Nokia Lumia 930
recenze

Nokia Lumia 930

Ten nejlepší Windows Phone
119

Je kovová, elegantní, výborně vybavená a může zářit neobvyklými barvami. Vyrovná se však nová vlajková loď s Windows Phonem nejlepším Androidům? S 5" FullHD displejem, 20,7Mpx fotoaparátem s optickou stabilizací obrazu a veškerou datovou výbavou k tomu předpoklady má. V recenzi odhalíme, jaká je Lumia 930 ve skutečnosti. Nemá nějaké slabiny?

GPS a navigace: výborně připravena

930ka je výborně připravena na navigaci, další silnou stránku Lumií. Nespoléhá pouze na americký systém satelitní navigace GPS, ale přidává i konkurenční ruský GLONASS. Díky tomu a dalším funkcím zpřesnění polohy přes A-GPS a Wi-Fi má za následek, že zafixování polohy trvá v řádu sekund a telefon polohu drží i v místech s horším výhledem na oblohu a navíc mnohem přesněji, než by to dokázal samotný GPS čip. Telefon nachází velmi rychle i polohu uvnitř budov. Samozřejmostí je kromě elektronického kompasu také například gyroskop nebo akcelerometr.

Here Mapy

V Lumii 930 opět naleznete sadu navigačních aplikací. Here Mapy slouží k vyhledávání cílů a jednoduché plánování trasy autem, pěšky nebo pomocí MHD. Mapové podklady jsou špičkové a grafika jasná a přehledná. Mapu jakékoliv země si můžete stáhnout do paměti telefonu a poté v ní vyhledávat a prohlížet ji zcela off-line, což se v zahraničí opravdu hodí. Nechybí satelitní pohled, který však není tak podrobný, jako u Google Map, pohled na linky MHD a nově je k dispozici i v České republice přehled dopravní situace, kdy přesně vidíte, na kterých silnicích je silný provoz.

Off-line navigace Here Autem

Doplňkem k mapám, do které se lze jednoduše přepnout, je samostatná navigace Here Autem, která vás dokáže hlasově navigovat po celém světě zdarma v libovolném jazyce. A pokud si stáhnete dopředu i mapy do off-line režimu, tak můžete projet celou Evropu bez jediného staženého kilobajtu. Můžete si nastavit, že se má navigace vyhýbat placeným cestám, dálnicím nebo naopak malým okresním cestám. Grafika je velmi přehledná a telefon velkým písmem v průběhu navigace zobrazuje veškeré potřebné informace. Oproti navigaci v Google Mapách je i jasnější a rychlejší hlášení změny směru jízdy. Naopak nevýhodou je, že navigace zatím neumí dynamicky přeplánovat cestu v případě zhoršené dopravní situace před vámi. Sice vám ukáže například zpoždění půl hodiny, ale novou cestu vám nevyhledá.

Here Transit

K dispozici je také Here Transit sloužící k navigaci v MHD. Zatímco ve světě funguje velmi dobře, v České republice, potažmo v Praze nemá navedeny jízdní řády a slouží pouze pro hrubou orientaci. Společným jmenovatelem pro všechny mapové aplikace je horší databáze bodů zájmů oproti Googlu.

Datové funkce a internet: v plné polní

Nebyla by to vlajková loď, aby nenabídla skutečně kompletní datovou výbavu. Kromě obligátního GPRS a EDGE samozřejmě nechybí rychlá mobilní data přes HSDPA s maximální rychlostí 42 Mb/s a HSUPA s maximální rychlostí 5,76 Mb/s. Z dalších možností připojení nemůže chybět Wi-Fi, které je ve verzích Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Citlivost Wi-Fi je na dobré úrovni a ve spojení s funkcí Inteligentní Wi-Fi, která je novinkou ve Windows Phone 8.1 se jedná o kvalitní nástroj, jak ušetřit svá mobilní data. Inteligentní Wi-Fi automaticky připojuje k otevřeným Wi-Fi, které pozná. Dokáže automaticky přijmout podmínky použití Wi-Fi sítě jménem uživatele a poskytnut další informace, pokud je sítě vyžadují. Zajímavou funkcí je i sdílení přístupu k Wi-Fi sítím, které jsou chráněny heslem, se svými kontakty nebo přáteli na Facebooku. Pokud tak mají Windows Phone 8.1 a přijdou k vám domů, nemusíte jim diktovat vaše dlouhé heslo, připojí se automaticky.

Z dalších možností bezdrátových dat nabízí Lumia 930 samozřejmě Bluetooth, které je zde v úsporné verzi 4.0, takže si můžete připojit nositelné příslušenství, jako například FitBit. Nechybí ani NFC pro rychlé načítání tagů a sdílení obsahu, díky WP 8.1 je možné i bezkontaktní placení, které jsme úspěšně vyzkoušeli s GE Money Bank a O2. K počítači telefon připojíte přes microUSB a stejně jako u Androidu i zde není k dispozici Mass Storage protokol, ale telefon se připojí v režimu MTP. Novinkou je, že kromě Wi-Fi hotspotu lze sdílet internet do počítače i kabelem. Oproti vlajkovým lodím s Androidem ve výbavě postrádáme infraport, který je velmi užitečným pomocníkem pro rychlé ovládání domácí elektroniky. Snad pro něj Microsoft přidá podporu v budoucnu.

Pokud máte počítač nebo tablet s Windows 8.1, můžete zde využít zajímavou vychytávku. Stačí mít počítač s telefonem spárovaný přes Bluetooth a kdykoliv chcete na telefonu aktivovat Wi-Fi hotspot, můžete ho nechat v kapse. V seznamu Wi-Fi sítí na počítači se vám zobrazí název vašeho telefonu a po odklepnutí vyšle přes Bluetooth počítač telefonu požadavek na aktivaci Wi-Fi hotspotu, ke kterému se po zapnutí automaticky připojí. Jednoduché, rychlé a hlavně pohodlné.

Internet Explorer 11

Pro prohlížení internetu je tu předinstalovaný standardní Internet Explorer, který je ve Windows Phone 8.1 v nové verzi 11, jež přináší celou řadu novinek. Nabízí zobrazení naposledy použitých adres po klepnutí do adresního řádku, automatické doplňování adres, synchronizování hesel s počítačem nebo tabletem a podívat se můžete také na okamžitě synchronizovanou historii stránek prohlížených v jakémkoliv dalším zařízení s Windows a pokračovat tak tam, kde jste na jiném zařízení skončili. Má také integrovaného správce stahování.

Práce s prohlížečem je intuitivní. Pro návrat zpět stačí přetáhnout plochu doprava. Nechybí mu ani možnost mít více otevřených oken, které si můžete zobrazit v náhledech. Původní počet šesti oken byl zvýšen na nekonečno, stránky ale často nezůstávají v paměti a telefon je mnohdy načítá znovu. Praktický je režim čtení, který ze stránky odstraní všechny rušivé prvky. Prohlížeč je velmi svižný a spolehlivý, a to i při otevření více oken. Ostatně nic jiného bychom od Windows Phone ani neočekávali.

Diskuze ke článku
Lukes - Ogier
Ja mam cernou variantu i se sluchatkama - oficialni dovoz.... A s telefonem jsem opravdu velice spokojeny! Kdo nechce, at si ho prece nekupuje. Na trhu ma spoustu jinych moznosti....
wtf
podla mna 1520 je lepšia (reakcia na nadpis)
Gotys
Osobní zkušenost: 1520 je lepší.
930 fotí výrazně hůř než LG G3 i Galaxy S5. Méně detailů ve dne a hlavně Galerie ve Windows Phone neumí zobrazit fotky ostře s detaily.
Jinak WP 8.1 nejhezčí systém
Rudolf
Mohol by mi niekto kto ma WP 8.1 Cyan napisat kolko GB mu ukazuje polozka System v aplikacii Senzor uloziska? Mne sa zda ze tam mam nejake prilis velke cislo

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze