Motorola Moto G
recenze

Motorola Moto G

šmrncovní královna střední třídy

Motorola Moto G byla představena již v listopadu minulého roku a v Česku se oficiálně vůbec neprodává. Přesto by byla škoda tento zajímavý přístroj opomenout. Zaujme solidním výkonem i kvalitním displejem. Pojďme se tedy společně podívat, jaký na nás Motorola zanechala celkový dojem.

Telefonní funkce: kdo čekal překvapení?

I když se musíme opakovat, telefonní funkce jsou zkrátka základem každého telefonu. Čistý Android nepřináší žádné překvapení, pro rekapitulaci si tedy pouze shrneme důležitá fakta. Aplikace Telefon zastřešuje jak historii volání (všechny hovory, zmeškané hovory) tak také nejčastěji volané kontakty. Stačí tedy pouze vybrat z nabídky a můžete téměř okamžitě volat nebo napsat SMS zprávu. Oblíbené kontakty samozřejmě můžete přidat i manuálně tím, že v detailu kontaktu zvolíte možnost „hvězdy“ Kontakty můžete přímo v aplikaci Telefon importovat/exportovat (ze SIM karty, z Google účtu atd.), můžete snadno vymazat často kontaktované uživatele, vložit nový kontakt nebo si nechat zobrazit váš kompletní seznam. V nastavení pak najdete možnost „Identifikace jména lidí a firem, které nejsou v kontaktech“.

Aplikace Telefon

Pokud vám tedy volá nějaká firma, kterou nemáte v kontaktech, ale Google ji má ve svých záznamech, zobrazí se jméno/název společnosti, která vám volá. V praxi to funguje poměrně spolehlivě. Ničím nepřekvapí ani číselník, vyhledávat díky němu můžete buď podle čísla nebo jména postupným psaním. Opět, vše funguje tak, jak očekáváte. Perfektní je také provázanost se sociálními sítěmi (Google+, Facebook, WhatsApp – pokud je tedy máte nainstalovány), například díky Messengeru od Facebooku snadno sesynchronizujete i vaše stávající kontakty, ke kterým se následně připojí fotografie, případně e-mailová adresa. Kvalita hovoru je nadprůměrná, může za to především přítomnost odšumujícího mikrofonu. V případě, že nastavíte hlasitost hovoru na maximum, téměř s jistotou váš hovor uslyší i lidé ve vašem blízkém okolí. Problém s nízkou hlasitostí nebo nesrozumitelností tedy nenastane ani na rušné ulici, za což rozhodně chválíme.

Organizační funkce: život pod palcem

Organizační funkce nesmí chybět, Motorola Moto G je vybavena stejně dobře, jako jakýkoliv jiný Android. Nechybí tedy přehledný, ale celkem primitivní kalendář, nejnutnější poznámky si můžete zapsat do Goolge Keep. Ty se navíc jednoduše synchronizují díky Gmailu, není tedy problém upravovat je následně na PC. Veškeré změny se pak ihned projeví na všech propojených zařízeních. Přidávat může jak jednoduché poznámky, tak také různé seznamy (skvěle využitelné jako nákupní seznam), přidávat můžete také hlasové poznámky, měnit můžete i barevné pozadí dané poznámky (například podle stupně důležitosti). Pro prohlížení/úpravu dokumentů tu pak nalezneme aplikaci Quickoffice. Aplikace Hodiny zastřešuje jak budík, tak také obyčejné hodiny s možností přidat si i jiné země, dále zde najdeme časovač a stopky. Prostředí aplikace je opravdu velice primitivní, vše je podrobeno co největší přehlednosti. Motorola Moto G samozřejmě nabídne i kalkulačku, ve které najdete kromě základních funkcí i pár těch pokročilejších (sin, cos, tan, log, závorky, ...).

Organizační funkce

Zprávy a e-mail

Pro psaní SMS/MMS zpráv poslouží standardně předinstalovaná aplikace Hangouts, která tedy zastřešuje nejenom chat s uživateli, kteří Hangouts využívají. I když se aplikace zdá mnohým nedoladěná, integrace SMS/MMS zpráv ušetří neustálé překlikávání z jedné aplikace do druhé. V rámci chatu funguje samozřejmě i sdílení polohy a odesílání GIF (animovaných) obrázků, bez problému funguje také video chat a hlasové hovory. K těm je zapotřebí minimálně 3G připojení, jinak se setkáte s nepříjemnou prodlevou. Chat od SMS zprávy jednoduše odlišíte pomocí popisku u kontaktu. Pokud se jedná o Hangouts chat, nenajdeme zde nic, u SMS konverzací se naopak zobrazí text „SMS“. Jednoduché, přehledné, návykové. Pohodlné psaní je zajištěno defaultní Android klávesnicí, na které se píše opravdu pohodlně. Psát můžete také tahy po klávesnici, při tom si můžete nechat zobrazovat také postupně se dotvářející slovo.

E-mail a Hangouts

E-mailovou komunikaci zajišťuje předinstalovaný Gmail a aplikace E-mail. Ta podporuje většinu protokolů, výběr je tedy pouze a jen na vás, která doména hostí váš e-mail. S konfigurací vaší e-mailové schránky vám telefon samozřejmě pomůže, vše je otázkou okamžiku. Push notifikace fungují v případě synchronizace na pozadí bez sebemenšího problému, na to jsme už ale dávno zvyklí. Zkrátka Android, jak ho známe.

Internet a data

Motorola Moto G nabídne přeinstalovaný prohlížeč Google Chrome, ten funguje i jako defaultní prohlížeč. Ten standardní od Androidu v telefonu již nehledejte. K dispozici je konektivita zahrnující Wi-Fi (802.11 b/g/n), HSPA: 21 / 5,76 Mb/s a Bluetooth ve verzi 4.0. EDGE a GPRS netřeba zmiňovat, to už je samozřejmostí. To, že Motorola nezahrnula do výbavy také LTE je vzhledem k ceně pochopitelné, je ovšem škoda, že se nedostalo místo alespoň na tolik oblíbené NFC. Telefon by měl hned o jednu přidanou hodnotu navíc, což by se právě v této třídě cenilo zlatem. Konektivita tedy ničím nevyniká, přesto nabízí vše potřebné.

Diskuze ke článku
lendelos
no ja akurat rozmyslam nad tym blackberry, momentalna cena je skvela, najprv sa ale musim zbavit toho mojho stareho fonu
Zdeněk
Jak to vypadá s rozšířením Google store? Že by by jsme takové telefony koupili i u nás a oficiálně?
jarda
Neni cestina a moznost pametovych karet, takze pro me je tento telefon o nicem.
Dr. z pocatku
Recenze po pul roce prodeje? Gratulace za aktualnost, jeste byste mohli pridat treba Razr! Diletanti..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze