Nokia 808 PureView
recenze

Nokia 808 PureView

Zahoďte své fotoaparáty

Po téměř dvou letech přichází nástupce úspěšného modelu N8, který je doteď jedním z nejlepších fotomobilů. Novinka ještě vsází na operační systém Nokia Belle, ale její hlavní předností je špičkový 41 megapixelový fotoaparát s technologií PureView a bezztrátovým zoomem. I zbylá výbava je velmi dobrá, nechybí GPS s navigací, NFC nebo HDMI konektor, a my tak máme před sebou nejvybavenější Nokii všech dob.

Organizační funkce a GPS: s příspěvkem od Microsoftu

Základem organizačních funkcí musí být kalendář. Ten je zpracován přehledně a nabízí měsíční a denní náhled. Týdenní chybí. V případě měsíčního náhledu zbylo dost místa a pod kalendářem vidíte aktuální výpis událostí daného dne. Při tvorbě nového kalendáře si lze zvolit barevné odlišení a jeho jméno. Při zadávání nového záznamu vybíráte schůzku, výročí nebo úkol. Nechybí zvolení celodenní události, opakování, přiřazení lokace nebo rovnou přílohy. Nepotěší nemožnost kalendář synchronizovat s vaším Google účtem nebo jinými službami, pro tyto účely je nutné stáhnout aplikaci. Synchronizace s Microsoft Exchange ale samozřejmě nechybí.

Kalendář nabízí různé typy náhledů

Z dalších funkcí stojí za zmínku jednoduché poznámky, základní kalkulačka, diktafon a světový čas. Předinstalován je již tradiční slovník, v základu je v něm pouze angličtina, další jazyky lze ale zdarma stáhnout z webu.

Vhod jistě přijde správce souborů nebo program pro práci s archivy ZIP. Na první pohled vás potěší přítomnost aplikace Quick Office. Jenže ta se zde nachází pouze v bezplatné verzi a dokumenty MS Office lze pouze číst. Zakoupení plné verze možné není, neboť Nokia 808 prozatím není mezi podporovanými zařízeními. Řešení přichází z náruče Microsoftu, který přináší aplikaci Office Mobile a v ní už můžete své dokumenty vesele editovat i vytvářet. Kromě této aplikace připravil Microsoft i poznámky OneNote, aplikaci pro hlasovou a video komunikaci Lync a aplikaci ke sdílení prezentací Broadcast. V základní nabídce aplikací nechybí ani PDF Viewer pro čtení PDF dokumentů.

Aplikace Office Mobile k tvorbě dokumentů MS Office

Již známou a velkou výhodou Nokií je bezplatná navigace včetně mapových podkladů na doživotí. Při prvním spuštění je jen nutné si ony mapy stáhnout. Výběr je rozdělen na kontinenty a dále na jednotlivé státy. Celá Česká republika si ukousne 280 MB, doporučuji proto stahovat přes Wi-Fi. Pak už vám nic nebrání spustit Mapy nebo aplikaci Drive – navigaci. Mapy nabízí různé typy náhledů, nechybí například 3D. Zobrazit si na mapě můžete nechat i vaše fotografie, ke kterým jste přiřadili GPS souřadnice. U navigace si můžete stáhnout navíc hlasové povely, nechybí češtiny či názvy ulic. Nastavit lze denní či noční režim či rychlostní limity. Pokud budete mít přístup k internetu, budou vám poskytnuty informace o dopravě. Pochvalu si zaslouží grafické zpracování menu navigace. Je tvořeno velkými tlačítky s jasnými ikonami, a tudíž je snadné ji ovládat i v autě na držáku.

Nokia mapy a navigace

Ukázková je fixace satelitů, která proběhne i bez pomoci internetu do 30 vteřin. Dokonce i při úplně prvním spuštění se Nokia neloudá.

Při cestování by se mohla hodit aplikace Traveler, která sdružuje informace o počasí, časových pásmech a po zaplacení i o odletech. Počasí má ale ještě svou další aplikaci. Nokia si také připravila novou aplikaci Public Transport, která by vám měla být nápomocna při dopravě městkou hromadnou dopravou. V českých podmínkách ji ale bohužel zatím nevyužijete.

Datové a internetové funkce: bohatá nadílka

Po stránce datových funkcí neponechává Nokia nic náhodě. Kromě Wi-Fi b/g/n s DLNA nabízí samozřejmě dvojici GPRS a EDGE ve třídě 33 a chybět nemůže HSDPA s maximálním rychlostí 14,4 Mbps a HSUPA s maximální rychlostí 5,76 Mbps. Spojení s okolím zajišťuje kabelově microUSB konektor a bezdrátově Bluetooth ve verzi 3.0 a s profilem A2DP.

Samotný internetový prohlížeč se Nokia snaží stále vylepšovat. Bohužel ani aktuální verze 8.4, která je součástí Feature Packu 1 má k dokonalosti hodně daleko. Potěší zlepšení rychlosti načítání stránek a následného pohybu po nich. Konkurence na ostatních operačních systémech je ale ještě o hodně dále. Náročnější stránky se načítají dlouho a pohyb po nich je často sekaný a pomalý. Nokia si například stále neporadí s plnohodnotným zobrazením plnohodntného Flashe a problémy činí rovněž například YouTube videa umístěná v článcích. V hlavním menu se sice nachází ikonka YouTube, ale jde jen o odkaz na mobilní internetovou verzi stránky. Podporována je možnost práce s více okny, otevřít jich můžete až šest.

Internetový prohlížeč

Nokia 808 PureView se může pochlubit přítomností čipu NFC, který je umístěn na zadním krytu telefonu. Pomocí NFC lze například párovat zařízení nebo hrát hry. Nokia 808 navíc podporuje tzv. secure element na SIM kartě, díky čemuž umí uložit citlivá data jako hesla, osobní informace, kreditní, debetní či věrnostní karty do hardwarově zašifrované oblasti, která se nachází na SIM kartě. Nová Nokia tak bude jedním z telefonů umožňující bezkontaktní placení. Anténa NFC komunikuje s telefonem pomocí dvou kontaktů.

Závěrečné zhodnocení

Před dvěma lety Nokia odstartovala životní dráhu Nokie N8, jejíž fotoaparát nadchl a zůstal na špici dodnes. Dva roky se ostatní snažily své fotoaparáty vylepšovat a dostihnout Nokii. Když se jim to takřka povedlo, přichází Nokia 808 PureView, kterou v oblasti fotoaparátu zřejmě dlouho žádný telefon nepřekoná. Špičkové rozlišení, technologie PureView, bezztrátový digitální zoom, xenonový blesk. Nic z toho konkurence nenabízí. V tomto ohledu tedy „osm set osmička“ nezklamala a je bez debat nejlepším fotomobilem na trhu s opravdu velkým náskokem.

Nokia 808 PureView

Jenže nejde jen o fotoaparát. Chválit mohu za špičkově optimalizovaný operační systém, jehož plynulost mohou mnozí konkurenti i závidět. Ke špičce patří také technologie displeje, jehož kvality se projeví při čtení z úhlů či venku. Precizní je také konstrukční zpracování. Vhod přijde velká interní paměť spolu se slotem na paměťové karty a funkcí USB host. Málo vídaný je rovněž praktický HDMI konektor. Bohatá je softwarová výbava v čele s navigací či aplikacemi od Microsoftu. Třešničkou na dortu je pak kompletní datová výbava s NFC.

Kromě plusů je tu ale hned několik mínusů. V prvé řadě je to cena, která se vyšplhala na 16 tisíc korun. Je to opravdu tak moc? Nebýt fotoaparátu, je Nokia 808 průměrným telefon spíše střední třídy. Jenže fotoaparát tu je a ne ledajaký. Vývoj trval několik let a vyžádal si nemalé investice. Nicméně i tak je cena nadsazená a bude v následujících měsících pozvolna padat. Skokové zlevnění ale zřejmě neproběhne.

Kromě černé je k dispozici i bílá a červená varianta

Dalším negativem je rozlišení displeje, které na čtyřech palcích příliš jemný rastr nevytvoří. Dále je tu pouze jednojádrový procesor. Na druhou stranu proč chtít více, kdy celé prostředí běhá skvěle. Vadit může pomalejší prohlížeč, špatná provázanost s cloudovými službami a sociálními sítěmi a místy pomalejší nabíhání stažených náročných aplikací. Někomu by mohly vadit větší rozměry a hmotnost. Nejde však skloubit špičkový fotomodel nízkou hmotností.

Konkurenti: kde jste?

Poměrně těžké je říci, kdo Nokii 808 konkuruje. V oblasti fotoaparátu rozhodně nikdo. Pokud bychom ale Nokii 808 vzali jako nejvybavenější model výrobce a srovnali jej s ostatními vlajkovými loděmi ostatních výrobců, bude to mít Nokia 808 velmi těžké. HTC One X, Samsung Galaxy S III i Sony Xperia S nabízejí větší displeje s HD rozlišením, všichni mají alespoň dvoujdárový, ale spíše čtyřjádrový procesor a větší RAM. Všichni jsou o nějaký ten tisíc levnější a nabízí systémy, které jsou modernější a v mnohém Nokia Belle předčí. Nokia kontruje fotoaparátem, HDMI konektorem (ten ale Xperia S má také), paměťovými kartami (ty ale má Galaxy S III také) a především bezplatnou navigací do konce života. Nepřímým konkurentem je i stájová kolegyně Lumia 900, která může nabídnout větší displej, tenčí tělo a operační systém Windows Phone. 808 opět boduje fotoaparátem a funkční výbavou.

Potenciální konkurenti: HTC One X, Samsung Galaxy S III, Sony Xperia S a Nokia Lumia 900

Má tedy Nokia 808 PureView šanci uspět? Dle mého názoru bezpochyby ano. Pokud hledáte mobilní telefon, který vám kompletně nahradí váš kompakt, nemáte jinou možnost. 808 poslouží jako velmi dobrý chytrý telefon a zároveň špičkový fotoaparát. Zvolte ji i v případě, že hodně cestujete a využijete navigaci. Jasnou volbou je 808 pro zastánce Symbianu. Pokud ale jen chcete kvalitní chytrý telefon s výkonem a dobrým displejem, zvolte jinou značku, která vám nabídne více za méně peněz. Také pokud je prohlížení mnoha náročnějších internetových stránek a sociálních sítí vaší častou činností, poslouží jiné telefony lépe.

Nokia 808 PureView můžete zakoupit ve značkovém obchodě Nokia.

nokia-808-pureview
Klady
 • na displeji lze mít stále čas a datum
 • notifikační dioda
 • záznam FullHD videa
 • kvalitní dílenské zpracování
 • FM vysílač
 • kvalitní zvukový výstup
 • bohatá softwarová výbava
 • NFC
 • USB host (připojení flash disku, myši)
 • microHDMI konektor
 • AMOLED displej s technologií ClearBlack
 • skvěle optimalizovaný systém
 • xenonový blesk a LED dioda
 • bezztrátový digitální zoom
 • bezkonkurenční fotoaparát s rozlišením 41 Mpx
Zápory
 • chudé základní balení
 • vysoká cena
 • nekvalitní aplikace pro sociální sítě
 • zastaralý internetový prohlížeč
 • neprovázanost s cloudovými službami
 • špatná informovanost o nových e-mailech
 • jen průměrná výdrž
 • menší paměť RAM
 • displej s nižším rozlišením
 • větší tloušťka a vyšší hmotnost
Diskuze ke článku
Fre ddy
Výborně kluci, už jsem se nemohl dočkat..
Ivanhou
Najprv som Nokiu 808 PureView odsudzoval, neskôr som jej prišiel na chuť, až sa mi po pár dňoch zase znepáčila. Je to sakramensky drahý smartfón, ktorý dokáže akurát tak dobre fotiť. Na to, aký je to high-end vás však ani neinformuje o expozičných časoch, neponúka vám možnosť prezrieť detaily súboru s fotografiou, nehovoriac o biednom rozlíšení displeja. Naozaj neviem, kto má byť cieľovou skupinou tejto novinky. Mrzí ma to, ale Nokiu 808 s radosťou vrátim späť. Fotografia z mobilu bude ešte dlho iba na zábavou. A keď už nasnímam celú dovolenku mobilom (čo aj bežne robím), chcem si snímkami priamo v mobile pekne listovať, tešiť sa z príjemných farieb a pomocou jednej z množstva aplikácií z online obchodu si niektoré zábery len tak vo voľnom čase upraviť. A práve tú radosť po vytvorení fotografií mi Nokia 808 PureView neponúka. Môžem len stroho nasnímať desiatky záberov, presunúť ich do počítača a tam s nimi pracovať. A to sa mi zdá na tak drahý smartfón málo.
dagondrive
Perfektni recenze diky, asi si ji koupim :)
Fre ddy
S kvality recenze mám velmi dobrý pocit, psaná s inteligencí a též vlastním názorem na vše, který mě osobně připadal velmi objektivní. Možná jste nezmínili jen čidla, přblížení atd., nebo jsem to přehlídnul.. Takže moc díky za ukázku schopností tohoto skvělého, vyjímečného a asi posledního Symbianového kousku od Nokie.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze