Google Nexus 7
recenze

Google Nexus 7

Příjemná evoluce

Rok se s rokem sešel a Google si připravil druhou generaci svého sedmipalcového tabletu řady Nexus. Výrobcem je opět Asus, který zapracoval na designu. Vylepšením samozřejmě prošla výbava, je tu více RAM, silnější procesor a displej má velmi jemné rozlišení. Setkáváme se zde také s nejnovějším Androidem 4.3 Jelly Bean.

Organizace času

V přístrojích s operačním systémem Android už jsme tak nějak zvyklí na standardní nadílku aplikací pro organizaci času a práce uživatele. To samé můžete očekávat i od Nexusu, kterému nechybí propracovaný kalendář, synchronizovaný s vaším účtem Google. K mání je jednoduchý seznam kontaktů, kterým sice nemůžete volat, ale alespoň si můžete uložit všechny podstatné informace o nich. Bohužel ve výchozím stavu máte k dispozici propojení jen s Google+. Další sociální sítě ale není problém stáhnout z Google Play obchodu.

Kalendář

Mezi dalšími funkcemi můžeme zmínit stopky, minutku či kalkulačku. Nechybí ani možnost číst dokumenty MS Office, bohužel editace či tvorba není v předinstalované verzi možná.

E-mail a komunikace

Ano, i zde můžeme klasicky očekávat kombinaci GMailu a základního emailového klienta, který vás přihlásí na množství dalších adres včetně Seznamu, Centrumu, Yahoo a jiných. Oba mají velmi podobný design editoru, kdy zleva naleznete lištu menu se základními položkami a nastavením, zatímco v pravé části už píšete emaily, čtete doručené zprávy a pracujete s přílohami.

Gmail

Opomenout nemůžeme ani chatování, pro jehož účely je k dispozici nová aplikace Hangouts, která nahrazuje dřívější Google Talk a Pokec. Nechybí samozřejmě ani klient Google + a vlastní ikony se dočkaly také fotografie Google +. Na provázání s Facebookem ale musíte zapomenout, Google tlačí jen svá řešení.

Také virtuální klávesnice je v novém Androidu velmi pohodlná a reaguje bezvadně, i když uživatelé s většími prsty určitě budou mít problém s velikostí kláves. I v landscape režimu je totiž obrazovka, a tím i klávesnice, dost malá, takže to chce precizní mušku při psaní.

Internet, data a GPS

Dle očekávání naleznete v Nexusu 7 jako standardní internetový prohlížeč Google Chrome, což je pochopitelné. Tomu nechybí nic z původního prohlížeče systému Android, vše funguje rychle a precizně. Nechybí podpora více oken, anonymní režim, oblíbené stránky a záložky synchronizované s vaším PC, stejně jako možnost vyžádat si plnohodnotné zobrazení stránek.

Internetový prohlížeč

Ani s tím nemá prohlížeč žádný problém, i ty největší weby se nahrávají rychle a bez zdržování, jediným zpomalením se jeví přibližování a oddalování stránek v době, kdy se ještě nahrává okolní grafika. A přibližovat rozhodně budete muset, jelikož jsou stránky na sedmipalcovém velmi jemném displeji dost malé a pro pohodlné čtení bude nutné zoomovat. K tomu postačí dvakrát ťuknout na obrazovce, nemusíte přibližovat dvěma prsty.

Datové funkce na našem testovacím kusu zastupuje samozřejmě jen Wi-Fi a/b/g/n. Objeví se však i varianty s podporou 3G a LTE. Z dalších funkcí nechybí Bluetooth 4.0 či NFC s funkcí Android Beam pro posílání multimédií na další zařízení s Androidem.

Poslední bezdrátovou funkcí je čip GPS, který se samozřejmě pojí s nejnovějšími Google Mapami a také Navigací. Ta nabízí možnost plánovat trasy, vždy si lze vybrat z více alternativ. Vyhnout se můžete placeným úsekům, dálnicím, a jste na mapě informování také o hlavních uzavírkách.

Závěrečné zhodnocení a konkurence

Druhá generace Nexusu 7 navazuje tam, kde první generace skončila. Novinka si bere to nejlepší a vše podstatné se ji daří vylepšit. Design jde po stejné linii, avšak je zapracováno na okrajích, které jsou tenčí, i když stále velké. Snížila se hmotnost tabletu, což jednoznačně vítáme. Tablet působí kompaktnějším dojmem a pohodlně se drží. Menší výtka míří k tlačítkům, ale to lze odpustit. Krásný je displej s vysokým rozlišením, který v dané cenové kategorii těžko hledá konkurenci.

Plusem je nejnovější operační systém Android 4.3 se skvělou optimalizací, který v kombinaci s výkonným hardwarem a velkou pamětí RAM dává pocit, že můžete cokoliv. A taky že ano. Zahrajete si i ty nejnáročnější hry, spustíte jakoukoliv aplikaci. Ze strany Googlu došlo letos i na zadní fotoaparát. 5 megapixelů dává naděje, ale výsledky nejsou nijak valné a stále tak platí, že na tabletu je fotoaparát spíše doplňkem.

Posledním tahákem Nexusu 7 je cena, která se opět snaží držet v přijatelných hladinách. V České republice mluvíme o 6 500 Kč za základní model s 16GB úložištěm a Wi-Fi připojením. Pozitivní zprávou je, že i nejvyšší model s 32 GB a podporou LTE, který dorazí později, by se s cenou měl vměstnat pod 10 tisíc Kč. Co na to říká konkurence?

Nemůžeme nezmínit jablečný produkt, kterým je Apple iPad mini. Jeho nevýhodou je, že výrobce ještě nepřišel s novou generací a je tu jen loňský model. Ten oproti letošnímu Nexusu 7 nabízí hodnotnější materiály a elegantnější design s tenkými rámečky kolem displeje. Jinak však téměř ve všem zaostává a zejména nepotěší hrubým displejem. Nabízí se za takřka shodnou cenu. Rozhodnout ale může operační systém iOS, pro který je daleko více tabletových aplikací.

Apple iPad mini

Samsung vytahuje model Galaxy Note 8.0, který nabízí větší displej, avšak s horším rozlišením. Naopak baterie má vyšší kapacitu a nechybí ani slot pro paměťové karty. Jelikož jde o řadu Note, dočkáte se také stylusu S Pen. Galaxy Note 8.0 je vždy k dispozici s minimálně 3G modulem a od toho se odvíjí cena okolo 12 000 Kč. Srovnávat tak lze jen s lépe vybavenými Nexusy 7.

Samsung Galaxy Note 8.0

Konkurentem je svým způsobem také loňský Nexus 7, který nabízí displej s nižším rozlišením, méně výkonný procesor a poloviční paměť RAM. Stále ale má plnou podporu Googlu a tedy nejnovější Android. Pokud vám nevadí větší rozměry a nepotřebujete fotoaparát, můžete ušetřit zhruba tisíc korun a pořídit si loňský model.

Google Nexus 7 (2012)
google-nexus-7-2013
Klady
 • příznivá cena
 • stereo reproduktory
 • nejnovější a rychlý Android 4.3 Jelly Bean
 • měkčený plast na zadní straně
 • kompaktní tělo
 • velmi jemný a celkově kvalitní displej
 • 2 GB RAM
 • výkonný procesor
Zápory
 • chybí slot pro paměťové karty
 • zbytečně velké okraje kolem displeje
 • bídný fotoaparát
Diskuze ke článku
Marian Lipták
Marian Lipták
Ten zásek v 20:10 není chyba androidu ale digitizeru ne? Zůstalo pořád zmáčklé tlačítko s domečkem, od té doby co jste minimalizoval tu hru. Tyhle problémy s figitizérem moc dobře znám z telefonů HTC.
Jiří Berger
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je na tom použitelnost OTG kabelu v kombinaci s nexus media importerem, jelikož jsem se na internetu dočetl, že mnoho uživatelů hlásí problémy s touto aplikací.
wer
Bohuzel videorecenze me utvrdila v tom, ze na tabletech je android nepouzitelny...lagovani, padani, zamrzani...ono je to podobne i na mobilech se slabsim vykonem...ale i naslapany mobil se za 3 mesice zadycha tak ze hledate jiny luncher s nadeji ze vam pomuze...jeste smutnejsi je,.ze dnes neni moc na vyber...android je upachteny system, ios predrazeny a winphone spise osklivy a nedotazeny s minimem app..snad se to zlepsi u vsech platforem
Refael
Výborná recenze, jak už je u vás zvykem.

Osobně čekám na nový Nexus Tablet 10.1 či větší. Pokud bude podporovat i 3G
Tento se mi také líbí, ale pouze s Wi-Fi je pro mne jen napůl použitelný.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze