Motorola Moto G
recenze

Motorola Moto G

šmrncovní královna střední třídy

Motorola Moto G byla představena již v listopadu minulého roku a v Česku se oficiálně vůbec neprodává. Přesto by byla škoda tento zajímavý přístroj opomenout. Zaujme solidním výkonem i kvalitním displejem. Pojďme se tedy společně podívat, jaký na nás Motorola zanechala celkový dojem.

Hardware: vrchol odladěnosti

Motorola Moto G se chlubí čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 400 od Qualcommu (postavený na jádrech Cortex-A7), procesor je taktovaný na 1,2 GHz. Když k tomu připočteme grafický akcelerátor Adreno 305 a 1 GB operační paměti RAM (po spuštění telefonu je dostupných zhruba 430 MB), jedná se v dané cenové kategorii o poměrně zajímavé vnitřnosti. Vnitřní paměť je, jak už víme, buď 8 a nebo 16 GB, záleží na konkrétní verzi. V případě 8GB verze je dostupných zhruba 5,5 GB, v případě 16GB verze je dostupných zhruba 13 GB. Jako operační systém byl samozřejmě použit Android, po aktualizaci už máme tu čest konkrétně s verzí 4.4 KitKat. Tím hlavním bodem je ale perfektní odladěnost. Za to může použití syrového Androidu bez jakékoliv nadstavby.

Výsledky benchmark testů

Na Motorole Moto G jsme samozřejmě vyzkoušeli i několik herních titulů, abychom otestovali kvality použitého procesoru. Základní plošinové 2D hry jsou samozřejmě bez problému hratelné, na zásadní problém nenarazíte ani u náročných 3D her, jakými jsou například Asphalt 8 a DEAD TRIGGER. U těchto herních titulů se však občas setkáte s menšími záseky, které však může poměrně snadno ovlivnit/eliminovat i vypnutím aplikací, které v průběhu hraní běží na pozadí.

Uživatelské prostředí: syrově a přehledně

To, že Motorola Moto G v Google Play edici, kterou testujeme, operuje se systémem Android v jeho syrové verzi 4.4 KitKat, již víme. Rychlost je díky „syrovosti“ jedním slovem špičková, za celou dobu testování se nám ani jednou nestalo, že by se telefon zasekl nebo vyžadoval restart. Je to opravdu příjemné, i mnohem lépe vybavené telefony by si mohli vzít z Motoroly Moto G příklad, že méně je někdy více. Různé grafické nadstavby sice vypadají hezky, celkově telefon ale velmi zpomalují. Motorola vsadila v případě Google Play edice na jistotu a vyplatilo se. Takto příkladně by se měl Android chovat na všech telefonech.

Prostředí systému

Jelikož systém není zahlcen žádnou nadstavbou, vše působí trochu strohým, na druhou stranu velmi přehledným dojmem. Zamykací obrazovka ničím nepřekvapí, snadno z ní například spustíte aplikaci Fotoaparát. Hlavních ploch je standardně celkem 5. Na té úvodní se standardně zobrazuje lišta vyhledávání Google, ta bohužel nejde bez zásahu do telefonu z plochy odstranit. Škoda. Menu je rozděleno do dvou kategorií, V té první naleznete vaše aplikace, ve druhé pak widgety. Z menu se snadno dostanete také do Obchodu Play, bohužel zde chybí možnost vyhledávat aplikace pomocí postupného zadávání, což trochu zdržuje. Pokud se rozhodnete přesunout aplikaci z menu na úvodní plochu, máte také možnost aplikaci rychle odinstalovat nebo zobrazit podrobné informace (přímo v nastavení).

Prostředí systému

Ničím nepřekvapí ani výsuvná lišta. Zde najdeme příchozí notifikace a po přepnutí také rychlé přepínače (jas, nastavení, Wi-Fi, síť, baterie, režim letadlo, Bluetooth a poloha). Nechybí zde ani vaše vizitka se všemi kontakty. Celkově není žádná věc, která by nás v systému překvapila. Na vývěr máte z 8 fotografií, které si můžete nastavit jako tapetu, doplňkovou možností jsou pak živé tapety. S těmi ale doporučujeme zacházet opatrně. Nejenom že rychleji vybíjí baterii, při větším zatížení zbytečně zabržďují systém (situace, kdy hrajete náročnější hru a zároveň je nastavena živá tapeta). V případě, že telefon usoudí, že mu dochází paměť, živou tapetu automaticky deaktivuje a nastaví některou z běžných tapet. Tímto krokem zajistí, aby byl chod telefonu po celou dobu co možná nejstabilnější.

Prostředí systému

Multimédia: ukrátí dlouhé chvíle

I Motorola Moto G dokáže ukrátit dlouhé chvíle. Předinstalované hry v telefonu nehledejte, na to je však připraven Google Play, ve kterém naleznete stovky zajímavých herních titulů. Integrovaný přehrávač videa si bez problému poradí s FullHD videi v různých formátech včetně oblíbeného .avi, s titulky si však neporadí. Pro tyto případy tedy doporučujeme stáhnout doplňkový přehrávač. Pro přehrávání hudby si Motorola přichystala obligátní aplikaci Hudba Play, která se postará o bezproblémovou synchronizaci včetně detailnějšího nastavení ekvalizéru. Pro prohlížení vašich snímků či obrázků je v Motorole aplikace Fotky, která slouží i pro rychlou synchronizaci do vašeho cloudového úložiště. Poslouží i jako primitivní grafický editor, ve kterém můžete fotku ořezat, otočit, přidat jeden z efektů nebo rámečků. Pro složitější úpravy opět doporučujeme stažení některého z doplňkových grafických editorů. Je ovšem trochu škoda, že v Motorole Moto G nenajdeme FM rádio.

Multimédia
Diskuze ke článku
lendelos
no ja akurat rozmyslam nad tym blackberry, momentalna cena je skvela, najprv sa ale musim zbavit toho mojho stareho fonu
Zdeněk
Jak to vypadá s rozšířením Google store? Že by by jsme takové telefony koupili i u nás a oficiálně?
jarda
Neni cestina a moznost pametovych karet, takze pro me je tento telefon o nicem.
Dr. z pocatku
Recenze po pul roce prodeje? Gratulace za aktualnost, jeste byste mohli pridat treba Razr! Diletanti..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze