Microsoft Surface Go
recenze

Microsoft Surface Go

Malý, ale šikovný
25

Microsoft Surface Go je novým přírůstkem do rodiny Surface tabletů, jež dostal za úkol oslovit zejména uživatele, pro které je důležitým kritériem cena a kompaktní rozměry. Na poměry Surface zařízení je cena doopravdy příznivá a navíc lze Surface Go doplnit o velmi návykovou klávesnici, která z něj dělá plnohodnotný pracovní nástroj, tak jak jsme zvyklí od jeho větších sourozenců. Jak si tento primárně pracovní tablet se špičkovým zpracováním a nadprůměrným fotoaparátem vedl během takřka dvoutýdenního testování vám prozradíme v naší recenzi.

Displej: není mu co vytknout

Desetipalcový displej s poměrem stran 3:2 nabídne zcela uspokojivé rozlišení 1 800 × 1 200 pixelů. Kromě hezkého barevného podání skvěle čelí pohledu z ostrých úhlů – k deformaci obrazu nedochází za žádných okolností. O zvýšenou ochranu se stará ochranné sklo Gorilla Glass 3 a k ovládání systému lze využít až desetiprstová multi-touch gesta. Pro práci v noci oceňujeme možnost nastavit jas na doopravdy nízkou hodnotu a naopak při práci za denního světla lze komfortně vše přečíst. Rozptyl jasu je tedy bezproblémový. Rámečky bychom si dokázali představit o něco užší, ale na druhou stranu rámečky vyloženě nijak nepřekáží a z hlediska ergonomie jsou přínosem. V hodně tmavých scénách lze pozorovat v doopravdy minimální míře takzvaný „backlight bleeding“ (nerovnoměrné prosvítání podsvícení), a to v levém spodním rohu.

Pokud se rozhodnete dokoupit klávesnici a používat Surface Go pouze s ní, jejich zúžení byste pravděpodobně uvítali. Pokud chcete častěji Surface Go využívat doopravdy pouze jako tablet, nebudou vám podle našeho názoru překážet. Při práci v noci potěší rovněž možnost nočního osvětlení, které se dá v systému naplánovat tak, jak jsme z Windows 10 zvyklí. Dobře funguje i automatický jas. Celkově displej hodnotíme velmi kladně a nemáme zde Microsoftu co vytknout.

Líbilo se nám
  • dostatečné rozlišení
  • široký rozsah jasu
  • věrné podání barev
  • Gorilla Glass 3

Zvuk: jasný nadprůměr

Hned po displeji si zaslouží pochvalu i hlasité reproduktory, které se nachází na pravé a levé straně kousek pod úrovní selfie kamery při rozložení na široko. Designově se jedná o malé obdélníkové výřezy s mřížkou, za kterými se skrývá zvukový měnič. S ohledem na velikost tabletu hrají velmi slušně a označili bychom je za nadprůměrné. Svým rozložením se vám navíc nestane, že byste si je zablokovali rukama. Jedná se o dva dvouwattové reproduktory s certifikací Dolby Audio Premium směřující směrem k uživateli, což je podle našeho úsudku ten správný směr.

Microsoft Surface Go

Velmi dobrý je i výstup do sluchátek přes 3,5mm audiokonektor. Po připojení sluchátek s USB-C konektorem však k přehrávání zvuku nedojde.

Líbilo se nám
  • kvalitní zvukové podání a hlasitost
  • 3,5mm jack

Výkon hardwaru: nečekejte zázraky

Microsoft Surface Go pohání procesor Intel Pentium 4415Y. Už slovíčko Pentium dává tušit, že se nebude jednat o žádný „trhač asfaltu“, avšak na základní potřeby postačí zcela dostatečně. Naopak mile překvapí, že při připojení k Microsoft doku nemá Go problém s projekcí obrazu i v rozlišení 4K a vše funguje plynule. Grafiku obstarává integrovaný čip Intel HD Graphics 615. Tato verze procesoru je navíc jak v levnější 64GB verzi, tak dražší 128GB verzi. Je možná trochu škoda, že nebyla vyšší verze osazena procesorem z řady i3. Při spouštění náročnějších grafických programů nebo náročnějšího multitaskingu doporučujeme mít tablet zapojený do zásuvky a ve výkonném režimu. Během používání jsme však nezaznamenali žádné čekání nebo nepříjemné zpomalování, k mírnému „zadýchání “ tabletu občasně došlo až při opravdu masivním a náročném multitaskingu. Pasivní chlazení naštěstí funguje spolehlivě a při vyšší zátěži se mírně zahřívá prostor schovaný pod výklopným stojánkem. Pokud nejčastěji používáte internetový prohlížeč, Microsoft Office a další standardní uživatelské funkce, nemá Microsoft Surface Go žádné problémy.

Jestliže ale hledáte tablet primárně na práci ve Photoshopu nebo jiných náročných programech a nechcete se vzdát Windows, měli byste se poohlédnout po výkonnějších alternativách, klidně z řad sourozenců Surfacu Go.

64GB verze je citelně pomalejší než 128GB.

V námi testované variantě se 128GB úložištěm nám po zapnutí zůstalo dostupných přibližně 90 GB. 128GB varianta se nám tedy jeví jako ta, kterou byste si v případě zájmu měli zakoupit i vy. Navíc je menší 64GB eMMC značně pomalejší než SSD, který dosahuje přibližně pětinásobně vyšší čtecí rychlosti. Po spuštění vám navíc z 64 GB zůstane přibližně jen polovina. Z 8GB paměti RAM si systém po většinu času ukousl přibližně 4 GB.

Líbilo se nám
  • bez problémů zvládá běžný chod
Nelíbilo se nám
  • nenabízí se varianty s výkonnějším CPU

Výdrž baterie: přesčasy dělat nebude

Výdrž baterie se jako u každého zařízení podstatně odvíjí od způsobu používání. Během našeho každodenního testování, tedy při několika otevřenými okny internetového prohlížeče Google Chrome s více otevřenými záložkami, otevřeného textového editoru Microsoft Word a občasného používání jiných aplikací z kancelářského balíčku Microsoft Office (Excel, OneNote a podobně) a neustálému připojení k Wi-Fi, jsme se dostali na výdrž kolem 7 až 8 hodin, což zhruba odpovídá tomu, co Microsoft avizuje. Nabití baterie z 0 na 100 % zabralo přibližně dvě hodinky.

Nelíbilo se nám
  • výdrž baterie by mohla být větší
Diskuze ke článku
dr
Sakra, ta intonace je strasna. Kdyby tam nebylo tech par zaseku, tak to mohl cist i google prekladac a bylo by to naprosto stejne.
Lord
Budiž, pořád to dává větší smysl než třeba ipad pro, ale ještě to není ono. S nějakým pentiem můžou jít k šípku za tu cenu. Třeba se někdy objeví tablet s windows který by stál za koupi. Zatím jsem na takový nenarazil.
Peta
Na super Windows tablet stále marně čekám. Vedle iPadu je Surface zastaralý a směšný s obřími rámečky i vahou. Kdyby rámečky udělali poloviční, lépe třetinové, hmotnost srazili na polovinu (Sony z4 měl 389 g před lety) tak by ale šel. Ta cena je taky masakr ale rád si za kvalitu připlatím
Porydge
iOS ke konzumaci médií? Že se média musí z PC do zařízení s iOS přes speciální program, což je otrvané, budiž. Ale to, že iOS nepodporuje AVI a MKV, nejrozšířenější formáty videí, zrovna moc nechápu a beru to jako obrovskou chybu. Jo... Dá se to konvertovat, ale čím vyšší kvalita tím déle to trvá. A konvertovat všechno, na co se chci podívat... no... to by s nadsázkou bežel můj komp 24/7 a jen konvertoval, protože 2.5 h film ve fullhd mi trvalo asi 7-9 hodin. Nějaký znalec, který vysvětlí proč si iOS nerozumí s avi a mkv?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze