Nokia Lumia 900
recenze

Nokia Lumia 900

Finský křižník připlouvá

Otestovali jsme nejvybavenější Nokii letošního prvního pololetí. Vyplatí si za ni připlatit oproti Lumii 800? Jakou má novinka výdrž na baterii a jak se povedl displej s velkou úhlopříčkou, průměrným rozlišením, ale maticí RGBs? Zlomit vaz jí může vysoká cena a nemožnost updatu na Windows Phone 8. Jaká tedy nová finská vlajková loď je a jak si vede v porovnání s konkurencí?

Organizační funkce a GPS: perfektní navigátor

Pro organizování nemusíme využívat kvanta aplikací. Všechny oblasti kancelářské práce jsou totiž směřovány ke kalendáři. Ten v samotném základu nabídne denní nebo měsíční přehled. Jeho možnosti nastavení jsou ale spíše základní. Zvolit si můžeme barevné odlišení nastavených účtů.

Podporována je synchronizace s účty Live ID, Facebooku, Googlu a dalších poskytovatelů a podporováno je například i více kalendářů z Googlu. U kalendářů si lze volit barvy a jednotlivé události nepostrádají nic důležitého. Nechybí ani možnost pozvání na schůzku. V agendě souhrnně vidíme všechny události, naopak v kolonce úkoly si zadáme, co máme udělat. Důležitost úkolů je odlišena prioritami ve třech stupních. Úkol může být připomenut pomocí budíku a pojmout může i poznámku. Funkčnost úkolů je ale pouze jednoduchá. Přidal bych například možnost zadání polohy, barevné odlišení nebo odeslání skrze e-maily či jiné cesty.

Prostředí kalendáře

Vynikajícím programem pro správu dokumentů je kompletní a plnohodnotný kancelářský balík Office. Ten se skládá z programů OneNote, Word, PowerPoint a Excel. Při vstupu do aplikace dojde k načtení dokumentů z úložiště SkyDrive, se kterým je vše následně také synchronizováno. Dokumenty můžeme libovolně editovat a vytvářet nové. Při vytváření dokumentů jsou k dispozici bohaté editační nástroje. Můžeme zvýraznit text, zvolit velikost písma i jeho barvu. Jednotlivé dokumenty si dokonce můžeme pro rychlý přístup připnout jako dlaždici na základní obrazovku. Stejné principy pro práci s dokumenty platí i v případě PDF dokumentů.

Kancelářský balík Office umí otevírat i editovat dokumenty

Klasickou navigaci můžeme vložit do šuplíku v případě, že se nám do rukou dostane Lumia 900. V kombinaci s citlivým a přesným čipem a výborným navigačním softwarem se jedná o plnohodnotné řešení. Základem je hned několik doprovodných programů. Nejvíce nás bude zajímat asi aplikace Nokia Autem. Po prvním přihlášení můžete stáhnout mapové podklady zvolené země a hlasovou navigaci. Po dokončení instalace se již můžeme těšit z navigace, která je kompletně off-line a ani v zahraničí vám tak nebude přenášet žádná data. V nastavení lze stáhnout libovolný počet zemí pro pozdější off-line použití.

Nokia autem a Nokia mapy

V případě navigování nechybí několik druhů map v režimu 2D i 3D, ukazatel rychlosti s výstrahou překročení rychlosti i zbývající vzdálenost, čas a podobně. V možnostech navigace není ale jinak takřka co nastavit. Postrádal jsem možnost uložení cílové destinace nebo jiné doprovodné informace. Během mnoha cest s navigací, se ale nevyskytly žádné problémy a telefon mě vždy dovedl bezpečně do cíle. Mapové podklady jsou velmi přesné i v místech s nízkou hustotou osídlení. Nevýhodou může být fakt, že telefon během navigace nedokáže nabídnout alternativní trasu.

Samostatným řešením pro uživatele hledající mapové podklady jsou Nokia mapy. Zde nechápu, proč je k jejich načtení a práci s nimi zapotřebí datových přenosů. Když už jsou v telefonu jednou staženy mapy, proč je tato aplikace neumí využít? V aplikaci si lze zobrazit body zájmu včetně recenzí, stáhnout vaše oblíbená místa z maps.nokia.com a ti, kteří často k přepravě využívají veřejných hromadných prostředků, zvolí aplikaci Nokia MHD. Tato aplikace však zatím nemá podklady pro Prahu, takže ji využijete pouze v zahraničí, zejména pak v USA.

V otázce rychlosti fixace satelitů můžeme novinku jen chválit. Rychlost fixace se pohybuje kolem pěti sekund. Již zafixovaná poloha nevypadává a je stabilní. Díky tomu se Lumia 900 hodí například i pro velmi rychlé check-iny na Foursquare.

Datové funkce: i bez Flashe to jde

V datových technologiích novinka s protivníky drží krok. Je ovšem jasné, že výherních pozic nedosáhne. Základem jsou rychlé datové sítě 3G s podporou HSDPA v režimu DualChannel do teoretické rychlosti 42 Mb/s. Přítomna je i technologie HSUPA o rychlosti 5,76 Mb/s.

S bezdrátovými sítěmi Wi-Fi může uživatel operovat v protokolech b/g/n. Bluetooth verze 2.1 nenadchne v době, kdy konkurence nabídne o dvě řady vyšší verzi. Navíc jeho využití je možné pouze k bezdrátovému přenosu hudby nebo spárování s headsetem. Odesílání souborů skrz něj není zpřístupněno. Připojení k PC může proběhnout být pomocí microUSB 2.0 konektoru. Ovšem samotné připojení je nefunkční bez předem nainstalovaného programu Zune.

Prostředí internetového prohlížeče Internet Explorer 9

Internetový prohlížeč Internet Explorer přichází ve verzi 9. Načítání stránek je ve velmi rychlé a pohyb po nich také. Novinka navíc využívá i hardwarové akcelerace k plynulejšímu zobrazení a vykreslení stránek. Nicméně ve srovnání se špičkou v rychlosti mírně zaostává a znatelný náskok konkurence je patrný u rychlosti načítání náročnějších stránek. Komfortu prohlížení stránek ubírá i absence Flashe či Silverlightu. Naopak pohyb po stránce je vždy rychlý a plynulý.

Chybí celoobrazovkový režim a při vykreslení náročnější stránky byl občas problém s plynulým zoomováním. Přiblížení nebylo pomalé ale nejrychlejší také ne.

Zdlouhavým řešením je práce s otevřenými okny. Nelze je zobrazit na jedno kliknutí ale musíme vstoupit do nastavení a poté zvolit záložky. Pod pojmem záložky si spíše představuji uložené webové stránky. K vyhledávání informací můžeme použít lupu s předefinovaným vyhledávačem Bing či Seznam.cz.

Diskuze ke článku
Medrák
Skvělá... Beru 4 kusy! :)
Alibaba
Jsem šťastným majitelem iPhonu 4S, a dnes jsem měl příležitost si na pár minut vyzkoušet lumii a její windows phone 7... Musim říct že ten systém má opravdu něco do sebe... Jednoduché, intuitiví a originální
securid
Opět pěkná obsáhlá recenze ! Díky MN !
Fanda
Profesionální, nezaujatá a na čtení velmi příjemná recenze. Četlo se to jedna radost. Díky Vám pánové. :) Jen tak dál.

Co se samotné Lumie 900 týče. Kdyby byla o 5 000 Kč levnější, neměl bych s ní žádný problém. Je to škoda.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze