Samsung ATIV S
recenze

Samsung ATIV S

První konzervativní okna

V pořadí třetí výrobce mobilních telefonů dostává na náš trh zařízení s operačním systémem Windows Phone 8. Samsungův ATIV S zaujme především konzervativněji smýšlející zákazníky, kterým pestrobarevná konkurence nic neříká. Očekávat mohou velmi kvalitní displej s HD rozlišením, skvěle plynulé prostředí nebo slušný fotoaparát.

Telefonní seznam

Ke svým kontaktům se dostanete nejsnadněji kliknutím na dlaždici Lidé. Ta je po prvním zapnutí umístěna na pohotovostní obrazovce. Podporuje všechny tři velikosti dlaždic, přičemž na nejmenší již nezobrazuje fotografie vašich kontaktů. Pokud o tuto dlaždici nestojíte, budete muset zavítat do menu a najít položku Lidé. Posledním možným způsobem je dlaždice či položka Telefon. Ta vás přenese do historie volání, kde najdete zmeškaná volání, příchozí hovory i vaše hovory. Bohužel chybí nějaké počítadlo provolaných minut, stejně tak postrádám vyzváněcí profily.

Aplikace Lidé je totožná s dřívější verzí systému. Stále se tedy plýtvá místem na úkor samotných kontaktů. Seznam kontaktů je krásně provázán z vaším Windows účtem, SIM kartou a případně Google účtem, Facebookem, Twitterem, LinkedIn, Skypem a dalšími účty. Samozřejmě lze vše filtrovat a nechat si zobrazit například jen kontakty z nejpoužívanějšího zdroje.

Příchozí hovor je indikován fotografií a přijmutí probíhá prostým stiskem jednoho tlačítka. Vyzvánění se bohužel stále reguluje jednotně s ostatními zvuky. Ztišení vyzvánění je možné provést rychle stisknutím dolního bočního tlačítka pro regulaci hlasitosti. Kvalita hovoru je na velmi dobré úrovni, a při testovacím hovoru si žádná strana nestěžovala na nějaké rušivé prvky v hovoru.

Zlepšení se dočkalo vyzvánění. Zapomeňte na komplikovaný způsob, kdy bylo nutné oblíbenou písničku ořezat a ještě změnit její tag na ringtone. Nyní stačí požadovanou skladbu nahrát do složky Ringtones a je to. Nelze tedy vybrat jakoukoliv skladbu z hudebního přehrávače a nastavit ji jako vyzváněcí tón, avšak pokrok je to vítaný.

Zprávy a klávesnice

SMS zprávy a MMS zprávy se sdružují pod jednou položkou Zprávy. Jsou řazeny do konverzací a lze je promazávat dle vašeho výběru. Při tvorby zprávy využíváte QWERTZ klávesnici v režimu na výšku i na šířku. Psaní však zcela pohodlné není. Stejně jako na všech současných Windows Phonech má i ATIV S rozmístění kláves pozměněné, než na jaké jsme zvyklí. Příkladem budiž klávesa B, která je běžně pod klávesami G a H. Na Windows Phone 8 ji ale najdete až pod klávesou J. Když k tomuto připočtu nevyužité místo při psaní na šířku, nelze psaní ze začátku hodnotit nijak kladně. Po čase si však lze bez problémů zvyknout a psát rychle.

Nově se totiž na Windows Phone 8 můžete těšit na přítomnost slovníku, který vám automaticky může opravovat špatně naspaná slova, ve kterých jste například nechtěně udělali nějaký překlep. Český slovník je velmi kvalitní, slova opravuje velmi dobře a psaní je tak ve finále rychlejší a pohodlnější, než u Windows Phone 7. Vždy však dojde k opravě na slovo s diakritikou. Naopak vám při psaní bude chybět počítadlo napsaných znaků, které jsme nenašli ani nikde v nastavení. Naopak se ve Windows Phone 8 konečně objevují koncepty. Pokud odejdete z rozepsané zprávy, dojde k automatickému uložení do konceptů.

I položka Zprávy se dělí na dvě karty. Druhá je zvaná online a najdete v ní všechny online kontakty z Facebooku. Samozřejmě pouze v případě, že přepnete svůj stav v nastavení na cokoliv kromě offline módu. Facebook chat je tak opět plně integrovaný a při psaní nové zprávy se lze přímo v zápatí přepínat mezi Facebookem a klasickými SMS a MMS zprávami, přičemž všechny zprávy všechny typů se dohromady zobrazují najednou ve formě konverzace u daného kontaktu. V případě MMS potěší nově možnost sdílet svou polohu prostřednictvím vložení výřezu mapy, na který může příjemce klepnout a okamžitě si zobrazit ve své mapové aplikaci vaši polohu. Do zprávy lze nově vkládat také vyzváněcí tóny a kontakty.

E-maily jsou řešeny jednou aplikací, avšak každý účet dostane extra položku v menu. Schránky lze však následně sdružovat a mít tak například tři v jedné. Nastavení běžných schránek včetně Gmailu je otázkou několika vteřin. Spolehnout se můžete na push notifikace. Při tvorbě e-mailu máte možnost přidávat jako přílohu pouze fotografie. Nicméně například dokumenty a další soubory lze sdílet také, jen je na to potřeba jít oklikou ve stylu iOS. Je nutné najít například dokumenty přes danou aplikaci a sdílet je e-mailem. Toto by mohl Microsoft vyřešit o něco lépe.

Organizační funkce a GPS

Beze změn Microsoft i Samsung ponechali kalendář. Stále nabízí jen dva druhy náhledu, přičemž měsíční je naprosto k ničemu. Využívá polovinu displeje a druhá polovina zeje prázdnotou. Zda je na některý den něco v plánu, poznáte dle vypsaných událostí v okénku se dnem. Velikost písma je však tak malá, že nic nepřečtete ani s lupou a musíte si přepnout na denní náhled. Navíc popisky u dnů jsou v měsíčním náhledu falešné a místo názvů událostí je zde použit pouze generický „lorem ipsum“ text. U extra jemného displeje, jaký má Samsung ATIV S, tuto kuriozitu už lehce postřehnete. Týdenní náhled chybí, stejně jako vyhledávání v událostech. Z denního náhledu se můžete přepnout na agendu či výpis úkolů. Kalendář dokáže sdružovat více kalendářů a každému přidělí jednu barvu, kterou si lze následně nastavit. Přehlednost budiž zajištěna. Při tvorbě nové události zadáváte její předmět, místo konání, vyberete kalendář, čas, přidáte dle potřeby upozornění či účastníky. Hodí se i praktická poznámka k dané události.

V další výbavě nechybí opakované budíky, kterým můžete přiřadit vlastní zvonění a popis. Nechybí vědecká kalkulačka s pokročilými funkcemi. Jistě uvítáte přítomnost aplikace OneNote, tedy poznámkového bloku synchronizovaného s vašimi OneNote poznámkami na SkyDrive. Poznámky můžete zapisovat, namlouvat či fotografovat. Následně je lze sdílet e-mailem. Ve výbavě se také objevuje praktický diář, kde můžete zápisky doplnit fotografiemi či GPS souřadnicemi.

Kancelářské dokumenty obslouží program Office, který si poradí s dokumenty Word, tabulkami Excel a prezentacemi PowerPoint. Vaše dokumenty můžete sdílet e-mailem, pomocí Bluetooth či na SkyDrive. Stejně tak můžete konkrétní dokument připnout na úvodní plochu v podobě dlaždice. Dokumenty lze ale nejen číst, ale také snadno editovat či vytvářet zcela nové. Praktické je rovněž třídění kancelářských dokumentů. Můžete si tak nechat zobrazit třeba jen dokumenty, které vám přišly e-mailem a kompletně integrováno je úložiště SkyDrive.

Office

Čip GPS vás v ATIVu S potěší rychlostí fixace. Vaší polohu s asistencí internetu dohledá do 10 vteřin. Pokud internet vypnete, počítejte zhruba s půl minutou. S GPS se pojí mapy a navigace Bing. Nabízejí kromě klasické i satelitní mapu, navigace dokáže navigovat jako pro automobil tak pro pěší. Mapové podklady jsou aktualizované, nacházejí se na nich i prozatím neotevřené úseky silnic.

Diskuze ke článku
kazan
Fotí važne krásně a i to video je supr.Chtel bych videt srovnaní s lumií 920.V denním svetle bych si vsadil na ativ.
Jakub
Pěkný telefon, jenže já zastávám názor že když WP tak jedině nokii a proč? Protože mám samsung s WP, nokia se o ten systém nesrovnatelně víc stará.. tím myslím aplikace,aktualizace. Samsung má jenom nějakej přiblblej deníček a program na úpravu fotek co neustále padá a to je asi tak všechno. A tyhle maličkosti hrají u WP velkou roli !
Gilgameš
Já nevím proč, ale mám k Samsungům takovou averzi. Přijdou mi takové bez života. Jinak na moc Lumii 920 tento telefon fakt nemá :P :D
Jirka
Dobrý den,

koukám, že si toho ještě nikdo asi nevšimnul, ale v plusech máte mini chybku, špatný tvar přídavného jména, místo "dobrá" máte "dobrý" výdrž baterie. Ale recenze jako vždy, hezky se čte :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze