Nokia Lumia 930
recenze

Nokia Lumia 930

Ten nejlepší Windows Phone
119

Je kovová, elegantní, výborně vybavená a může zářit neobvyklými barvami. Vyrovná se však nová vlajková loď s Windows Phonem nejlepším Androidům? S 5" FullHD displejem, 20,7Mpx fotoaparátem s optickou stabilizací obrazu a veškerou datovou výbavou k tomu předpoklady má. V recenzi odhalíme, jaká je Lumia 930 ve skutečnosti. Nemá nějaké slabiny?

Displej: tím vás ohromí

Čím vás Lumia 930 odrovná, je displej. Ten se totiž opravdu povedl. 5palcový AMOLED displej s technologií Clear Black je naprosto špičkový. FullHD rozlišení dává nádhernou jemnost 441 ppi a na trhu budete už jen těžko hledat lepší. Potěší také výborné pozorovací úhly, opravdu temná černá a výborná čitelnost na přímém slunci. Barvy jsou sice trochu přepálené, snadno si je ale můžete přizpůsobit. V zimě oceníte ovládání displeje v rukavicích, potěší také možnost odemknout telefon dvojitým poklepáním, i když u Lumie 930 je reakční doba delší, než u jiných Lumií.

Displej je skutečně krásně jemný a parametry má špičkové. Škoda jen absence Glance Screenu

Velmi příjemné je zaoblení krycího skla Gorila Glass směrem ke krajům. Prst po něm přirozeně klouže a je to příjemné. Pohodlnému ovládání napomáhá taky velmi kvalitní oleofobní vrstva. Zamrzí absence Glance Screenu, tedy zobrazení hodin a notifikací i u zhasnutého displeje. To je vlastnost, která Lumie v podstatě definuje a mnoho lidí je shledává jako jednu z užitečných odlišujících věcí oproti konkurenci. Stále jde ale o vlastnost navíc, bez které se dá žít.

Nokia Lumia 930

U jednoho z kusů, které máme v redakci, se projevuje zajímavý nešvar displeje v podobě mírného „vlnění“, které je někdy viditelné u čerstvě zobrazených bílých ploch. Po pár vteřinách anomálie zmizí a běžní uživatelé si jí asi nevšimnou, náročnější majitelé ale budou mít důvod pro reklamaci. O tom, že to není neduh pouze jednoho kusu, svědčí i reakce našich čtenářů, kteří si koupili telefony ze stejné série, která je tímto jevem postižená. Stejně tak mají některé kusy špatně vyváženou bílou, ani jeden z našich testovacích telefonů však tímto netrpěl a barvy jsou věrné.

Podrobné nastavení barev displeje

Oproti vlajkovým lodím s Androidem nepočítejte s vychytávkami, jako je sledování vašich očí pro nezhasnutí displeje, posouvání obsahu nakláněním telefonu nebo rovnou očima. To jsou ale věci, které vám chybět nebudou.

Zvuk: nejlepší Lumia

Pochvalu si Nokia zaslouží za hlasitý reproduktor na zadní straně, který je zatím z Lumií nejkvalitnější. Má vcelku slušné basy a celkově je velmi kvalitně naladěný a poslech hudby z něj je příjemný. Ani na nejvyšší hlasitost, která je slušná, nedochází ke zkreslení zvuku a určitě patří k tomu lepšímu, co je na dnešním trhu k dispozici. Obojí platí také pro reproduktor pro hovory, který má také velmi dobrý zvuk.

Baterie a výdrž: jen jeden den

Pod zadní plastovou částí, kterou nelze sejmout, se kromě NFC antény nachází Li-Pol baterie s kapacitou 2 420 mAh. To je na takto výkonný telefon s FullHD displejem papírově málo a bohužel se to ukazuje i v praxi. Lumia 930 je klasickým jednodenním telefonem, při náročnějším používání je často potřeba nabíjet dokonce už odpoledne. Pokud si zapnete režim úspory baterie, který vypne datové přenosy na pozadí a zvolí další úsporná opatření, lze se dostat zhruba na dva dny, ale stejně si i na víkend raději s Lumií 930 přibalte nabíječku. Jakmile s ní začnete něco náročnějšího provádět, začne ukazatel baterie klesat ještě rychleji. A protože ve Windows Phone 8.1 se v horní vysouvací liště zobrazují nově i procenta baterie, irituje vás jejich úbytek ještě více než předtím.

Je to jedno z mála zaváhání, kterého se Nokia u Lumie 930 dopustila. Výdrž není špatná, ale v době, kdy konkurenční vlajkové lodě obsahují v tenčích tělech až 3 000mAh baterie a sahají po dvoudenní výdrži, je to prostě málo. Mírně horší výdrž oproti konkurenci potvrzují i naše standardizované testy výdrže, kdy telefon přehrává přes Wi-Fi a s přihlášením k 3G síti s plným signálem FullHD video na poloviční jas displeje i poloviční hlasitost do sluchátek. Nokia Lumia 930 se v průměru vypla po necelých 6 hodinách, zatímco konkurenční vlajkové lodě s Androidem se, s výjimkou Galaxy S5, pohybují kolem 7 hodin.

Ve WP 8.1 jasně odhalíte nejžíznivější aplikace a můžete jim zakázat běžet na pozadí nebo naopak povolit jejich běh a stahování dat i když je spořič baterie zapnutý

Menší baterie má naopak výhodu v rychlosti nabíjení. Na 80 % se Lumia 930 nabije za 81 minut a 130 minut pak trvá nabití do plné kapacity. Velkou výhodou je integrované bezdrátové nabíjení standardu Qi. Stačí Lumii položit na kompatibilní nabíjecí plochu a je hotovo. Není potřeba zapojovat kabel, řešit, kterým směrem jej máte zapojit a ztrácet tak čas. Čas nabíjení bezdrátově je zhruba stejně dlouhý, jako s dodávanou nabíječkou.

Nokia Lumia 930 LG G3 HTC One (M8) Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z2
kapacita baterie 2 420 mAh 3 000 mAh 2 600 mAh 2 800 mAh 3 200 mAh
výdrž při testu 5:55 hodin 7:10 hodin 7:02 hodin 6:34 hodin 7:43 hodin
nabíjení do 80 % 1:20 hodin 1:34 hodin 1:47 hodin 1:11 hodin 1:49 hodin
nabíjení do 100 % 2:10 hodin 2:03 hodin 2:42 hodin 1:54 hodin 2:14 hodin

Praktickou novinkou ve Windows Phone 8.1 je vylepšený spořič baterie. Ten opět vypne datové přenosy na pozadí a zakáže aktualizaci dlaždic, pokud baterie poklesne pod 20 %, dovoluje ale nově i nastavit výjimky pro aplikace, které nutně potřebujete. Případně naopak můžete pomocí grafů odhalit, která aplikace spotřebovává mnoho energie a zakázat jí běh na pozadí úplně.

Nokia Lumia 930
Diskuze ke článku
Lukes - Ogier
Ja mam cernou variantu i se sluchatkama - oficialni dovoz.... A s telefonem jsem opravdu velice spokojeny! Kdo nechce, at si ho prece nekupuje. Na trhu ma spoustu jinych moznosti....
wtf
podla mna 1520 je lepšia (reakcia na nadpis)
Gotys
Osobní zkušenost: 1520 je lepší.
930 fotí výrazně hůř než LG G3 i Galaxy S5. Méně detailů ve dne a hlavně Galerie ve Windows Phone neumí zobrazit fotky ostře s detaily.
Jinak WP 8.1 nejhezčí systém
Rudolf
Mohol by mi niekto kto ma WP 8.1 Cyan napisat kolko GB mu ukazuje polozka System v aplikacii Senzor uloziska? Mne sa zda ze tam mam nejake prilis velke cislo

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze