Samsung ATIV S
recenze

Samsung ATIV S

První konzervativní okna

V pořadí třetí výrobce mobilních telefonů dostává na náš trh zařízení s operačním systémem Windows Phone 8. Samsungův ATIV S zaujme především konzervativněji smýšlející zákazníky, kterým pestrobarevná konkurence nic neříká. Očekávat mohou velmi kvalitní displej s HD rozlišením, skvěle plynulé prostředí nebo slušný fotoaparát.

Multimediální výbava

Práce s multimédii doznala ve Windows Phone 8 velké a především vítané změny. Pro spojení s počítačem a tedy přesun obrázků, fotografií, hudby či videa již není zapotřebí program Zune. Navíc s ním telefon s Windows Phone 8 dokonce nekomunikují. Vše můžete přesouvat přes MTP protokol, kdy se paměť telefon i paměťová karta objeví jako další disk v počítači a veškeré soubory libovolně přesouvat stejně, jako například na Androidu. Pro podrobnější správu lze využít program Windows Phone, který je k dispozici pro Windows 7, Windows 8 a Mac.

Hudební přehrávač

Hudba se vám po nahrání do telefonu roztřídí dle ID3 štítků na umělce, alba, skladby, seznamy stop a žánry. Pokud preferujete hraní ze složek, máte tentokrát bohužel smůlu. Třídění je abecední a pro snazší orientaci můžete klepnout na písmeno v abecedě, zobrazí se celá abeceda a vy se tak rychle dostanete, kam potřebujete.

Při přehrávání vidíte náhled alba, který je ale poměrně malý a značná část displeje zůstává nevyužita. Ovládání je v horní části displeje, nechybí možnost opakování a náhodného přehrávání. Při přehrávání bohužel nemůžete poskočit na vybrané místo v časové ose. Lze pouze přetáčet držením tlačítka vpřed, což příliš praktické není. Samsung také zcela zapomněl na ekvalizér či další doplňkové úpravy zvuku. Velká škoda, Nokia na to vše myslela.

Videopřehrávač

Pokud by vás vlastní hudba omrzela, možná si vzpomenete na FM rádio. Jenže to u telefonů s Windows Phone 8 chybí. Zatím. Hardware však podle všeho dostupný je a chybí pouze obslužná aplikace. Spekuluje se, že bude přidáno v jedné z aktualizací, které dorazí v průběhu první poloviny roku 2013.

Video přehrávač je svižný a poradí si i s FullHD filmy. Problém mu nečiní formáty WMV, AVI či kodeky DivX a Xvid. Pokus o přehrání souboru MKV nicméně už dopadl neúspěšně. Stejně tak externí titulky do videa nijak nedostanete. Samozřejmě jedině tak, že je do videa přímo „vpálíte“ na počítači. Zanedlouho by však i pro Windows Phone měl být dostupný oblíbený přehrávač VLC, který by si měl poradit i s těmito pokročilejšími požadavky.

V základní nabídce nenajdete žádnou hru. Nemusíte však zoufat, na Windows Store jich najdete stovky. Mnohé jsou navíc zadarmo. Placené můžete ve většině případů zdarma vyzkoušet po neomezeně dlouhou dobu. Například Angry Birds Star Wars mají ve zkušební verzi k dispozici 30 kol. Obávat se nemusíte ani o výkon. Testovali jsme Asphalt 7: Heat a hra běží zcela plynule.

V České republice je ATIV S nabízen ve variantě s 16 GB interním úložištěm, ze kterého je reálně k dispozici 14,8 GB. Naštěstí ATIV S podporuje i paměťové karty. Na ty si však uložíte jen hudbu, videa a fotografie.

Fotoaparát

Integrovaný fotoaparát ATIVu S nabízí 8megapixelové rozlišení, přisvětlovací LED diodu i automatické ostření. Pozitivní zprávou je přítomnost dvoupolohové hardwarové spoušti. Delším podržením tak můžete spustit fotoaparát a to i bez odemčení displeje.

Prostředí je shodné s ostatními telefony s Windows Phone 8. Přizpůsobí se poloze telefonu, a můžete si nastavit režim zaostření, stabilizaci obrazu, vyvážení bílé, ISO, expozici, efekty, kontrast a samozřejmě i rozlišení snímku. Nechybí ani případné vypnutí či vynucení blesku.

Prostředí fotoaparátu

Výsledné snímky jsou příjemným překvapením. Za dobrého počasí získáte ostré fotografie s reálným podáním barev a v podstatě bez šumu. Ten se objevuje lehce až v interiérech, kdy je fotoaparát také více náchylný k máznutí fotografie. Každopádně se jeden z nejlépe fotících Windows Phonů i telefonů obecně.

Ukázkové fotografie
Ukázkové snímky

Záznam videa je umožněn v rozlišení 1920 x 1080 pixelů s plynulostí 29 snímků za vteřinu. Chvalozpěv pokračuje i zde. Video je krásně plynulé, ostré i barevně věrné.

Samsung ATIV S (testovací video) – exteriér, 1080p

Diskuze ke článku
kazan
Fotí važne krásně a i to video je supr.Chtel bych videt srovnaní s lumií 920.V denním svetle bych si vsadil na ativ.
Jakub
Pěkný telefon, jenže já zastávám názor že když WP tak jedině nokii a proč? Protože mám samsung s WP, nokia se o ten systém nesrovnatelně víc stará.. tím myslím aplikace,aktualizace. Samsung má jenom nějakej přiblblej deníček a program na úpravu fotek co neustále padá a to je asi tak všechno. A tyhle maličkosti hrají u WP velkou roli !
Gilgameš
Já nevím proč, ale mám k Samsungům takovou averzi. Přijdou mi takové bez života. Jinak na moc Lumii 920 tento telefon fakt nemá :P :D
Jirka
Dobrý den,

koukám, že si toho ještě nikdo asi nevšimnul, ale v plusech máte mini chybku, špatný tvar přídavného jména, místo "dobrá" máte "dobrý" výdrž baterie. Ale recenze jako vždy, hezky se čte :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze