Nokia 808 PureView
recenze

Nokia 808 PureView

Zahoďte své fotoaparáty

Po téměř dvou letech přichází nástupce úspěšného modelu N8, který je doteď jedním z nejlepších fotomobilů. Novinka ještě vsází na operační systém Nokia Belle, ale její hlavní předností je špičkový 41 megapixelový fotoaparát s technologií PureView a bezztrátovým zoomem. I zbylá výbava je velmi dobrá, nechybí GPS s navigací, NFC nebo HDMI konektor, a my tak máme před sebou nejvybavenější Nokii všech dob.

Baterie a výdrž: dlouhé dny se Symbainem

Špičkový telefon, malá výdrž. Dnes ještě stále platná rovnice, která nedělá radost žádnému uživateli. Tak trochu proti proudu, naštěstí, byl většinou operační systém Symbian. Telefony jím vybavené vydržely vždy o něco déle. Důvodů delší výdrže je ale více. Menší displeje či slabší procesory než měla a má současná špička telefonů. Ať už je to jakkoli, v Nokii 808 PureView naleznete Li-Ion baterii s průměrnou kapacitou 1400 mAh. Důležité věci se nacházejí i pod baterií. Jde o sloty pro microSDHC kartu a microSIM kartu. Ano, Nokia 808 vyžaduje „tu menší SIMku“. Někdo by mohl namítat nešťastné umístění slotu na paměťové karty, ale kolik z vás mění každý den paměťovku?

Sloty pro microSIM a paměťovou kartu hledejte pod baterií

Nyní už se přesuneme k samotné výdrži. Mám-li shrnout do tří slov, není vůbec špatná. Při běžném používání, kdy budete většinu dne na Wi-Fi, necháte spuštěné aktualizace vašich účtů, vyřídíte pětici kratších hovorů a deset SMS, se dostanete velmi snadno na 2 dny. Pokud nepotřebujete být neustále online, připočtěte si k výdrž ještě den navíc. Den si naopak odečtěte v případě, že kromě neustálého online stavu bude po většinu svítit displej. Stejně jako na jiných telefonech, i na Nokii je velkým žroutem. Ještě větším žroutem je ale xenonový blesk. Pokud tedy budete mít v plánu fotografování nějakého večírku, kdy se blesk nezastaví, může se baterie vybít i za několik hodin. Naštěstí je ale klasicky vyměnitelná a můžete si koupit druhou baterii a tu pak v případě větší zátěže vyměnit.

Zadní kryt, vykazující drobnou vůli, se sundává celý

Provedli jsme také standardizované testy výdrže. V případě prohlížení internetu, kdy byl telefon připojen na zabezpečenou síť Wi-Fi, aktualizace potlačeny a jas displeje nastaven na 50 %, ale Nokia 808 příliš nepotěšila. K vybití došla za 6 hodin a 18 minut, kdy se každou minutu načetla náhodná stránka mobilenet.cz Příjemnějšího výsledku jsme dosáhli při testu hudebního přehrávače. Telefon fungoval v leteckém módu, zvuk byl posílán do dodávaných sluchátek, hlasitost nastavena na 50 %. Bez čtvrt hodinky Nokia hrála 30 hodin.

Zvuk: tradičně dobrý

Zvuková kvalita je ve spojení s Nokií v dobrých rukách. Začněme od hlasité reprodukce. V jejím případě je škoda, že se nedostalo na dvojici reproduktorů, která by zajišťovala stereo podání. Spokojit se musíte s jedním reproduktorem, který je ale velmi kvalitní i hlasitý. Hudba z něj se linoucí nepostrádá ani basovou složku, kterou můžete dle libosti upravovat nastavením ekvalizéru či zapnutím funkce Dolby. Dodávaná pecková sluchátka zajmou svým tvarem. Pokud je dáte do uší, nikam nevyčnívají. Jejich kvalitu bych hodnotil jako průměrnou na standardní poslech. Nechybí výšky ani hloubky. Basů by mohlo být klidně o něco méně.

Reproduktor se nachází hned pod fotoaparátem

Displej: hrubší špička

V titulku k části o displej jsem jej charakterizoval trošku zmatečně. Jak může být hrubší displej špičkový? Máte pravdu, nemůže. Přesto řadím displej Nokie 808 PureView k velmi kvalitním. Kladně hodnotím úhlopříčku. 4 palce jsou ideálním kompromisem pro mnoho uživatelů a zároveň telefon není přehnaně velký. Prvním a posledním zádrhelem je rozlišení. Nokia měla se svým systémem Nokia Belle v podstatě svázané ruce a byla nucena ponechat rozlišení na 640 x 360 pixelů, které jsme viděli již mnohokrát v minulosti. Výsledkem je hrubší rastr, než který nabízí konkurence. Jednotlivé pixely, budete-li je hledat, snadno uvidíte. Při běžném používání si jich ale takřka nevšimnete.

AMOLED displej je skvěle čitelný, jen nabídne slabší rozlišení

Mezi špičku displej táhne zobrazovací technologie AMOLED spolu s vylepšením ClearBlack. Displej je opravdu skvěle čitelný, nabízí živé barvy, špičkovou černou a je radost na něj pohledět. Navíc se nemusíte být ani ostrého sluníčka. Po většinu času testování jsem měl nastaven jas na 50 % a neměl jsem problém s čitelností. Taktéž pozorovací úhly jsou skvělé a snesou srovnání s těmi nejlepšími. Nebýt nižšího rozlišení, nebylo by displeji Nokie 808 co vytknout.

Hardware: závidět, nebo se smát?

V našich zeměpisných šířkách aktuálně doba čtyřjádrová, která přebrala nadvládu po loňské době dvoujdárové. Řeč je samozřejmě o procesorech a honbě za počty jader. Tento do značné míry nesmyslný závod nechává Nokii zcela chladnou. Prozatím nenabídla jediný vícejádrový telefon a nezmění to ani model 808. Jeho jednojádrový procesor se dostal na takt 1,3 GHz. Tomuto procesoru ještě pomáhá speciální menší procesor, který se stará o akceleraci FullHD videa také zpracování fotografií. Nápomocný je rovněž grafický akcelerátor a hodnota operační paměti RAM je 512 MB. Po naběhnutí systému zbývá většinou okolo 280 MB RAM volných.

Diskuze ke článku
Fre ddy
Výborně kluci, už jsem se nemohl dočkat..
Ivanhou
Najprv som Nokiu 808 PureView odsudzoval, neskôr som jej prišiel na chuť, až sa mi po pár dňoch zase znepáčila. Je to sakramensky drahý smartfón, ktorý dokáže akurát tak dobre fotiť. Na to, aký je to high-end vás však ani neinformuje o expozičných časoch, neponúka vám možnosť prezrieť detaily súboru s fotografiou, nehovoriac o biednom rozlíšení displeja. Naozaj neviem, kto má byť cieľovou skupinou tejto novinky. Mrzí ma to, ale Nokiu 808 s radosťou vrátim späť. Fotografia z mobilu bude ešte dlho iba na zábavou. A keď už nasnímam celú dovolenku mobilom (čo aj bežne robím), chcem si snímkami priamo v mobile pekne listovať, tešiť sa z príjemných farieb a pomocou jednej z množstva aplikácií z online obchodu si niektoré zábery len tak vo voľnom čase upraviť. A práve tú radosť po vytvorení fotografií mi Nokia 808 PureView neponúka. Môžem len stroho nasnímať desiatky záberov, presunúť ich do počítača a tam s nimi pracovať. A to sa mi zdá na tak drahý smartfón málo.
dagondrive
Perfektni recenze diky, asi si ji koupim :)
Fre ddy
S kvality recenze mám velmi dobrý pocit, psaná s inteligencí a též vlastním názorem na vše, který mě osobně připadal velmi objektivní. Možná jste nezmínili jen čidla, přblížení atd., nebo jsem to přehlídnul.. Takže moc díky za ukázku schopností tohoto skvělého, vyjímečného a asi posledního Symbianového kousku od Nokie.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze