Samsung ATIV S
recenze

Samsung ATIV S

První konzervativní okna

V pořadí třetí výrobce mobilních telefonů dostává na náš trh zařízení s operačním systémem Windows Phone 8. Samsungův ATIV S zaujme především konzervativněji smýšlející zákazníky, kterým pestrobarevná konkurence nic neříká. Očekávat mohou velmi kvalitní displej s HD rozlišením, skvěle plynulé prostředí nebo slušný fotoaparát.

Baterie a výdrž

Samsung zvolil pro svůj vlajkový model s Windows Phone 8 akumulátor o kapacitě 2300 mAh. To není vůbec špatné číslo s ohledem na malou energetickou náročnost zmíněného systému. Je to například o poznání více, než má sesterské Galaxy S III s Androidem. Číslo se potvrdilo v praxi a označit ATIV S jednodenním telefonu by bylo urážkou. Samozřejmě, že jej bez větší námahy vybijete během jednoho dne, neřku-li pár hodin, nicméně při středně náročném používání, kdy budete neustále on-line, vyřídíte do 15 minut hovorů, strávíte dvě hodiny na internetu, hodinu poslechem hudby, se můžete těšit na dva dny výdrže, což je na dnešní dobu velmi dobrý výkon a nadprůměrná hodnota.

Provedli jsme také náš standardizovaný test výdrže. ATIV S byl přihlášen k zabezpečené Wi-Fi, rovněž do sítě 3G, aktualizace byly potlačeny, jas displeje nastaven na 50% a při tom streamoval video v kvalitě 720p. Zvuk jsme pouštěli přes dodávaná sluchátka s hlasitostí na úrovni 15, tedy přesně na polovinu. ATIV S tuto činnost vydržel provádět 6 hodin a 53 minut. Tím doslova zničil konkurenční Lumii 920 (4 hodiny a 16 minut) i HTC 8X (5 hodin a 10 minut). Chcete-li tedy Windows Phone nebo smartphone obecně a prioritou je pro vás dobrá výdrž, ATIV S by měl být horkým kandidátem.

Otestovali jsme rovněž dobu nabíjení. Z úplného vybití na 80% to ATIVu S zabere 1 hodinu a 43 minut. Na úplné nabití pak ATIV S potřebuje 2 hodiny a 19 minut.

Zvuk

Po zvukové stránce ATIV S příliš nenadchne. Hlasitý reproduktor svou kvalitou nijak zvlášť neuchvátí, ale je alespoň hlasitý. Vyzvánění tedy nepřeslechnete. Žádný libozvuk pro vaše uši se nekoná ani po zapojení sluchátek. Hlasitost je více než dostatečná, ale zvuk je spíše zaměřen na výšky na úkor hloubek, což ve výsledku spíše trhá uši. Škoda, Samsung umí zvukové výstupy i lépe.

Přibalená špuntová sluchátka

Displej

V této části se může Samsung pyšnit jedním nej. Nabízí telefon s největším displejem spolu v kombinaci se systémem Windows Phone 8. Úhlopříčka činí 4,8 palce, čímž o tři desetiny poráží Lumii 920. Rozlišení činí 1280 x 720 pixelů a typově jde o Super AMOLED displej. Na své si tak přijdou všichni, kteří mají rádi syté barvičky. Každý jistě ocení brilantní pozorovací úhly, skvělé podání černé a také velmi dobrou čitelnost na slunci. Jas můžete regulovat ručně nebo vše nechat na dobře fungující automatice.

Displej je povedený

Uživatelské prostředí a hardware

V této kapitole začneme obligátně hardwarovými parametry. Stejně jako na jiných telefonech s Windows Phone 8 je i zde dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 s taktem 1,5 GHZ a grafickým akcelerátorem Adreno 225. Paměť RAM pak nabízí klasickou hodnotu 1 GB. Tato sestava zaručuje více než dostatečné podmínky pro skvělý běh prostředí.

Systém Windows Phone 8 vypadá napříč telefony takřka stejně a dokonce se na první pohled nijak dramaticky neliší od podoby na Windows Phone 7.5. Proto si některé pasáže textu vypůjčím ze své dřívější recenze na HTC 8X, kde jsem se prostředí obsáhle věnoval. Ani tentokrát neudělám výjimku a opět začnu odemykací obrazovkou. Spousta změn se totiž odehrála i na ní a je konečně více využitelná. Dokonce bych řekl, že se blíží k ideálu.

Odemykací obrazovka

Nově si můžete krom tapet a fotografií na pozadí umístit také aktivní tapety, které spolupracují z různými aplikacemi. První možností jsou fotografie z vašeho Facebooku, které se náhodně mění, využít můžete i každý den se měnící pěkné tapety od Bing. V obchodě s aplikacemi naleznete i další aplikace, které této novinky umí využít a například CNN vám tak může na zamykací obrazovku promítat nejnovější zprávy v obrazech. Pěkně zpracována je odemykací obrazovka také ve spolupráci s aplikací AccuWeather. Aktuální počasí máte tedy vždy na očích. Obrázek nicméně mnoho uživatelů neřeší, přejděme praktičtějším věcem. Celá plocha je dále využita i pro zobrazení dalších informací. Ve spodní části může být aktuální událost z kalendáře, váš status na Facebooku, nejnovější e-mail, Skype či SMS zpráva. Vždy však musíte zvolit jen jednu možnost, nelze nic kombinovat.

To však není zdaleka vše. Microsoft vyslyšel uživatelská volání a přidal rozsáhlé možnosti upozornění na zmeškané události. V samém spodním okraji displeje máte pět políček, kterým lze nastavit aplikaci. Lze vybírat ze zmeškaných hovorů, SMS zpráv, e-mailů, Facebooku a dále případně Skypu či aktuálního stavu baterie a dalších aplikací, které toto podporují. Záleží na doinstalovaných aplikacích a na tom, zda tuto možnost podporují. Nově tedy stačí jen rozsvítit displej a hned víte, zda jste něco nezmeškali. K ideálu tak chybí snad jen to, aby se k daným událostem dalo přímo dostat a aby bylo možno nastavit víc, než pouze pět notifikačních ikonek. Telefon vás bohužel nedokáže upozornit blikáním, neboť dioda na těle chybí. Výčet prvků na odemykací obrazovce zakončuje ovládání hudebního přehrávače a také zabezpečení, kdy si můžete nastavit číselný kód, který při odemykání zadáte.

Pohotovostní obrazovka s dlaždicemi

Po odemčení už se konečně objeví pohotovostní obrazovka. Nejprve vám přijde stejná, dlaždice vesměs stejné barvy, které se animují a vrství donekonečna pod sebe. Brzy ale zmerčíte malinké dlaždice, které nově přibyly. Jejich výhoda je jasná. Zaberou méně místa, ale poslouží stále dobře a navíc jsou mnohdy stále aktivní. Například o počtu nepřečtených zpráv či e-mailů vás informují vždy. Pokud to aplikace podporuje, máte možnost využít velké dlaždice, která svou velikostí odpovídá dvěma střední (čtvercům). Velké dlaždice ale osobně příliš nepoužívám. Hodila by se například u kalendáře, jenže ten plýtvá místem a na celou velkou dlaždici dokáže umístit jen jednu událost.

Nově je na výběr mnohem více barev pro dlaždice a celého prostředí. Z 9 narostla paleta na 20. Na pohotovostní obrazovce s dlaždicemi nám zbývá nenápadný horní pruh, který neustále ukazuje aktuální čas. Pokud do jeho míst ťuknete prstem, objeví se informace o Wi-Fi, stavu signálu a zobrazuje se zde i ikonka o aktivním zjišťování polohy. Pokud vám přijde zpráva, zprávička na chatu, příchozí soubor přes Bluetooth či jiná push notifikace, zobrazí se nahoře pruh, na který lze kliknout a dostat se přímo k události.

Naposledy spuštěné aplikace a změna motivu

K naposledy spuštěným aplikacím se dostanete delším podržením tlačítka se šipkou. Seznam pracuje s náhledy obrazovek, které jsou sestaveny vedle sebe. Maximální počet zobrazených aplikací je osm. Starší automaticky mizí, což vás někdy může nepříjemně zaskočit. Navíc nelze například nepotřebnou aplikaci ze seznamu odstranit a tím nechat zobrazené starší. Naštěstí takových situací mnoho není a většině uživatelů bude sedm aplikací postačovat. Novinkou je navíc i to, že pokud otevřete aplikaci z dlaždice, obnoví se tam, kde jste ji opustili, i když se například už nenachází v multitaskingu nabídce posledních aplikací. Předchozí Windows Phone 7 spouštěly aplikaci vždy odznovu. Dobrým příkladem je například Facebook.

Seznam všech aplikací, respektive většiny, neboť hry se sdružují, vypadá stále stejně. Všechny aplikace jsou umístěny pod sebou v seznamu, do kterého se lze dostat posunutím úvodní obrazovky doleva. Aplikace ale nelze nijak přeskládat, jsou seřazeny podle abecedy. Maximem je možnost využít lupu, ale pozor, tu na displeji a nikoli pod displejem, a aplikaci fulltextově vyhledat. Aktuálně čítá můj seznam 40 aplikací a dělení dle abecedy ještě umožněno není, ačkoliv by to své využití našlo. Pokud máte nainstalováno větší množství aplikací, ukážou se praktická písmena abecedy. Přesto bych ale uvítal možnost nějakého filtrování.

Na systému Windows Phone nenaleznete žádné nadstavby a tak jedinou odlišností jsou unikátní aplikace, které někteří výrobci přidávají. Pozadu nezůstal ani Samsung a přispěl svou troškou do mlýna. Mezi aplikacemi tak objevíte chatovací program ChatOn známý z ostatních Samsungů s OS Android či Bada. Další aplikací je Live Wallpaper. Ta vám umožní si zvolit až 12 obrázků, které se budou automaticky střídat na pozadí odemykací obrazovky. Samsung přidal také Diář, který je stejný jako totožná aplikace na Androidu. Nechybí ani Music Hub, který vás přenese do obchodu 7digital, kde můžete nakupovat skladby či celá alba. Předposlední prográmek od Samsungu se nazývá Now. Kombinuje počasí, zprávy, akcie a Twitter pod jednu střechu. Bohužel pro nás se hodí jen počasí. Zprávy a akcie čerpají jen ze zahraničních serverů a totéž platí i pro nejlepší Tweety, které lze vytřídit z USA, Německa, Francie, Itálie, Koreji a Japonska. Výčet uzavírá aplikace pro editaci fotografií.

Aplikace Now od Samsungu

Obecně v systému Windows Phone 8 přibyla také aplikace Peněženka, která by měla sdružovat vaše platební karty či různé další věrnostní či slevové karty. V našich končinách však tato služba zatím není funkční. Najdete v ní však své platební karty, které jsou spojeny s obchodem Windows Store i účet PayPal. Inovací je také forma aktualizování vašeho telefonu, která je nyní snadná přes OTA. Nepotřebujete tedy počítač ani speciální program. Novinkou je také on-line zálohování telefonu, který může automaticky zálohovat vaše zprávy (SMS, MMS i Facebook chat), aplikace a nastavení, historii volání, oblíbené položky prohlížeče a mnoho dalších položek včetně fotografií do SkyDrive a při přechodu na jiný Windows Phone 8 telefon je obnovit. Obnovení funguje spolehlivě a kromě zmíněných položek a aplikací se obnoví například všechny e-mailové účty i řada nastavení.

Dětský koutek a aplikace Peněženka

Další novinkou je Dětský koutek, která je jednou z hlavních inovací Windows Phone 8. Jak už název napovídá, bude určena vašem ratolestem, kterým čas od času půjčíte telefon. Také se vždy bojíte, že vám omylem vymažou e-maily nebo něco nastaví? Zde jednoduše nastavíte, jaké aplikace, hry, skladby a videa mají být zpřístupněny, když koutek spustíte. Vše je zaheslováno, takže vaše dítě se jinam nedostane. Omylem tak nic nesmaže či nikomu nezavolá.

Další novinkou je například větší otevřenost pro vývojáře. Nově se tak Skype umí provázat s prostředím a kontakty a běžet na pozadí. Objevily se také aplikace, které ukazují aktuální stav baterie na dlaždici či odemykací obrazovce. Prvotřídní je plynulost prostředí. Na nic se nečeká, všechny animace jsou plynulé. Paradoxně právě ty jediné vás mohou lehce zdržovat, nejde ale o nic dramatického. Systém se nezadýchává ani při spuštění několika náročnějších aplikací. Zde tedy není co vytknout.

Diskuze ke článku
kazan
Fotí važne krásně a i to video je supr.Chtel bych videt srovnaní s lumií 920.V denním svetle bych si vsadil na ativ.
Jakub
Pěkný telefon, jenže já zastávám názor že když WP tak jedině nokii a proč? Protože mám samsung s WP, nokia se o ten systém nesrovnatelně víc stará.. tím myslím aplikace,aktualizace. Samsung má jenom nějakej přiblblej deníček a program na úpravu fotek co neustále padá a to je asi tak všechno. A tyhle maličkosti hrají u WP velkou roli !
Gilgameš
Já nevím proč, ale mám k Samsungům takovou averzi. Přijdou mi takové bez života. Jinak na moc Lumii 920 tento telefon fakt nemá :P :D
Jirka
Dobrý den,

koukám, že si toho ještě nikdo asi nevšimnul, ale v plusech máte mini chybku, špatný tvar přídavného jména, místo "dobrá" máte "dobrý" výdrž baterie. Ale recenze jako vždy, hezky se čte :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze