Ruggear RG160
recenze

Ruggear RG160

Nepříliš povedený hybrid
8

Segment odolných telefonů je na českém trhu bohatý. Značka Ruggear má německo-čínský původ a mezi mobilními telefony působí již 10 let. Na redakční test nám dorazil zdánlivě základní telefon s menším displejem a klasickými tlačítky. Zvládá však podporu dvou SIM karet, umí vytvořit Wi-Fi hotspot a co víc, nabízí operační systém Android.

Fotoaparát: jeden a na nic

Telefon nepostrádá alespoň základní 2megapixelový fotoaparát, kterému nechybí přisvětlovací dioda nebo režim Panorama. Fotografie jsou však barevně nevěrné, neostré, často rozmazané. Nehodí se ani na prohlížení na displeji telefonu. Celkově je tak zde fotoaparát vlastně úplně k ničemu. Totéž platí pro záznam videa. A tím špatné zprávy končí, neboť čelní fotoaparát zde naštěstí není.

Ukázkové fotografie

Ruggear RG160 – (testovací video)

Líbilo se nám
 • přisvětlovací LED dioda
Nelíbilo se nám
 • fotoaparát jen do počtu

Software: Není to Android? Je!

Úvodem této kapitoly se musím přiznat, že při prvním seznámení se s telefonem jsem očekával obyčejný tlačítkový telefon s proprietárním prostředím. Chybovat je ale lidské. V telefonu Ruggear RG160 se totiž nachází operační systém Android. A to ne kdejaký – máme tu čest s historickou verzí 4.4.2 Kit Kat. Už jen tato informace je zdviženým prstem, že byste se měli držet dále.

Jistě si nyní říkáte, jak se takový Android na 2,4palcovém displeji ovládá. Z dnešního pohledu to vypadá nemožně, ale vzpomeňme na dobu kolem roku 2012, kdy levné telefony s Androidem mívaly displeje pod hranicí 3 palců. Zároveň ale řeknu, že základní ovládání lze zvládnout. Prostředí je plně připraveno na dotyk, ikonky upraveny lehkou nadstavbou a není problém se trefit.

Výrobce si však řekl, že jeden způsob ovládání nestačí. Co takhle přidat ještě jednu alternativu, nebo rovnou dvě? Díky nespočtu tlačítek máte možnost téměř celé prostředí ovládat i klávesami. Je to nepohodlné? Ano. Jenže máme tu ještě další způsob ovládání. Ten dokonce dostal vlastní spouštěcí tlačítko s kurzorem. Poté prostředí ovládáte skrze kurzor, který posouváte čtyřsměrným tlačítkem. Tento styl ovládání lze označit za hrůzostrašný.

V prostředí nechybí přístup do obchodu Google Play, odkud můžete stahovat aplikace takřka dle libosti. Některé však chybí z důvodu starého Androidu. Spousta z nich není připravená na malý displej (jaké překvapení), další jsou již velmi náročné. Pro základní oživení telefonu o nové funkce to však stačí. Na druhou stranu brzy narazíte na limity interní paměti.

Ačkoliv je displej dotykový, musíte se při ovládání spolehnout i na tlačítka. Je tu šipka pro krok zpět a dvojtlačítko pro návrat domů a vyvolání kontextové nabídky. Najít naposledy spuštěné aplikace se nám bohužel nepodařilo. Optimalizace je vcelku slušná, ale k čemu to je, když operační paměť na běh systému sotva stačí? Jakékoliv spouštění aplikací trvá dlouho a po čase si nějaké hrátky s aplikacemi zřejmě odpustíte. Například po snaze instalovat například benchmark testy se telefon několikrát samovolně restartoval.

Telefon má internetový prohlížeč Android a podporuje 2G a 3G sítě. Zvládá i funkci Wi-Fi hotspotu, tedy sdílení internetu. Bohužel to bez podpory LTE nemá velký smysl.

Líbilo se nám
 • Wi-Fi hotspot
 • možnost instalovat aplikace
Nelíbilo se nám
 • zastaralý Android
 • velmi nepohodlné ovládání
 • pomalý chod
 • nepodporuje LTE

Zhodnocení: tudy cesta nevede

Ruggear RG160 přinesl zajímavou myšlenku spojit klasický telefon s obrněným tělem, dotykovým displejem a operačním systémem Android, to vše za cenu kolem tři tisíc korun. Je jasné, že se muselo udělat nespočet ústupků. Bohužel ty jsou natolik závažné, že se výsledkem stal běžně takřka nepoužitelný telefon. Prostředí je zastaralé, nepřehledné a špatně ovladatelné. Hardware naprosto nedostačuje dnešním potřebám a má velké problémy, aby stačil i základním úkonům.

Na telefonu by vás mohla zlákat funkce Wi-Fi hotspotu, jenže telefon podporuje maximálně 3G sítě, jejichž pokrytí je v ČR slabé a bude se spíše zhoršovat.

Konkurence

Pokud už tedy hledáte odolný telefon s klasickou klávesnicí, bude mnohem lepší sáhnout například po CATu B30. Ten sice neumí sdílet internet, ale je lépe ovladatelný a dokáže klasické funkce jako volání či SMS zprávy lépe obsloužit.

CAT B30 Dual SIM

Rozměry115,2 × 51 × 16 mm, 200 g
Displej?, 2" (176 × 220 px)
Fotoaparát2 Mpx
Procesor
Paměťúložiště: 1 GB, microSD
Akumulátor1 000 mAh
ruggear-rg160
Klady
 • odolnost proti vodě, prachu a pádu
 • pohodlný úchop
 • slot pro dvě SIM karty
 • vyměnitelná baterie
 • Wi-Fi hotspot
Zápory
 • méně kvalitní displej
 • nepohodlné ovládání
 • velmi starý Android
 • slabý procesor
 • malá interní paměť
 • nepodporuje LTE
Diskuze ke článku
Kubajz
Vyhozené peníze. Droida 4.4.2 Google odřízne od aplikaci a přestane podpora. Hodnota tak 500,-Kč a i to je drahé ????
Pesedm
Bohužel celé to je KO
Už Android 4.0 - 4.0.4 Ice Cream Sandwich končí.. a tohle co nevidět.
Řezňýk
Sem se musel podívat do kalendáře, jestli náhodou není rok 2012.
Ruský šváb
Nechápu ani toho, kdo to vyrábí, ani toho, kdo by to snad koupil.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze