Nokia 4.2
recenze

Nokia 4.2

Čtyřka by měla být za čtyřku
31

Na český trh konečně dorazila první letošní Nokie, kterou lze označit za cenově dostupnější. Nová Nokia 4.2 klade důraz na osvědčené prvky jako bytelnou konstrukci a čistý aktuální Android a koneckonců i moderní prvky jako duální fotoaparát či výřez v displeji.

Konektivita: nač si vzpomenete

Po datové stránce nabídne telefon především LTE Cat 4 s maximální rychlostí 150 Mb/s při downloadu a 50 Mb/s při uploadu. LTE funguje ve všech u nás podporovaných pásmech. Z dalších možností bezdrátového připojení máte samozřejmě k dispozici i Wi-Fi ve verzích 802.11 b/g/n. Dostalo se také na podporu GPS a GLONASSu, a tak lze telefon rozhodně využít pro navigování. Kromě Bluetooth 4.2 nechybí dokonce ani čip NFC, což u levnějšího telefonu rozhodně potěší.

Líbilo se nám
  • LTE
  • NFC

Fotoaparát: na momentky postačí

V rámci moderních trendů má Nokia 4.2 na zádech dva fotoaparáty, kdy klasický 13megapixelový doplňuje spíše zbytečná 2megapixelová kamerka pro práci s hloubkou ostrosti. Nechybí automatické ostření ani přisvětlovací dioda.

Nokia 4.2

Výsledky nejsou nijak úžasné. Za dobrého světla pořídí telefon slušný snímek, který je ostrý, ale barevné podání by mohlo být lepší. S ubývajícím světlem se zvyšuje riziko rozmazání. Nijak oslnivě nevypadá ani záznam videa ve Full HD rozlišení s 30 FPS. Pokud často fotíte, Nokia 4.2 vás tak příliš nenadchne.

Ukázkové fotografie

Nokia 4.2 (testovací video) – 1080p, 30 FPS

Pro nadšence do selfies je zde připravena 8megapixelová čelní kamerka. Pro potřeby sociálních sítí jsou výsledky dostatečné.

Nokia 4.2
Ukázková fotografie z čelního fotoaparátu
Nelíbilo se nám
  • horší kvalita snímků při horším světle

Software: to nejnovější možné

Přesouváme se k prostředí, což je dlouhodobě velký trumf telefonů značky Nokia. Ani novinka 4.2 není výjimkou a přivítá vás nejnovějším Androidem 9.0 Pie s květnovými bezpečnostními záplatami. Prostředí takřka čistého Androidu běhá ladně, na nic se nečeká a u levnějších telefonů jde o příjemnou změnu. Telefon je zařazen do programu Android One a čekají jej tak pravidelné včasné aktualizace. Po prvním zapnutí se dočkáte jen aplikací od Googlu, a to navíc pouze těch, které Google považuje za nutné. Nic navíc, žádný nepříjemný balast. Co si doinstalujete je tak čistě na vás.

Líbilo se nám
  • nejnovější Android
  • žádné aplikace navíc
  • perfektní optimalizace
Diskuze ke článku
Eedx
MicroUSB? Zase?!
htcjirka
htcjirka
MicroUSB je v roce 2019 opravdu vtip a to i u low endu.
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Konečně už opadlo to nadšení z návratu Nokie a začíná se hodnotit tak, aby to odpovídalo realitě, která je evidentně dost ubohá.
Martin
Povedený telefon,plánujete také recenzi 5.1 plus prosím?
Jinak tyhle dva (5.2plus více) jsou hw a velikosti docela blízko Motorole One kterou téměř čtrnáct dní vlastním a jsem velmi spokojen.
Rozhodoval jsem se ještě předtím pro zmíněnou pětku,ale M nakonec vyhrála, byť má cpu papírové mírně slabší.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze