Google Nexus 7
recenze

Google Nexus 7

Příjemná evoluce

Rok se s rokem sešel a Google si připravil druhou generaci svého sedmipalcového tabletu řady Nexus. Výrobcem je opět Asus, který zapracoval na designu. Vylepšením samozřejmě prošla výbava, je tu více RAM, silnější procesor a displej má velmi jemné rozlišení. Setkáváme se zde také s nejnovějším Androidem 4.3 Jelly Bean.

Prostředí

Svou premiéru si v Nexusu 7 druhé generace odbyl operační systém Android 4.3 Jelly Bean. Máme zde zařízení Nexus a to znamená, že prostředí je ve své nejčistší podobě bez jakýchkoliv nadstaveb. Na odemykací obrazovku lze od dob Androidu 4.2 umístit různé widgety a celé odemykací prostředí může mít hned několik stránek. Ty se vrství vždy vlevo od typické odemykací obrazovky. Doprava je rychlý vstup do fotoaparátu. Dotknutím se hodin se přesunete k nastavení budíku. Jednoduše vše důležité obsloužíte, aniž byste museli tablet odemknout. Velmi efektně je také zpracováno pohasnutí displeje, ve stylu vypínání starých televizních obrazovek. To už ale známe z dřívějška.

Odemykací obrazovka

Občas se ale určitě budete chtít mrknout na pohotovostní obrazovky. Těch je k dispozici pět a jejich počet je neměnný. Na každé obrazovce se nachází pevně umístěný widget vyhledávání. Dále si však můžete přidávat vlastní widgety nebo zástupce aplikací. Ty lze vrstvit do složek. Ve spodní části je kromě vstupu do menu ještě další čtveřice zástupců, která je definovatelná uživatelem. K Nexusům již patří tlačítka umístěná přímo na displeji. Pod displejem je sice místa dost, ale alespoň je vždy kam položit palec bez obav, že něco nechtěně stisknete. V prázdném místě pod displejem se ukrývá informační LED dioda, která užitečně informuje o nových událostech.

Pohotovostní displeje

Informační lišta je dvojího typu a záleží, kde tah prstem provedete. V levé polovině lišty se zobrazí stará známá lišta s informacemi o zmeškaných událostech. Pokud totožný tah provedete na pravé straně, dočkáte se lišty s rychlým nastavením nejdůležitějších funkcí, jako je Wi-Fi, Bluetooth nebo také jas displeje. Velmi praktické.

Podoba naposledy spuštěných aplikací je klasická. Malé náhledy seskládané vertikálně pod sebe. Do služby Google Now se na novém Nexusu 7 dostanete delším podržením tlačítka s domečkem.

Hlavní menu je orientováno horizontálně v matici 5x6 ikonek. Chválím Google za toto místem neplýtvající uspořádání, které je zároveň skvěle přehledné, kdy ikonky nejsou naplácnuté jedna na druhé. Méně se mi už líbí nulové možnosti přizpůsobení. Aplikace jsou srovnány abecedně a ty, uživateli, s tím prostě nic neuděláš. Smiř se s tím. Zde mají uživatelské nadstavby výhodu a u čistého Androidu máme mnohdy velmi malé možnosti customizace. Za zmínku rozhodně stojí, že celé prostředí dokáže pracovat také v horizontálním uspořádání, což se na tabletu jistě hodí.

Optimalizace Androidu 4.3 se Googlu povedla a čistý Android dokazuje, že se může srovnávat s konkurenčním iOS a Windows Phone 8. Na žádnou operaci nečekáte, animace jsou plynulé. Jednoduše Android v podobě, jakou bychom rádi viděli na každém zařízení.

Multimédia

Ani tentokrát nezačneme jinde, než u hudebního přehrávače. Ten je vyveden v jednoduchém, ale čistě účelovém designu. Vaše skladby jsou tříděny dle ID3 štítků. Pakliže je nemáte, připravte se na slušný čurbes. Spustit si můžete náhodně všechny vaše skladby, případně vybrat konkrétního interpreta či album. Nechybí ani dělení na žánry nebo tvorba vlastních seznamů stop.

Při přehrávání vidíte velký náhled alba, časovou osu a ovládací tlačítka, včetně tlačítek pro náhodné a opakované přehrávání. V nabídce figuruje také praktický ekvalizér s několika přednastavenými profily, které si lze doupravit. Vytvořit si můžete rovněž zcela vlastní profil. Zvlášť lze ještě posílit basy či využít 3D efektu.

Poměrně zklamán jsem z video přehrávače. Ten nemá vlastní ikonku a videa je tak nutné hledat přes Galerii. Jaké formáty Nexus 7 druhé generace přehraje, zůstává poněkud záhadou. Běžný formát AVI přehrávat odmítal a bylo zcela jedno, zda šlo o FullHD video či seriál v televizním rozlišení. Paradoxně ale rozchodil MKV videa. Vždy jsou však problémem titulky. Řešením této prekérní situace je stažení aplikaci MX Player, které vše vyřeší, a vy již na Nexusu 7 přehrajete v podstatě cokoliv.

Galerie

Galerie je poměrně obyčejná a sdružuje i vaše fotky z Picasy. Protože zde máme ale čistý Android, na integraci například Facebooku zapomeňte. Své snímky můžete také rychle upravit, totéž platí také pro videa. V základní nabídce nečekejte hry. Nicméně si jich stovky či tisíce můžete stáhnout z obchodu Google Play. Výkon je více než dostatečný, zkoušeli jsme například i závodní hru Real Racing 3 a běží zcela plynule. V případě her stojí za zmínku přítomnost rozšíření Open GL ES 3.0 pro optimalizaci správy textur a zlepšení vykreslování přechodů. Ve výsledku zvládne Nexus 7 propracovanější 3D hry. Limitujícím faktorem zůstává úložný prostor. Základní verze, kterou máme na test, nabízí 16 GB, přičemž reálně je k dispozici 12,2 GB. Sáhnout však můžete i po 32GB verzi, kde očekávejte, že bude volných něco kolem 26 GB. Slot na paměťové karty u zařízení Nexus chybí.

Fotoaparát

Viditelným rozdílem oproti první generaci je přítomnost fotoaparátu na zadní straně. Google zvolil 5megapixelové rozlišení s automatickým ostřením. Na LED diodu se již nedostalo. Velmi zajímavě je vyvedeno prostředí, které je minimalistické, a na první pohled nejsou takřka nikde žádná tlačítka. Na pravé straně jde pouze o spoušť, přepínání mezi režimy fotografování, záznamu videa, Panorama a Panorama 360°. K nastavení se dostane dlouhým dotykem kdekoliv na displeji a dále se již pohybujete tahy prstem až k požadované volbě, což je mnohdy velmi nepraktické a zdlouhavé. Nechybí nastavení rozlišení, expozice, vyvážení bílé či různé scény. Komu takovéto ovládání nevyhovuje, lze využít vstup přes malé tlačítko nad spouští.

Detail fotoaparátu

Výsledné fotografie vás příliš nenadchnou. Především detaily jsou velmi slabé i za velmi dobrého světla. Koruny stromů splývají v jednu zelenou plochu a při mírném přiblížení je vidět, že se obraz rozmazává. Noční snímky trpí výrazným šumem, který snímek zcela degraduje. Na solidní úrovni jsou makro snímky.

Prostředí fotoaparátu

Ukázkové fotografie

Ukázkové snímky
Panorama

Záznam videa je umožněn ve FullHD rozlišení s 29 snímky za vteřinu. Kvalita je ucházející, hodí se kontinuální ostření.

Google Nexus 7 (2013) – exteriér, 1080p

Diskuze ke článku
Marian Lipták
Marian Lipták
Ten zásek v 20:10 není chyba androidu ale digitizeru ne? Zůstalo pořád zmáčklé tlačítko s domečkem, od té doby co jste minimalizoval tu hru. Tyhle problémy s figitizérem moc dobře znám z telefonů HTC.
Jiří Berger
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je na tom použitelnost OTG kabelu v kombinaci s nexus media importerem, jelikož jsem se na internetu dočetl, že mnoho uživatelů hlásí problémy s touto aplikací.
wer
Bohuzel videorecenze me utvrdila v tom, ze na tabletech je android nepouzitelny...lagovani, padani, zamrzani...ono je to podobne i na mobilech se slabsim vykonem...ale i naslapany mobil se za 3 mesice zadycha tak ze hledate jiny luncher s nadeji ze vam pomuze...jeste smutnejsi je,.ze dnes neni moc na vyber...android je upachteny system, ios predrazeny a winphone spise osklivy a nedotazeny s minimem app..snad se to zlepsi u vsech platforem
Refael
Výborná recenze, jak už je u vás zvykem.

Osobně čekám na nový Nexus Tablet 10.1 či větší. Pokud bude podporovat i 3G
Tento se mi také líbí, ale pouze s Wi-Fi je pro mne jen napůl použitelný.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze