Nokia Lumia 930
recenze

Nokia Lumia 930

Ten nejlepší Windows Phone
119

Je kovová, elegantní, výborně vybavená a může zářit neobvyklými barvami. Vyrovná se však nová vlajková loď s Windows Phonem nejlepším Androidům? S 5" FullHD displejem, 20,7Mpx fotoaparátem s optickou stabilizací obrazu a veškerou datovou výbavou k tomu předpoklady má. V recenzi odhalíme, jaká je Lumia 930 ve skutečnosti. Nemá nějaké slabiny?

Hardware a výkon: ten pravý flasgship

Po stránce výkonu zabalila v podstatě Nokia Lumii 1520 do menšího těla. Pod kapotou tak opět nalezneme výkonný čtyřjádrový Snapdragon 800 s taktem 2,2 GHz, kterému asistuje grafický akcelerátor Adreno 330 a 2 GB RAM, které jsou pro Windows Phone více než královské. Tato konfigurace bez problému dostačuje na všechny aplikaci i graficky náročné hry. Vysoké skóre 25 835 bodů v AnTuTu benchmarku nebo 503 bodů v WP benchmarku dokazují, že Lumia 930 je opravdu výkonná a i když je každému jasné, že porovnávat výsledky syntetických testů mezi platformami není relevantní, čistě podle výsledků se Lumia 930 zařadí někam mezi loňské a letošní vlajkové lodě s Androidem. Jak si ale řekneme níže, důležitější je praxe a zde Lumia exceluje, je totiž rychlá a plynulá.

Vnitřní paměť telefonu čítá 32 GB a nelze ji rozšířit pomocí paměťových karet, což je jediný, a přitom hodně zásadní rozdíl oproti Lumii 1520, u které jste si mohli stejně velkou paměť dále rozšířit. Po prvním zapnutí vám Lumia 930 nabídne 26 GB volného místa. Většině lidí to bohatě postačí, pokud jste ale zvyklí mít s sebou veškerou hudbu, spoustu her a natáčet dlouhá videa, mohli byste po už po pár týdnech narazit.

Úložiště

Uživatelské prostředí: odpich s Windows Phone 8.1

Nokia Lumia 930 je po modelu 630/635 druhým Windows Phonem s již předinstalovanou verzí 8.1, která přináší množství změn a vylepšení. Mnohé z nich ale jen dále zdokonalují současné funkce a prostředí zůstává stále takové, jak ho už po mnoho let známe, tedy jednoduché, přehledné, s důrazem na fonty a minimum grafiky. Hlavně je ale opět velmi rychlé. Vše je dokonale plynulé, svižné a nedočkáte se žádných záseků nebo dokonce zamrznutí či restartů.

Systému tedy dominuje úvodní obrazovka s velkými dlaždicemi ve třech sloupcích (dva nastavit nelze), kam si můžete umisťovat zástupce všech nejpoužívanějších aplikací. Dlaždice mohou mít tři velikosti a jsou živé. Zobrazují tedy textově nebo obrázkem poslední zprávu, status nebo cokoliv, k čemu aplikace slouží. Vypadá to velmi dobře, je to užitečné a zároveň přehlednější, než změť různě designovaných widgetů.

Windows Phone 8.1 přinesl nové možnosti personalizace. Již nejste omezeni pouze na různé barvy a odstíny dlaždic a na černé a bílé pozadí. Můžete použít libovolný obrázek jako tapetu. Tapeta přitom funguje na principu paralaxu. To znamená, že zůstává stabilní a přes ni se pohybují průhledné dlaždice. Samozřejmě, že aplikace musí tuto funkci u dlaždic podporovat, ale vývojáři poměrně rychle zareagovali a mnoho aplikací už má průhledné dlaždice. Na druhou stranu třeba i spousta aplikací od Microsoftu tuto funkci paradoxně nepodporuje, za všechny zmiňme například Skype, OneNote nebo OneDrive.

Multitasking s přepínáním do posledních 6 aplikací a oddělené ovládání hlasitosti

Seznam všech aplikací se zobrazí tahem prstu zprava doleva. Menu je stále řazeno pouze podle abecedy a navíc se v něm nově zobrazují i všechny hry, které byly ve Windows Phone skryty v hubu Hry. Alespoň, že se při větším počtu nainstalovaných aplikací dojde k automatickému rozdělení do bloků podle počátečních písmen a v aplikací lze i fulltextově vyhledávat.

Nejdůležitější inovací pro mnohé bude notifikační centrum. Funguje přesně tak, jak byste očekávali, i když přístup je trochu odlišný od Androidu. Sdružuje historii push notifikací, které jste si nestihli přečíst, pod sebou. Push notifikace samy o sobě pracují stále stejně. V horní části obrazovky se vám zobrazí pruh, na který lze rovnou klepnout a dostat se tak do konkrétní aplikace. Pokud to uděláte, v notifikačním centru se tato push notifikace samozřejmě nezobrazí. Každá aplikace může zobrazit až 20 notifikací, tahem doprava můžete notifikace vymazat, vždy ale takto vymažete všechny notifikace dané aplikace, po jedné to nelze. Vymazáním notifikace se u některých aplikací nevymaže stav dlaždice, kde se vám pořád počet nových událostí zobrazuje, pokud to tak máte nastaveno. Ale například v případě e-mailu se dlaždice obnoví. Není to tedy zcela konzistentní.

Nové notifikační centrum

Praktické je, že kdykoliv máte v notifikačním centru nějakou položku, zobrazí se v záhlaví nová ikonka. Ta je jednotná pro všechny notifikace, což může být na druhou stranu mírně matoucí. Jakmile notifikační lištu stáhnete a podíváte se, co je nového, ikonka zmizí, což je praktické. Jakmile se totiž znovu objeví, víte, že se od poslední vaší kontroly stalo něco nového. Tento způsob mi vyhovuje více, než logika na Androidu, kdy i po stažení notifikační lišty zůstávají ikonky v horním pruhu a vy tak nevíte, zda něco přibylo nebo ne. Jde ale o přístup a věc názoru, každému vyhovuje něco jiného.

To, která aplikace může zobrazovat push notifikace lze nově nastavit v nastavení, v sekci Oznámení + akce. Navíc můžete u každé aplikace nastavit, zda se mají notifikace hlásit vibracemi a zvukem, případně ještě zvuk i vybrat. Notifikace každé aplikace se tak může odlišovat zvukem a vy tak hned zdálky víte, co nového se děje. E-maily z každé schránky se mohou například ohlašovat jinak. To se povedlo. Všechny aplikace nově mohou zobrazovat informační pruhy v horní části displeje, včetně například e-mailu, což dříve chybělo.

Zbývá ještě doplnit, že v horní části notifikačního centra nalezneme dlouho vyhlížené zkratky pro přístup k některým funkcím. Ty mohou být u Lumie 930 na rozdíl od modelu 1530 čtyři a můžete si je nastavit opět v sekci Oznámení + akce. Bohužel moc věcí na výběr není, schází například rychlé přepnutí mobilních dat. A na závěr ujištění. Notifikační lištu lze stáhnout i u aplikací, které běží přes celou obrazovku, třeba u her. Nestane se vám to ale náhodou, nejdříve se zobrazí malý obdélník, za který když potáhnete, stáhne se lišta.

Cortanu si bohužel v češtině neužijete. V angličtině je ale velmi povedená

Na zamykací obrazovce si můžete vybrat svou vlastní tapetu, ale mohou se zde například střídat i obrázky z Bingu nebo můžete využít další aplikace, které podporují funkci zamykací obrazovky pro zobrazování například předpovědi počasí, zpravodajství a podobně. Tuto funkci si dokonce Microsoft nechal patentovat. Novinkou ve Windows Phone 8.1 jsou živá animovaná pozadí na zamykací obrazovce. Už nyní se objevují první aplikace s animovanými hodinami nebo počasím.

Zamykací obrazovka a její nastavení

Mezi další novinky ve Windows Phone 8.1 patří i oddělená regulace hlasitosti pro hovory a notifikace, multimédia a sluchátka, po které uživatelé také dlouho volali. S Windows Phone 8.1 přišla mnohem lepší synchronizace s Windows 8.1 a zálohování do OneDrive. Telefon ukládá veškeré nastavení včetně rozložení dlaždic. Pokud si tak koupíte nový telefon, můžete hned pokračovat v práci. Mnohem více věcí se také synchronizuje s vaším počítačem či tabletem s Windows 8.1, jmenovitě například Wi-Fi sítě, barevné schéma, hesla, loginy a adresy z Internet Exploreru a mnohé další.

Zálohování nastavení a synchronizace s OneDrive je propracovaná
Diskuze ke článku
Lukes - Ogier
Ja mam cernou variantu i se sluchatkama - oficialni dovoz.... A s telefonem jsem opravdu velice spokojeny! Kdo nechce, at si ho prece nekupuje. Na trhu ma spoustu jinych moznosti....
wtf
podla mna 1520 je lepšia (reakcia na nadpis)
Gotys
Osobní zkušenost: 1520 je lepší.
930 fotí výrazně hůř než LG G3 i Galaxy S5. Méně detailů ve dne a hlavně Galerie ve Windows Phone neumí zobrazit fotky ostře s detaily.
Jinak WP 8.1 nejhezčí systém
Rudolf
Mohol by mi niekto kto ma WP 8.1 Cyan napisat kolko GB mu ukazuje polozka System v aplikacii Senzor uloziska? Mne sa zda ze tam mam nejake prilis velke cislo

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze