Nokia 3310 (2017)
recenze

Nokia 3310 (2017)

Finové probudili legendu
25

Zavzpomínáte si občas na váš první telefon a říkáte si, jaké by to bylo, kdyby se ještě dnes, třeba v modernizované podobě, vyráběl? Ve většině případů šlo o zbožná přání. Letos jsme se však dočkali vzkříšení dost možná nejlegendárnějšího mobilního telefonu. Nezničitelná Nokia 3310 se po 17 letech dočkala své nástupkyně, která by ráda navázala na její úspěchy. Obdobný design doplňuje barevný displej i fotoaparát.

Klávesnice: škoda hlavního ovladače

Začněme pozitivně. Alfanumerický blok klávesnice je zpracován na jedničku. Všechny klávesy mají jednotný tvar a jasně rozeznatelné rozestupy. Psaní je tak velmi pohodlné a svižné. Ačkoliv – jste-li stejně jako já zvyklí již několik let psát na dotykovém displeji –si musíte na klávesnici opět chvíli zvykat. Psát můžete postupným vyťukáváním nebo pomocí českého slovníku T9. Pro ty, kteří jej už nepamatují, dodám, že pro napsání znaku nemusíte tlačítko mačkat opakovaně, neb slovník odhaduje, co pravděpodobně chcete napsat.

Nový model už si, bohužel, nevystačí pouze s legendárním tlačítkem Navi Key, ale musel přistoupit ke dvěma kontextovým tlačítkům, čtyřsměrnému ovladači a potvrzovacímu středu. Vše doplňují ještě dvě tlačítka s ikonkami telefonů pro přijmutí a ukončení hovoru. Nokia bohužel stále opakuje chybu s maličkou potvrzovací klávesou, na kterou je velmi natěsnán čtyřsměrný ovladač. Pokud máte větší palec, je velký problém stisknout naráz pouze jedno konkrétní tlačítko. Místa je kolem dost a tudíž není příliš pochopitelné, proč Nokia dělá tuto klávesu tak malou. Zcela stejný problém přitom panuje také u Nokie 150.

Líbilo se nám:

  • pohodlná alfanumerická klávesnice
  • rovnoměrné podsvětlení kláves

Nelíbilo se nám:

  • příliš malé ovládací klávesy pod displejem

Displej: větší a barevný

V případě displeje patrně nikoho nepřekvapí, že muselo dojít ke změně. Displej nám tak narostl na úhlopříčku 2,4 palce, dokáže zobrazit 65 536 barev a nabízí QVGA rozlišení. Od displeje nečekejte zázraky, čitelný je však dobře i na sluníčku. Z úhlů většinou taky, pouze z horní strany dochází poměrně brzy k inverzi barev. Na druhou stranu nejde u levných telefonů o nic neobvyklého. V nastavení si můžete měnit intenzitu podsvětlení displeje i jeho délku při nečinnosti od 10 po 120 vteřin. Položka vylepšení barev bohužel reálně nemá žádný přínos.

Nokia 3310 (2017)

Líbilo se nám:

  • slušná kvalita zobrazení

Nelíbilo se nám:

  • pozorovací úhly z horní strany

Zvuk: nepřeslechnete jej

Hlasitý reproduktor se nachází na zadní straně a dostává svému jménu. Kvalitu od něj nečekejte, je připraven vás informovat o příchozím hovoru, což se mu daří perfektně. Výstup do sluchátek je průměrný a nenáročného posluchače uspokojí. Při poslechu hudby však doporučujeme sáhnout po jiných než dodávaných sluchátkách.

Líbilo se nám:

  • dostatečná hlasitost

Baterie a výdrž: nabíječku můžete nechat doma

Pokud má mít nová Nokia 3310 nějaký trumf, měla by to být výdrž uživatelsky vyměnitelné baterie. Ať původnímu modelu nedělá ostudu. Samotný výrobce slibuje pohotovostní dobu bezmála měsíc. Reálný stav je sice o něco odlišný, ale stále chvályhodný. Pokud vám smartphone vydrží dva, maximálně tři dny, nová Nokia toto skóre dokáže trumfnout klidně i třikrát. Pokud nebudete neustále volat či SMSkovat, budete nabíjet klidně jen třikrát do měsíce. Při běžném používání, například během našeho testování, kdy byla v telefonu jedna SIM karta ze dvou možných, jsme nabíječku využili po zhruba 5 dnech, což je dobrý výsledek. Nabíjení probíhá skrze microUSB konektor a můžete tak použít nabíječku od různých jiných zařízení.

Na českém trhu se jen u Vodafonu objeví také červená verze 3310

Líbilo se nám:

  • opravdu dlouhá výdrž
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Kéž by ji nechali spát...
Design se nepovedl. Zatímco původní byla elegantní a štíhlá, nová kvůli špatně designovanému stříbrnému pásu působí tlustě v pase. Velké krycí sklo tomu taky nepřidává.
Výbava se nepovedla. S30+ je hloupější, než původní systém v staré Nokii. Foťák snad ani neměli dávat.
Cena se hodně nepovedla...
mrtva_zizala
srovnavat dotykac s tlacitkacem, to je uz moc zcestne... tohle je proste 3310 v lehce modernim podani, nema a ani nezasahuje nekam do jineho segmentu. Umi to volat a psat, vydrzi to tyden, to nenarocni lidi od nenarocneho founu chteji. Ty pičičmundičky kolem to je postizeni dnesni dobou, kdy si vyrobce naivne mysli, ze by to lidi mozna ani jinak nekupovali.
vlapek
Trochu historie ...
Stará Nokia byl hit pro mladé. "Kdo nemá Nokii 3310 není IN, jako by nebyl".
Pubošové brečeli a prosili o zakoupení, jinak by se cítili méněcenní.
A obchodníci si pěkně mastili kapsu.
Nyní jsou trendem smartphony, každý chce být IN a obchodníci si opět mastí kapsy.
Ale k tématu ... jenom doplním:
Foto-obraz volajícího je vidět, ale bohužel malé rozměry.
Foťák není zase tak moc špatný, ale je pro blízké momentky.
Mohl být alespoň 5MPix.
Audio MP3 přehrává dobře a hlasitě.
U některých skladeb se mně zobrazovalo i foto alba nebo členové skupiny.
Videa a filmy na microSDHC také jedou dobře, ale musí splňovat to, co videopřehrávač chce.
Nová Nokia 3310 je vzhledově a tvarem to nejlepší z tlačítkových, co je nyní na trhu.
Ještě pár slov.
Pokud si odpustíme těch pár icon na začátku spuštění, tak potom by telefon mohl být celý jen v textech a mohlo se použít původní ovládání staré Nokie.
Šipky nahoru a dolu + potvrzovací tlačítko + tlačítko na různé dle potřeby.
Samozřejmě překopat firmware.
Mat
Kdy můžeme čekat recenzi Nokie 5?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze