Nokia Lumia 900
recenze

Nokia Lumia 900

Finský křižník připlouvá

Otestovali jsme nejvybavenější Nokii letošního prvního pololetí. Vyplatí si za ni připlatit oproti Lumii 800? Jakou má novinka výdrž na baterii a jak se povedl displej s velkou úhlopříčkou, průměrným rozlišením, ale maticí RGBs? Zlomit vaz jí může vysoká cena a nemožnost updatu na Windows Phone 8. Jaká tedy nová finská vlajková loď je a jak si vede v porovnání s konkurencí?

Zhodnocení: cenovka je zabiják

Novince nepředpovídám kdovíjak zářnou budoucnost. Její úspěšnost a objem prodejů bude závislý zejména na její ceně, která je opravdu přestřelená. Když budu ještě tvrdší, zmíním, že rozdíl ve výbavě není nijak výrazný v porovnání s Lumií 800. Novinka se liší větší úhlopříčkou displeje, jinou maticí, silnější baterií a přítomnosti gyroskopu a přední kamery. Obě zařízení ale dělí cenový rozdíl pohybující se kolem 3500,-. Je tento cenový rozdíl adekvátní vzhledem k rozdílům? Neřekl bych.

I když se jedná o nejvybavenější Nokii současnosti, výbava mě nechává v klidu. Jednojádrový 1,4 GHz procesor s 512 MB RAM pamětí můžeme spatřit i u Wavu 3 za bezmála trojnásobně nižší cenu. 16 GB interní paměť není kdovíjak zázračná hodnota a někomu může vadit i absence pokročilejších konektorů, například microHDMI. Rozlišení displeje WVGA při úhlopříčce 4,3 palce není nic světoborného. Reproduktor by přeci jen mohl být hlasitější a nakonec se na výrobce zlobím i kvůli chudému balení. Použitá pecková sluchátka jsou spíše k zlosti. Na druhou stranu se uživatel může těšit z celkově kvalitního displeje a dobrého kvalitního zadního fotoaparátu a špičkové přední kamery.

Také ocení kompaktní a kvalitní dílenské zpracování. Pohotovostní výdrž uživateli zaručí, že nabíječku může ponechat doma celý den. A nakonec Windows Phone systém je zárukou toho, že i při ne zrovna nejmodernější hardwarové výbavě může uživatel počítat s rychlým, výkonným a odladěným systémem, u kterého není potřeba na nic čekat. Přesto jsou tu mnohá ale a kompromisy a vznáší se zde také přízrak nemožnosti aktualizace na Windows Phone 8 a potažmo výhledově tím pádem horší nabídka aplikací.

Druhý pohled šéfredaktora Martina Pultznera

Co se týče mého hodnocení, od kolegy Michala Kostky se příliš lišit nebudu. Systém Windows Phone jako takový je mi blízký hlavně pro dokonalou rychlost, optimalizaci a příkladnou integraci sociálních sítí. I když má Lumia 900 jednojádrový procesor, spoustu úkonů provede rychleji, než nabušené čtyřjádro. V průběhu používání se ani jednou nerestartovala a nezasekla. Pokud chcete dobře fungující a dokonale spolehlivý systém, je Windows Phone jasnou volbou. Oproti Lumii 800 je znát lepší pohotovostní výdrž a Lumia 900 vydržela i při velmi náročném dnu zahrnující například i 3 hodiny navigace, telefonování, práci s e-maily a webem až do večera. Líbí se mi také zpracování a design, zejména v bílé nebo modré barvě vypadá Nokia mnohem lépe, než všudypřítomné černé placky a design se ani za více než rok neokoukal.

Nevýhody, které Lumia 900 má, a není jich málo, pramení z operačního systému Windows Phone 7.5, u kterého Microsoft nadiktoval některé podmínky. Z toho důvodu jsme se nedočkali vícejádrového procesoru, větší RAM paměti a limitem je i 16GB paměť. Zamrzí také nutnost spojovat telefon se Zune a přílišná uzavřenost systému, díky které je však telefon zase velmi rychlý. Zapracovat by chtělo na lepším multitaskingu. Trochu více jsem očekával také od fotoaparátu, který na dnešní špičku nestačí. Lumia 900 jako taková je dobrý telefon, se kterým bude řada uživatelů spokojena, pokud například překousnou omezenou paměť. Je rychlý, spolehlivý a hezký. Problémem je ale tvrdá konkurence a neadekvátní cena, která může křižník od Nokie na našem trhu velmi rychle potopit. Řada lidí navíc čeká na září, kdy budou představeny telefony s Windows Phone 8, které budou hardwarově zcela někde jinde. Lumia 900 je tak dočasným finským králem, u kterého je ale otázka, kdo ho za daných podmínek bude chtít.

Konkurence

Konkurence je vzhledem k ceně obrovská. Mohu zmínit jak staré Galaxy S II, tak i nové Galaxy S III. Už Galaxy S II nabídne mnohem lepší výbavu. Parametry dotykového displeje jsou sice identické, ovšem fotoaparát je kvalitnější a pořizuje FullHD videa. Boduje také podstatně výkonnějším grafickým čipem Mali-400MP.

Galaxy S III je před Nokií v takovém předstihu, že novinka nevidí ani jeho záda. Asi je jasné, které výhody bych mohl zmínit. Jemnější displej s větší úhlopříčkou, kvalitnější fotoaparát, čtyřjádrový procesor nebo ovládání S Voice. A to je pouze jen okrajový výčet lepších vlastností.

Samsung Galaxy S III - oficiální fotografie

Recenze Samsung Galaxy S III – Nekompromisní král

Na dalšího konkurenta naráží v podobě Xperie S výrobce Sony. I ten nabídne sice stejnou úhlopříčku displeje, naopak horší zobrazovací technologi ale zachraňuje špičková jemnost v podobě HD rozlišení. Disponuje také dvoujádrovým procesorem, HDMI konektorem, fotoaparátem s vyšším rozlišením nebo dvojnásobnou interní pamětí. Cenový rozdíl činí více jak dva tisíce korun ve prospěch Xperie S.

Sony Xperia S - oficiální fotografie

Recenze Sony Xperia S – Vlajková loď s trhlinou na pravoboku

Americkým konkurentem je Motorola RAZR. Cenový rozdíl je poměrně propastný a činí více jak čtyři tisíce korun. Motorola má silnější procesor, ale horší fotoaparát. Naopak u dotykového displeje AMOLED Advance je použit jemnější rastr qHD 540 x 960 bodů, ale horší matice Pentille. Výhodou je přítomnost slotu na paměťové karty, špičkový hudební výstup i reproduktor nebo stejně precizní dílenské zpracování, podpořené navíc kovovými materiály.

Motorola RAZR - oficiální fotografie

Recenze Motorola RAZR – Americký samuraj

Silný protivníkem je i tchaiwanská novinka HTC One S. Ta nabídne především špičkový fotoaparát s pořizováním Full HD videí, jemný 4,3 palcový dotykový displej s rozlišením 540 x 960 bodů rozlišením a kvalitní hliníkové unibody tělo. Interní paměť je shodná (16 GB) a slot na paměťové karty není přítomen. Technologická špička tkví v přítomnosti dvoujádrového procesoru S4 Krait se špičkovou grafikou Adreno 225. Ovšem kombinace tohoto moderního procesoru spolu s grafikou není dostupná na všech trzích, Českou republiku nevyjímaje.

HTC One S

Recenze HTC One S – Pan vyvolený

Nokia Lumia 900 můžete zakoupit na e-shopu X-Store

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde můžete Nokia Lumia 900 zakoupit.

nokia-lumia-900
Klady
 • velmi dlouhá pohotovostní výdrž
 • přední kamera je překvapivě velmi kvalitní
 • fotoaparát produkuje snímky dobré kvality
 • rychlé reakce a optimalizované prostředí
 • výborné zobrazení AMOLED displeje i na přímém slunci
 • kvalitní dílenské zpracování
 • dokonalá integrace sociálních sítí
Zápory
 • komunikace s PC je nutná přes program Zune
 • nepodporuje videoformát avi s kontejnery divX, xVid
 • nevyměnitelná baterie
 • chudé prodejní balení
 • nadsazená prodejní cena v době zahájení prodeje
 • pouze 16 GB interní paměť bez možnosti rozšíření
 • hodně vysoká hmotnost 160 gramů
 • průměrný zvukový výstup ze sluchátek i reproduktoru
 • nahrává pouze 720p video
Diskuze ke článku
Medrák
Skvělá... Beru 4 kusy! :)
Alibaba
Jsem šťastným majitelem iPhonu 4S, a dnes jsem měl příležitost si na pár minut vyzkoušet lumii a její windows phone 7... Musim říct že ten systém má opravdu něco do sebe... Jednoduché, intuitiví a originální
securid
Opět pěkná obsáhlá recenze ! Díky MN !
Fanda
Profesionální, nezaujatá a na čtení velmi příjemná recenze. Četlo se to jedna radost. Díky Vám pánové. :) Jen tak dál.

Co se samotné Lumie 900 týče. Kdyby byla o 5 000 Kč levnější, neměl bych s ní žádný problém. Je to škoda.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze