Nokia Lumia 900
recenze

Nokia Lumia 900

Finský křižník připlouvá

Otestovali jsme nejvybavenější Nokii letošního prvního pololetí. Vyplatí si za ni připlatit oproti Lumii 800? Jakou má novinka výdrž na baterii a jak se povedl displej s velkou úhlopříčkou, průměrným rozlišením, ale maticí RGBs? Zlomit vaz jí může vysoká cena a nemožnost updatu na Windows Phone 8. Jaká tedy nová finská vlajková loď je a jak si vede v porovnání s konkurencí?

Telefonní seznam: úzké přátelství se sociálními sítěmi

Položku tohoto pojmenování bychom v telefonu marně hledali. Místo toho na uživatele číhá aplikace lidé. Ta se řadí na tři kategorie. První jsou novinky, kde se, pokud si zaregistrujeme sociální sítě (Facebook, Twitter, Linkedin jsou integrovány), zobrazují automaticky nejnovější zprávy a statusy z těchto všech sítí pohromadě. Můžeme tyto statusy komentovat a likovat a jedná se o příkladné provázání se sociálními sítěmi, které je navíc velmi rychlé a pohodlné.

Další kategorií jsou nedávné. Tady vidíme posledně kontaktované kontakty z telefonního seznamu. Nemusí to být přímo lidé, kterým jste volali, ale například kteří vám poslali sms, pozvali jste je na schůzku a podobně. Opět tedy velmi šikovná věc. A nakonec poslední kategorie se jmenuje Vše. Tu lze označit jako telefonní seznam, který zobrazuje telefonní kontakty včetně drobných náhledů přiřazených fotografií.

Aplikace lidé, která sdružuje kontakty i události sociálních sítí

U každého kontaktu překvapí opravdu hluboká provázanost se sociálními sítěmi. Vidíme totiž historii, statusy, narozeniny, novinky – aktuální statusy či sdílený obsah i nahraná fotoalba daného uživatele. Doslova si můžeme ušetřit cestu na sociální sítě. Kontakt nám totiž poskytne veškerý obsah, který čerpá právě z těchto sítí. Každý kontakt může pojmout nespočetné množství údajů – e-mailových adres, podrobností, několik typů čísel a obrázek, který si samozřejmě telefon sám tahá ze sociálních sítí. Pokud se váš kontakt a stejný člověk na sociální síti jmenují stejně, telefon je automaticky spáruje. Jinak lze velmi jednoduše kontakty spárovat ručně.

Co se týče obsluhy hlasových hovorů, opět se setkáme s nelogičností v podobě odmítnutí a ukončení hlasového hovoru. Každý z nás v paměti, že ukončení hovoru většinou probíhá klávesou zelené barvy. Tady je tomu jinak, červenou barvu vytlačila nastavená barva schématu, například tak klidně zelená. Po chvilce používání vám to ale nepřijde.

Jako bojový úkol se pak jeví přiřazení vlastní vyzváněcí melodie. Tento úkon obecně považuji obecně za jednoduchý až primitivní. Proč by ne, ve většině případů nahraji skladbu na paměťovou kartu a v telefonu ji vyberu nebo u volby při dané melodii dám nastavit jako vyzvánění. Tady si musíme projít hotovým martíriem. Zaprvé ji musíme ořezat, pak upravit ID3 tag a nakonec musíme melodii nahrát přes program Zune. Kompletní návod jsme vám přinesli už dříve a odkaz na něj naleznete níže.

TIP: Jak nastavit vlastní vyzvánění? Čtěte náš návod

Zprávy: rychlé a snadné psaní

Oblast zpráv vsází na přehlednost a jednoduché zpracování, které se vyhýbá zbytečnému nasazení pokročilých funkcí. Takto můžeme zapomenout na složky nebo koncepty a zprávy nelze přesouvat do různých kategorií. Spokojit se musíme s klasickým řazením zpráv do konverzací. Odpočítávání znaků se zjeví jako pára nad hrncem u posledních třiceti znaků během psané zprávy.

K tvorbě nové zprávy můžeme využít softwarové QWERTZ klávesnice. Psaní s její pomocí funguje rychle a spolehlivě. K překlepům dochází jen zřídka a jedná se o jednu z nejlepších klávesnic na mobilních telefonech. Jako u hloupého telefonu se ale ocitneme v případě, kdy omylem odejdeme šipkou zpět během rozepsané zprávy z editoru zpráv. Zpráva se totiž neuloží a telefon nenabídne ani její uložení. Pokud ale použijeme tlačítko Windows, zůstane zpráva minimalizovaná na pozadí a můžeme se k ní vrátit. Ale pozor, pokud mezi tím spustíte pár jiných programů, ztratí se vzhledem k omezení multitaskingu v propadlišti dějin.

Ukázkově je do zpráv integrován Facebook chat. Pohybem do strany lze v aplikaci zpráv okamžitě zobrazit on-line kontakty a v editoru zpráv si vždy můžete vybrat, zda pošlete SMS, MMS nebo zprávu na Facebook chat. Můžeme si nastavit přítomnost i stav a příchozí zprávy chatu se ohlašují stejně, jako SMS. Dokonce se zobrazují ve stejném vlákně s daným kontaktem společně s textovkami.

Došlé zprávy jsou řazeny ve stylu konverzací

V aplikaci já pak uživatel může spravovat vlastní účet na sociálních sítích. Odesílat může statusy, ohlásit dostupnost a zjišťovat notifikace. Prostředí sociálních sítí v takto zpracované formě se mi opravdu líbilo. Je jednoduché a hlavně optimalizované. Z mého pohledu se jedná o jedno z nejlepších řešení pro správu sociálních sítí v telefonech vůbec a je to jedna z nejsilnějších zbraní systému Windows Phone.

E-mailový klient je chloubou Windows Phone. Přidání účtu je otázkou krátké chvíle, podporována je většina známých poskytovatelů, případně můžete zadat smtp, pop3 a případně imap informaci. O zbylou konfiguraci se již postará sám telefon. V prostředí e-mailové schránky se pohybujeme pohybem do stran. Došlou komunikaci můžeme rozlišovat podle všech zpráv, nepřečtených, s příznakem a naléhavé.

Softwarové klávesnice

Můžeme si nechat zobrazit i složky, mezi kterými lze e-maily i přesouvat, problém nedělají ani přílohy. E-maily lze přijímat okamžitě nebo v nastavených intervalech. Kliknutím u zprávy na levé straně ji můžeme označit. Takto označené zprávy můžeme smazat, přesouvat je a označovat je jako přečtené/nepřečtené, případně jim zadat status příznak (důležité). Nezbytnou součástí je pak i Exchange mail.

Diskuze ke článku
Medrák
Skvělá... Beru 4 kusy! :)
Alibaba
Jsem šťastným majitelem iPhonu 4S, a dnes jsem měl příležitost si na pár minut vyzkoušet lumii a její windows phone 7... Musim říct že ten systém má opravdu něco do sebe... Jednoduché, intuitiví a originální
securid
Opět pěkná obsáhlá recenze ! Díky MN !
Fanda
Profesionální, nezaujatá a na čtení velmi příjemná recenze. Četlo se to jedna radost. Díky Vám pánové. :) Jen tak dál.

Co se samotné Lumie 900 týče. Kdyby byla o 5 000 Kč levnější, neměl bych s ní žádný problém. Je to škoda.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze