměťových karet, LTE a NFC
 • prémiové kovové materiály, příkladné zpracování
Zápory
 • průměrná kvalita hlasitého reproduktoru
 • velmi vysoká cena
 • chybí notifikační LED dioda
 • vystupující čočka integrovaného fotoaparátu
 • chybí čtečka otisků prstů
Diskuze ke článku
dunco
Telefon je to pěkný, ale stále je to Samsung. Ten poměr cena -výbava je absurdní. Vzhledem k tomu, že fandím Sony, tak pouze dodám, že jako konkurenta jste zapomněli uvést Sony Z2, které je levnější a tady té A5 natrhne prdel ve všech směrech. Až toto bude stát o pět tisíc méně, tak to bude možná odpovídající cena.
Semm
Samsung je s tak malou baterií na tři věci. Asi jako každý model od Samsung. A upozorňuji ze android je platforma vytvořena pro reklamní účely. Kdy uživatel je ovlivněn cílenou reklamou. Nikdy jsem si říkal ze lide jsou tupci a o Češích to platí pěti násobek.
Samm
V zahraničí jsou dále s mentálním myšlením. Máte se uživatelé co učit
Mojmir
Pri porovnani A3, A5, Alpha a A7 mate v katalogu chybu - A5 prece ma radio! ;-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze