Microsoft Surface Pro 6
recenze

Microsoft Surface Pro 6

Etalon své kategorie
31

Řada Surface od Microsoftu si mezi uživateli vybudovala renomé spolehlivých přístrojů, které nabídnou skvělou přenositelnost, líbivý design i více než dostatečný výkon. Surface Pro 6 se velikostně řadí někam mezi menší Surface Go a větší Surface Book. Přídomek Pro potom dává tušit, že se jedná o zařízení, jež má oslovit i ty nejnáročnější uživatele. Jak se technologickému gigantovi z Redmondu nový Surface Pro 6 podařil, to se dozvíte na následujících řádcích.

Dokoupitelná klávesnice Type Cover: pohodlněji už to snad nejde

Surface Pro 6 se sice v základu nabízí pouze jako tablet. Označovat jej tak se mi však osobně příčí, neboť se jedná o plnohodnotné zařízení s desktopovými Windows 10. A aby bylo možné takové pracovní zařízení využít na 100 %, je potřeba i klávesnice. V tu chvíli skvěle poslouží klávesnice Microsoft Type Cover, se kterou jsem měl čest i při recenzování Surface Go. Zde je pochopitelně větší a snad ještě lepší.

Povrch z alcantary je neskutečně příjemný.

Přestože jsem osobně zvyklý na velmi příjemnou klávesnici ze ZenBooku řady 14, nabídl mi Type Cover ještě pohodlnější zážitek. Jednak je stejně velký jako má klávesnice na notebooku, přestože se zde bavíme o zařízení s 12palcovým displejem, a jednak nabízí skvělé rozestupy i zdvih kláves. Plusem pak je, že nechybí funkční klávesy, ve třech stupních regulovatelné podsvícení ani dostatečně prostorný touchpad se dvěma integrovanými tlačítky. V dané velikosti snad ani nelze vyrobit pohodlnější klávesnici než je tato a během testování jsem 90 % času psal právě na ní. Třešničkou na dortu je pak povrch z alcantary, který je neskutečně příjemný. Jakmile si na něj jednou navyknete, je těžké se vracet zpět k hliníku či plastu.

Líbilo se nám
 • potah z alcantary
 • extrémně pohodlná
 • nechybí funkční klávesy, regulovatelné podsvícení ani touchpad

Displej: není mu co vytknout

Jako i u dalších produktů Surface, i zde vsází Microsoft na praktický poměr stran 3:2, který mi osobně velmi vyhovuje. Umožňuje mít totiž například otevřené dva wordovské soubory pěkně vedle sebe. Obrazovka o velikosti 12,3 palců s rozlišením 2 736 × 1 824 nabídne výslednou jemnost 267 pixelů na palec, což je podle mého názoru zcela dostačující. Během testování jsem byl několikrát přinucen používat Surface Pro 6 i na přímém slunečním světle a přestože je obrazovka lesklá, neboť je pochopitelně dotyková, neměl jsem problém s viditelností. Maximální jas je tak zcela dostatečný a zařízení jej dokáže regulovat samo.

Na přední straně se nachází také kamerka s infračervenými senzory a podporou Windows Hello. Pomocí ní jsem zařízení v 99 % případů odemykal. Vše fungovalo velmi spolehlivě a kamerka mě neměla problém rozpoznat ani v naprosté tmě.

Líbilo se nám
 • praktický poměr stran
 • vysoký jas
 • dostatečně jemné rozlišení
 • dotykové ovládání
 • Windows Hello

Zvuk: povedená dvojka

Reproduktory najdeme na zařízení hned dva, a to na přední straně. Bez důkladnějšího zkoumání je téměř nezahlédnete, neboť se schovávají u horního okraje v tenkých výřezech. Přestože jsou na první pohled malé, hrají až překvapivě nahlas a kvalitně, a to i díky podpoře Dolby Audio Premium. Není tak nic snadnějšího, než si v posteli pustit film a užít si zvuk, který směřuje přímo k vám. Dostatečně kvalitní je rovněž 3,5mm výstup, který jsem též nejednou použil.

Líbilo se nám
 • praktické umístění reproduktorů
 • dostatečná hlasitost i kvalita

Výkon hardwaru: zcela dostačující

Mnou testovaný model disponoval 128GB úložištěm, ze kterého mi po zapnutí zůstalo volných přibližně 110 GB, 8 GB operační paměti a procesorem Intel Core i5 8250U. O dostatek výkonu jsem tak neměl nikdy nouze. Přestože má Surface Pro 6 v názvu slovíčku „Pro“, rozhodně není určen pro extrémně náročné výpočetní operace, což je snad každému jasné i při pohledu na velikost zařízení. Od toho jsou zde jiné mašiny. S ohledem na pasivní chlazení a malé rozměry se však na druhou stranu nemusíte obávat nepříjemného zahřívání.

Hledáte-li ultrapřenosné zařízení na práci, nic výkonnějšího asi nenajdete.

Pokud je však vašim denním chlebem zejména kancelářská práce, tedy práce se soubory Office a prohlížení internetu, nepocítíte absolutně žádné omezení. Surface Pro 6 dokonce zvládá i méně náročnou editaci fotografií či videí nebo hraní nenáročných her. I v při těchto úkonech možná zamrzí absence USB-C s Thunderboltem, díky kterému by šlo k zařízení připojit například dodatečnou grafickou kartu. Celkově jsem však byl s výkonem zcela spokojen a pokud hledáte ultrapřenosné zařízení na práci, nic výkonnějšího pravděpodobně nenajdete. Vrcholná konfigurace se navíc chlubí dokonce procesorem i7 a až 16 GB operační paměti, takže by si měli umět vybrat i ti náročnější.

Líbilo se nám
 • dostatek výkonu
 • příliš se nezahřívá
Diskuze ke článku
OSN
Lapability?
Eedx
Ach jo, zase Intel HD grafika...
XYZ
Houby etalon, spíš jediný ve své kategorii a nikdo to nekupuje. Kdo chce plně použitelný tablet na grafiku, koupí se iPad. Chce chce levnou mašinku na web a videa, koupí si tablet s androidem za 5 tisíc. Kdo chce něco s Windows, koupí si lehký 13" notebook. Za tyhle peníze už začínají HP Spectre a Asus Zenbook.
Mio
Všetko super, len zas ten tragický touchpad. To fakt ani jeden výrobca Windows laptopov nie je schopný vyrobiť laptop s touchpadom na úrovni Macbooku?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze