Motorola Moto 360
recenze

Motorola Moto 360

Chytré hodinky podle představ
35

Když Motorola odhalila podobu své představy o tom, jak mají vypadat chytré hodinky roku 2014, v duchu řada lidí zvolala, „konečně, takhle mají vypadat smart watch!“. Dostojí ale Moto 360 velkým očekáváním nebo je povedený vzhled jediný trumf v rukávu těchto wearables s Android Wear?

Pár začátečnických triků v rukávu

Android Wear má v rukávu i několik základních funkcí, které hodinky splní nehledě na to, zda jste si do nich nainstalovali nějakou aplikaci. Většina z nich je samozřejmě napojena na základní funkce a Google služby v telefonu, ale v doprovodné aplikaci pro telefon (překvapivě pojmenované Android Wear) je můžete nahradit za libovolné aplikace třetích stran, které zastávají podobnou funkci a samozřejmě mají pro hodinky podporu. Místo výchozí Google Keep si tak například můžete poznámky ukládat z hodinek rovnou do Evernote.

Podporované funkce (výchozí aplikace):

 • Zapsat poznámku (Google Keep)
 • Přidat připomenutí podle času nebo místa (Google Now)
 • Zobrazit počet ujitých kroků nebo srdeční tep (Google Fit)
 • Odeslat textovou zprávu nebo e-mail
 • Zobrazit události z kalendáře
 • Navigace (Google Mapy)
 • Spustit přehrávání hudby (Google Play Music)
 • Spustit odpočet, stopky, nastavit budík
 • Začít měřit běh/chůzi/cvičení (bez aplikace)
 • Zavolat automobil (bez aplikace)
Nápověda a ruční spouštění základních funkcí a nastavení výchozích akcí na telefonu

Tyto funkce nabízí hodinky pro přehled i v základním menu. Na ostatní povely si potom musíte přijít sami. Samozřejmě fungují i očekávatelné věci, jako vytočení hovoru povelem „call Jméno Volaného“. To ale opět hodinky nezvládnou, pokud máte hlasové ovládání v češtině a se zapnutou angličtinou budete mít zase problém s vyslovováním českých jmen.

Stejně tak samozřejmé je i přijímání hovorů. Displej zobrazí jméno a fotku volajícího. Hovor máte možnost přijmout, odmítnou, anebo odmítnout s rychlou odpovědí jednou z přednastavených zpráv. Ty jsou bohužel pouze anglicky a není možné si je nijak upravit.

Případný hovor potom samozřejmě musíte obsloužit přímo na telefonu nebo na připojeném Bluetooth sluchátku. Hodinky samotné reproduktor nemají. Mikrofon na levé straně slouží pouze pro hlasové povely a na veškeré notifikace vás hodinky upozorní vibracemi.

Fitness aplikace Moto Body a obslužná aplikace Motorola Connect na telefonu, která dovoluje upravovat podobu watch faces

Přímo k hodinkám je možné kromě klasického Bluetooth handsfree připojit i stereofonní sluchátka pro poslech hudby. To hodinky zvládnou i bez napojení na telefon. Stačí je v Hudbě Play nechat stáhnout vaše skladby do vnitřní 4GB paměti. Bohužel nemáte možnost ovlivnit, která z vaší hudby v telefonu se do hodinek nahraje.

Ze základních funkcí musím nejvíce pohanit kalendář. Ten pouze zobrazuje základní údaje a v kontrastu s veškerými ostatními kartami, které Android Wear zobrazuje, nenabízí zhola žádné akce, takže ani možnost navigace na případné místo schůzky nebo alespoň otevření záznamu na telefonu.

Událost v kalendáři a Google Fit

Pokud vás nedostatky systému stále neodradily, vězte, že budete potřebovat telefon alespoň s Androidem 4.3 a vyšším. Android Wear hodinky jednoduše vyžadují podporu Bluetooth Low Energy. Jinak už ale kompatibilita není nijak omezena a hodinky budou fungovat s telefonem libovolné značky. Podpora konkurenčních operačních systémů zatím úplně chybí.

Celkově je Android Wear plný kompromisů a jeho funkční výbava zatím vypadá spíše jako základní skelet bez jakýkoliv pokročilejších funkcí. Nezbývá než doufat, že Google začne postupně na tento solidní základ navěšovat praktické funkce, které zapříčiní, že kvůli čemukoliv jinému, než zkontrolování notifikací nebo počasí, nebudete stejně sahat raději po telefonu.

Watch faces: stále s úsměvem

Kvůli jedné věci se ale po telefonu odnaučíte sahat opravdu spolehlivě. A to je u hodinek tak samozřejmá funkce jako kontrola času. Motorola si pro nás totiž připravila velkou řadu velice pěkných a různorodých podob samotných ciferníků. V tomto se s Moto 360 zatím konkurence od LG a Samsungu opravdu nemůže rovnat a opět se dostáváme k hlavnímu trumfu Motoroly, povedenému vzhledu, ke kterému samozřejmě výchozí podoba displeje neodmyslitelně patří.

Vzhled takzvaných Watch faces si navíc můžete v telefonu dosti podrobně upravovat a kromě základní změny barevného akcentu si můžete upravovat i další informace, které hodinky zobrazují.

Kromě toho si Motorola připravila také pěknou fitness aplikaci Moto Body, která průběžně monitoruje srdeční frekvenci, počet kroků a obecně čas strávený aktivním pohybem, na základě čehož počítá váš kalorický výdej a stanovuje mety, které vás motivuje dodržovat.

Motorola Moto 360
Různé podoby ciferníků (zdroj: motorola.com)

Jinak ale prostředí hodinek vypadá totožně, jako u konkurence používající Android Wear. Google totiž zakázal jakékoliv úpravy vzhledu (kromě zmiňovaných Watch Faces), což je dobře.

Kruhový formát displeje samozřejmě není úplně praktický pro zobrazování většího počtu informací a občas se tak setkáte s mírným ořezem delších textů. V Obchodu Play najdete také pár narychlo ukuchtěných aplikací, které kulatý displej ignorují úplně a mají tlačítka umístěná v rozích, takže se hůře mačkají. Je jich ale jen pár a ty od velkých vývojářů jsou v tomto ohledu bezproblémové. Je to jednoduše daň za (pro digitální displeje) netradiční tvar, kterou hodinkám většinou ale odpustíte.

Google hodinky – verze 0

Jak se tedy na Moto 360 podívat celkově? Díky jejich vzhledu se jedná jednoduše o nejatraktivnější volbu na poli chytrých hodinek pro operační systém Android.

Znamená to ale, že bych Motoroly doporučil k nákupu každému? Rozhodně ne.

Nasazení nepochopitelně zastaralého procesoru (vyrábí se od roku 2009 na 45nm technologii) od Texas Instruments OMAP3630, který kromě vysoké spotřeby přináší i občas pozorovatelné záseky prostředí zkombinované s neskutečně krátkou výdrží na baterii, dělá z těchto hodinek spíše příslušenství pro opravdové nadšence. Ostatní hodinky s Android Wear sice nabídnou modernější procesor a o něco málo delší výdrž, ale nejedná se o nic, co by vám vyloženě vytrhlo trn z paty.

Rovněž Android Wear jako systém, je v současné době spíše zatím příslib do budoucna a v současnosti nabízí jen čistý základ bez důkladného propracování jednotlivých funkcí do hloubky.

Motorola Moto 360

V tom je nyní mírně napřed systém Tizen od Samsungu, který pohání několik modelů Gear, nesoucích tuto korejskou značku. Pokud tedy vlastníte jeden z mála podporovaných telefonů tohoto výrobce, můžete se podívat na jejich vyspělejší pojetí wearables s mírně delší výdrží.

Za zmínku stojí také několik modelů s Android Wear, které na trh teprve přicházejí. Zmínit můžeme například Sony SmartWatch 3, které kromě mírně delší výdrže nabídnou především vestavěnou GPS, díky čemuž se z hodinek stane i samostatný sportovní společník. Na druhou stranu vzhledem cílí spíše na sportovní nadšence. Do přímého souboje v kategorii smart watch s kulatým displejem se pustily také LG G Watch R, ovšem mají podstatně širší rámeček.

Motorola Moto 360

Obecně bych ale běžnému zákazníkovi radil s nákupem chytrých hodinek spíše vyčkat alespoň rok. Nyní jsme v době překotného rozkvětu této nové kategorie a dá se předpokládat, že jak samotný Android Wear, tak i hardware jednotlivých výrobců, bude příští rok mnohem dále a nabídne doufejme lepší výdrž a propracovanější funkce.

Moto 360 jsou tak v současnosti sice asi nejatraktivnější volbou na poli chytrých hodinek, ale vnitřní výbavou jsou spíše v minulosti a samotný systém je zase zatím spíše příslibem do budoucnosti, za jejíž průběžné sledování zaplatí 8 000 korun na našem trhu opravdu jen velcí nadšenci.

motorola-moto-360
Klady
 • pěkný a stylový design
 • lehké a pohodlné na nošení
 • kvalitní displej
 • Android Wear má potenciál do budoucna
Zápory
 • jednodenní výdrž
 • zastaralý procesor
 • Android Wear toho zatím moc neumí
 • oficiální nedostupnost v ČR a vysoká cena
Diskuze ke článku
Pepik
Krásné hodinky, ale za 8tisíc den výdrž je prostě uboze málo. Ale rozhodně se těším na další nástupce
Petr Hájek
Petr Hájek
Vypadaji paradne, ale ta vydrz... a cena... S gear 2 neo se bezne dostavam na 6-7 dni, minimum je 5 dni.
Radek Vlasák
Radek Vlasák
Design, design, design a Motorola nějak zapomněla na hardware uvnitř. Zasekané prostředí s mizernou výdrží, ach jaké to obrovské zklamání.
bubu
No, bohužel jsou zatím jen na půl cesty k ideálu, ale každopádně vypadají zajímavě. Moc se těším na další modely :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze