Nokia 6.1
recenze

Nokia 6.1

Vznešená Finka za sympatickou cenu
24

Finská společnost HMD Global vlastnící legendární značku Nokia zkompletuje své portfólio a ve velkém se bude spoléhat i na model 6.1. Ten stojí v samotném středu a za necelých 7 tisíc korun nabízí klasický displej či originální vzhled. Výbava se opírá o dostatečně výkonný hardware, schopný 16megapixelový fotoaparát nebo nejnovější Android 8.1 Oreo v čisté podobě.

Konektivita: vše potřebné

Konektivita je dle očekávání na velmi vysoké úrovni. Máme tu rychlou Wi-Fi ac, kompletní LTE a nechybí ani NFC či nejnovější Bluetooth 5.0. Nokia 6.1 pracuje s až dvěma nanoSIM kartami, avšak jen v případě, že oželíte paměťovou kartu – jedná se totiž o slot hybridní.

Nokia 7 Plus

Velkou pochvalu zaslouží A-GPS, kterou doplňuje i ruský systém GLONASS. Vždy se velmi rychle našla a nevykazovala velké odchylky. Pro prohlížení internetu potom samozřejmě poslouží prověřený Google Chrome.

Líbilo se nám
 • LTE
 • NFC
 • Bluetooth 5.0
 • podpora dvou SIM karet
 • podpora paměťové karty
Nelíbilo se nám
 • hybridní slot

Fotoaparát: za dne potěší

Na zadní straně máme klasický fotoaparát s 16 megapixely a světelností f/2.0. Zaujme také logo Zeiss, které má zaručovat jistou úroveň kvality. Zmiňme ještě přítomnost dvoudiodového přisvícení. Aplikace fotoaparátu se spouští svižně, avšak její samotný běh se tu a tam neobejde bez nějakého zaváhání. Zde by Nokia mohla na optimalizaci zapracovat. Ovládací prvky se nacházejí po levé straně. Velmi snadno se dostanete také do manuálního režimu, kdy stačí táhnout s tlačítkem virtuální spouště směrem doleva. V ten moment máte možnost regulovat vyvážení bílé či ISO prostými tahy prstu v půlkruzích. Rychlé a velmi návykové.

Nokia 6 (2018)

Snímky za dobrého počasí, jinými slovy za ideálních světelných podmínek, vypadají velmi dobře. Jsou ostré po celé ploše a barevně věrné. Občas nám však přijde, že se Nokia snaží fotografii „dovybarvit“ ještě více, než by bylo zdrávo. Zhoršení (a mnohdy výrazné) přichází, jakmile je světla méně, případně při fotografování makra. Telefonu citelně chybí optická stabilizace obrazu, což sice v dané cenové relaci lze ještě omluvit, na druhou stranu nutno počítat s poměrně častým rozmazáním snímků. Jak tomu zabránit? Musíte být skutečně trpěliví a mít pevnou ruku. Snímky ve tmě ukazují, že i za nedostatku světla se lze obejít bez rozmáznutí.

Ukázkové fotografie – exteriér
Ukázkové fotografie – interiér
Ukázkové fotografie – 1. snímek bez přisvícení, 2. snímek s přisvícením
Ukázková fotografie – 1. snímek bez přisvícení, 2. snímek s přisvícením

Čelní kamerka umí pořídit až 8megapixelová selfies a pro účely sociálních sítí kvalita více než postačuje. Nechybí ani funkce Dual-Sight, kdy s čelní kamerkou souběžně pracuje také zadní fotoaparát a nakombinuje obě scény do jedné fotografie.

Ukázková fotografie z čelního fotoaparátu

U levnějších telefonů střední třídy nelze v oblasti videa čekat vyloženě zázraky. Na druhou stranu se Nokia 6.1 nemá zač stydět. Dokáže nahrát video až ve 4K rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Pochvalujeme si kvalitu nahraného zvuku, ujde i obraz. V jeho případě záleží opět na vaší klidné ruce. Pakliže byste se pídili po záznamu Full HD videa s 60 FPS, budete mít bohužel smůlu.

Nokia 6.1 (testovací video) – 4K, 30 FPS

Líbilo se nám
 • velmi dobré snímky v exteriéru
 • přehledné prostředí
 • slušný záznam videa
 • velmi kvalitní čelní kamerka
Nelíbilo se nám
 • postrádáme optickou stabilizaci obrazu
 • obtížnější focení za horšího světla

Software: vždy ten nejnovější

Již skoro tradičním trumfem současných Nokií je systém. Nokia 6.1 patří do programu Android One, což znamená, že má garantované svižné aktualizace softwaru. Chcete důkaz? Tady jej máte – Nokia 6.1 využívá Android 8.1 a bezpečnostní záplaty jsou aktuální k 1. dubnu 2018. Čistý Android je přehledný a rychle se v něm zorientujete. Paměť nezabírají ani zbytečné aplikace, v telefonu se skutečně nachází jen to nejnutnější. Doinstalujete si tak jen to, co sami opravdu potřebujete. Optimalizace je takřka ideální, ačkoliv občas se některé animace mírně zadrhnou.

Líbilo se nám
 • Android 8.1
 • pravidelné aktualizace (program Android One)
 • čisté prostředí
 • žádné zbytečné aplikace
Nelíbilo se nám
 • drobné nedokonalosti v optimalizaci
Diskuze ke článku
petr
Aktuálně už nedoproručuji telefon bez funkčního telefonování přes LTE.
milan
Lepší fotoaparát než S7??
Blue Sun
Blue Sun
Na střední třídu docela slušné. Jak provedení, tak výkon, i fotky.
Co mě ale nejvíce zarazilo, je samotný android. Čistý systém zabere 10 GB paměti? To je síla... A čistý systém vykazuje drobné nedostatky v optimalizaci? To o androidu leccos vypovídá. Měli by do něj trošku radikálněji říznout.
Martin
Povedený telefon, optimalizace se s dalšíma aktualizacema určitě zlepší. Stejně tak to měla i loňská Nokia 6

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze