Nokia 6.1
recenze

Nokia 6.1

Vznešená Finka za sympatickou cenu
24

Finská společnost HMD Global vlastnící legendární značku Nokia zkompletuje své portfólio a ve velkém se bude spoléhat i na model 6.1. Ten stojí v samotném středu a za necelých 7 tisíc korun nabízí klasický displej či originální vzhled. Výbava se opírá o dostatečně výkonný hardware, schopný 16megapixelový fotoaparát nebo nejnovější Android 8.1 Oreo v čisté podobě.

Displej: pro vyznavače klasiky

Pokud bychom měli jedním slovem charakterizovat displej Nokie 6.1, použili bychom slovo „tradiční“. Využívá IPS technologii a na 5,5 palcích operuje Full HD rozlišení. Poměr stran je 16:9 a rámečky nejsou ani velké, ani malé. Ano, pod displejem bude pro mnohé spousta nevyužitého místa, avšak nejde o žádnou tragédii. Samotný displej pak uspokojí většinu uživatelů. Je dostatečně jemný i dobře čitelný, a to i venku, a nechybí mu automatická a svižně fungující regulace jasu. I Nokia 6.1 nabízí ambientní displej, který dokáže informovat o nové notifikaci vždy když dorazí, případně když telefon uchopíte do ruky. Funkce částečně omlouvá absentující informační diodu. O ochranu displeje se stará sklíčko Gorilla Glass 3, avšak škrábancům zcela zamezit nedokáže, tudíž opět platí, že chcete-li mít displej stále krásný, využijte služeb ochranných fólií či skel.

Nokia 6 (2018)
Líbilo se nám
  • kvalitní displej
Nelíbilo se nám
  • o něco větší rámeček pod displejem

Zvuk: hraje nahlas a hezky

Hlasitý zvuk se line ze spodní hrany a lze jej označit jako velice slušný. Nestane se, že byste snad telefon přeslechli, a i pro poslech hudby jej lze krátkodobě použít. V tomto ohledu se Nokia 6.1 rozhodně nemá za co stydět. Výstup do sluchátek uspokojí nenáročné posluchače a nouzově lze využít i dodávaná pecková sluchátka.

Líbilo se nám
  • hlasitá a velmi slušná reprodukce
  • 3,5mm jack

Výkon hardwaru: omezovat vás nebude

Nové Nokie se mohou pochlubit velmi solidní hardwarovou výbavou a partu netrhá ani Nokia 6.1, pod jejíž kapotou nacházíme procesor Snapdragon 630 kombinovaný s 3GB operační pamětí. Pro běžnou práci jde o kombinaci, při které nenarazíte na limit. S klidnou hlavou si můžete dopřát i takřka jakoukoliv hru. I ty náročnější alespoň na nižší detaily spustíte. Opět jsme zkusili populární PUB G, kterou lze obstojně hrát na nejnižší detaily. Dostačuje i interní úložiště o velikosti 32 GB, které reálně pojme téměř 20 GB vašich dat. Větší prostor získáte vložením paměťové karty.

Líbilo se nám
  • dostatečně velká RAM
  • výkonný procesor
  • velká interní paměť

Výdrž baterie: lehký nadprůměr

V útrobách telefonu se ukrývá baterie s kapacitou 3 000 mAh. Jde o slušný příděl, který zajišťuje, že s vámi Nokia 6.1 spolehlivě vydrží úplně celý den. Při troše snahy se lze dostat i k nabíjení až následující večer. Výdrž tak hodnotíme veskrze kladně. Poměrně svižně probíhá i nabíjení, kdy se telefon z naprostého vybití do plné kondice dostane přibližně za necelou hodinku a tři čtvrtě.

Při našem testu výdrže, kdy telefon skrze Wi-Fi přehrával streamované video v kvalitě 1080p, displej v důsledku vybití zhasl po 7 hodinách a 59 minutách.

Líbilo se nám
  • svižné nabíjení
  • solidní výdrž
Diskuze ke článku
petr
Aktuálně už nedoproručuji telefon bez funkčního telefonování přes LTE.
milan
Lepší fotoaparát než S7??
Blue Sun
Blue Sun
Na střední třídu docela slušné. Jak provedení, tak výkon, i fotky.
Co mě ale nejvíce zarazilo, je samotný android. Čistý systém zabere 10 GB paměti? To je síla... A čistý systém vykazuje drobné nedostatky v optimalizaci? To o androidu leccos vypovídá. Měli by do něj trošku radikálněji říznout.
Martin
Povedený telefon, optimalizace se s dalšíma aktualizacema určitě zlepší. Stejně tak to měla i loňská Nokia 6

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze