Nokia 3.2
recenze

Nokia 3.2

Android One za pár korun
23

Trojková Nokie se u nás nikdy nezačínala prodávat tak levně, jako nejnovější přírůstek Nokia 3.2. Ten se chlubí cenou pod třemi tisíci korun, slušně velkým displejem, čtečkou otisků prstů nebo pomyslnou jistotou v podobě zařazení do programu Android One. Máme před sebou zajímavou volbu z nižší třídy?

Konektivita: vše nezbytné připraveno

Po datové stránce nabídne telefon především LTE Cat 4 s maximální rychlostí 150 Mb/s při downloadu a 50 Mb/s při uploadu. LTE funguje ve všech u nás podporovaných pásmech. Z dalších možností bezdrátového připojení máte samozřejmě k dispozici i Wi-Fi ve verzích 802.11 b/g/n. Dostalo se také na podporu GPS a GLONASS, a tak lze telefon rozhodně využít pro navigování. Zbývá zmínit ještě Bluetooth 4.2 pro blízku konektivitu. NFC již v Nokii 3.2 chybí, což lze u levného telefonu ještě odpustit.

Líbilo se nám
  • LTE
Nelíbilo se nám
  • chybí NFC

Fotoaparát: na momentky postačí

Cena v případě Nokie 3.2 klesla natolik, že na zadní straně najdeme již jen jeden fotoaparát. Má 13megapixelové rozlišení a světelnost f/2.2. Správně očekáváte, že jde o průměrný snímač, kterému vyhovují co nejlepší světelné podmínky. Za jasného počasí s Nokií 3.2 pořídíte pěkné snímky, které si lze prohlédnout i na počítači. S ubývajícím světlem však klesá ostrost a přibývá digitální šum. Často je také problém telefon při zachycení scény za horších světelných podmínek dostatečně dlouho klidně držet. Na krátké vzdálenosti pomůže přisvětlovací dioda, avšak zázraky čekat nelze.

Nokia 3.2

Levný telefon však k fotografování příliš často neslouží, totéž platí také pro video. Záznam je umožněn pouze ve Full HD nebo HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Obrazová i zvuková kvalita je vhodná pro účely přehrávání na telefonu.

Ukázkové fotografie

Nokia 3.2 (testovací video) – 1080p, 30 FPS

Pro nadšence do selfies je zde připravena 8megapixelová čelní kamerka. Pro potřeby sociálních sítí jsou výsledky dostatečné.

Nokia 3.2
Ukázková fotografie z čelního fotoaparátu
Nelíbilo se nám
  • horší kvalita snímků při horším světle

Software: takřka nejnovější možný

Přesouváme se k prostředí, což je dlouhodobě velký trumf telefonů značky Nokia. Ani novinka 3.2 není výjimkou a přivítá vás Androidem 9.0 Pie s červencovými bezpečnostními záplatami. Mohli bychom zde čekat alespoň srpen (když ne rovnou září), na druhou stranu i tak se Nokia 3.2 chlubí nejnovějším softwarem mezi levnými telefony. Prostředí takřka čistého Androidu běhá ladně, na nic se nečeká a u levnějších smartphonů jde o příjemnou změnu. Telefon je zařazen do programu Android One, a čekají jej tak pravidelné včasné aktualizace. Po prvním zapnutí se dočkáte jen aplikací od Googlu, a to navíc pouze těch, které Google považuje za nutné. Nic navíc, žádný nepříjemný balast. Co si doinstalujete je tak čistě na vás.

Líbilo se nám
  • zařazení do programu Android One
  • žádné aplikace navíc
  • perfektní optimalizace
Diskuze ke článku
Jakub
Mobilní telefon k vánocům rodičům. Ano, či jiný? Škoda jen té černé varianty. Ale to se dá řešit skinem. Co se vůbec opět děje s Nokii? Těch typů telefonů co prodává je úplné mimimum.
Pepe
"Ten se chlubí cenou pod třemi tisíci korun..." dle heureky je to 3.499,- u většiny obchodníků.
Za SD429 - dál nemusím číst.
SD660 (jiná liga) začíná na 4.000,- Kč.
Android one se SD6xx jdou sehnat za podobné peníze.
Petr
Jste si jisti tím, že má opravdu elektronický kompas senzor? Informace jsou v tomto dost protichůdné. Nokia support tvrdí že ano, minimálně jeden uživatel a prodejce Datart, že ne. Děkuji.
Pesedm
V O2 se to bude prodávat jak na běžícím páse :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze