Samsung ATIV S
recenze

Samsung ATIV S

První konzervativní okna

V pořadí třetí výrobce mobilních telefonů dostává na náš trh zařízení s operačním systémem Windows Phone 8. Samsungův ATIV S zaujme především konzervativněji smýšlející zákazníky, kterým pestrobarevná konkurence nic neříká. Očekávat mohou velmi kvalitní displej s HD rozlišením, skvěle plynulé prostředí nebo slušný fotoaparát.

Internetové a datové funkce

Windows Phone 8 se podepsal také na internetovém prohlížeči Internet Explorer, který povýšil na verzi 10 a například si lépe poradí s HTML5 a měl by být svižnější. Rychlý však byl i minulý prohlížeč na starších telefonech. Zapomenout ale musíte na podporu Flashe, RSS a také si prohlížeč nebude pamatovat vaše hesla. Prohlížet lze maximálně šest oken, stránky lze označit jako oblíbené, nechybí funkce hledání na stránce. Novinkou je možnost nastavit si tlačítko vedle adresního řádku, nově se tak lze rychle přepnout na záložky nebo oblíbené položky. Inovací je konečně také možnost vyhledat rychle text na stránce, vkládat obrázky z webu přímo do OneNotu a podobně, což se mnohdy hodí. Naopak ATIVu S chybí praktická funkce změny vyhledávače, kterou jsme viděli u Lumií. Zde je tedy na pevno nastaven Bing.

Internetový prohlížeč

Na internet se podíváte například přes HSDPA s maximální rychlostí 21 Mbps pro stahování a v případě HSUPA až 5,76 Mbps pro upload. Podpora LTE chybí, nicméně to nás v ČR nemusí trápit. Naopak nechybí Wi-Fi se standardy a/b/g/n. Potěší, že díky nové aktualizaci už nehrozí automatické odpojování Wi-Fi v momentě, kdy displej zhasne. Stačí si nastavit neodpojování v nastavení Wi-Fi. Nechybí dále Wi-Fi Direct a také NFC, jehož anténa se nachází v horní části zadní strany přístroje, a které bude nejlépe fungovat jako párování s příslušenstvím nebo posílání souborů s jiným telefonem s Windows Phone 8. Fotografie totiž například s Androidem většinou sdílet nelze, jiné věci (URL adresa, kontakt a podobně) ano. Naštěstí je tu i konečně dospělé Bluetooth 3.0, přes které lze multimédia posílat i přijímat.

S počítačem se můžete spojit i kabelem a jak jsem psal již výše, není potřeba žádný program v PC. Samsung ATIV S využívá profilu MTP a načte se jako další zařízení v počítači a vy pak s pamětí pracujete jako s dalším diskem. Stejný způsob využívají například nejnovější verze Androidu. Celkově tedy nejde o klasické Mass Storage, kdy byste telefon připojili a on se objevil jako další disk. V případě připojení MTP zůstává například paměť telefonu přístupná skrz telefon i po připojení a ke starším systémům jsou potřeba ovladače.

Závěrečné zhodnocení a konkurence

První model od Samsungu s Windows Phone 8 se povedl. Někoho sice může nudit design, jenže Samsung správně vycítil, že extravagantně smýšlející zákazníky již obsloužila konkurence, a telefon vypadá elegantně, draze a design se dle mnohých povedl více, než v případě Galaxy S III. Do tenkého a lehkého těla se jihokorejskému výrobci podařilo dostat silnou baterku a na výdrži je to znát. Hledáte-li vícedenní, rozumějte dvoudenní telefon, máte horkého adepta.

Menší zklamání nám přichystal zvukový výstup. Samsungu, vždy to umíš lépe. Takhle platformě Windows Phone 8 nepomůžeš. Kritika je ta tam u displeje. Super AMOLED vypadá opravdu pěkně, navíc si přijdou na své i vyznavači velkých displejů. Prostředí je už téměř klasikou, kterou Samsung vylepšil o pár aplikací. Pochvalu si zaslouží fotoaparát. Hardwarová spoušť i pěkné snímky. Vše podtrhne kvalitní záznam videa.

Ve zbylé výbavě nic zásadního nechybí. Ale také tu není něco, z čeho bychom si lidově řečeno sedli na zadek. Žádné pokročilé funkce známé ze Samsungů s Androidem, jako Smart Stay, Multi Window a podobně. Tuto obyčejnost se Samsung snaží vyvážit cenou. Ta je nyní na poměrně příjemných 12 tisících, což je rozhodně konkurenceschopná suma.

Hlavní konkurent v podobě Nokie Lumia 920 je totiž o čtyři tisíce korun dražší. Získáte však bezdrátové nabíjení, vysoce citlivý displej či mapové podklady, navigaci a mnoho bonusových aplikací navždy zdarma. Zaujme také špičkovým fotoaparátem s optickou stabilizací a výbornými výkony nejen v noci. Lumia 920 je však mnohem větší a těžší a především nepodporuje paměťové karty. O něco málo levněji můžete pořídit HTC 8X, která nabízí menší displej. To může a nemusí být výhoda. Naopak nevýhodou je slabší fotoaparát a absence paměťových karet.

Konkurence s Windows Phone 8: Nokia Lumia 920 a HTC 8X

Z androidí konkurence můžeme jmenovat Samsung Galaxy S III, který je skoro dvojčetem ATIVu S s velmi podobnou výbavou či totožným displejem. Zaujmout by vás mohl i Google Nexus 4 s nejnovějším Androidem a podobnou cenou jako ATIV S. Konkurenty jsou ale i HTC One X, kterému však chybí paměťové karty, nebo Sony Xperia T, která je sice levnější, ale hůře fotí.

Dva bratři: Samsung ATIV S a Samsung Galaxy S III
Konkurence s Androidem: Samsung Galaxy S III, Google Nexus 4, HTC One X a Sony Xperia T

Suma sumárum se Samsung ATIV S povedl. Pokud nepotřebujete bezdrátové nabíjení, ve tmě lépe fotící fotoaparát s pokročilou stabilizací a super citlivý displej, stává se významným konkurentem Nokie Lumia 920, oproti které je podstatně levnější.

Za zapůjčení Samsungu ATIV S děkujeme e-shopu Smarty.cz

samsung-ativ-s
Klady
 • velmi dobrá výdrž baterie
 • kvalitní fotoaparát
 • hardwarová spoušť fotoaparátu
 • skvěle optimalizované prostředí
 • povedený displej
 • nízká hmotnost
 • kvalitní zpracování
 • konzervativní a elegantní design
 • NFC a konečně plnohodnotné Bluetooth
 • citlivé a rychlé GPS
Zápory
 • méně komfortní ovládání tlačítka na bocích
 • slabší zvukový výstup
Diskuze ke článku
kazan
Fotí važne krásně a i to video je supr.Chtel bych videt srovnaní s lumií 920.V denním svetle bych si vsadil na ativ.
Jakub
Pěkný telefon, jenže já zastávám názor že když WP tak jedině nokii a proč? Protože mám samsung s WP, nokia se o ten systém nesrovnatelně víc stará.. tím myslím aplikace,aktualizace. Samsung má jenom nějakej přiblblej deníček a program na úpravu fotek co neustále padá a to je asi tak všechno. A tyhle maličkosti hrají u WP velkou roli !
Gilgameš
Já nevím proč, ale mám k Samsungům takovou averzi. Přijdou mi takové bez života. Jinak na moc Lumii 920 tento telefon fakt nemá :P :D
Jirka
Dobrý den,

koukám, že si toho ještě nikdo asi nevšimnul, ale v plusech máte mini chybku, špatný tvar přídavného jména, místo "dobrá" máte "dobrý" výdrž baterie. Ale recenze jako vždy, hezky se čte :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze