Microsoft Lumia 950 XL
recenze

Microsoft Lumia 950 XL

To nejlepší z Redmondu

To nejlepší, co může Microsoft nabídnout. To je nová Lumia 950 XL, která je po okraj našlapaná funkcemi. Má špičkový displej, výborně fotí, nabídne inovativní USB-C a rychlý procesor Snapdragon 810 s 3 GB RAM. Díky Windows 10 Mobile a režimu Continuum se dokáže proměnit v počítač, zbrusu nový systém ale přináší i problémy. Jaká je nejlepší Lumia současnosti v praxi? To odhalí naše recenze.

Závěr a zhodnocení

Lumia 950 XL je jako menší Lumia 950 na steroidech. Jde o prakticky stejný telefon, který má pouze větší displej, výkonnější procesor a pár užitečností, například FM rádio, navíc. S klidem můžeme říci, že jen kvůli procesoru se koupě většího modelu nevyplatí a spíše jde o to, zda máte raději standardní velikost nebo preferujete tabletofony. Ve všem ostatním jsou obě Lumie prakticky stejné a až na zmíněné FM rádio a velikost displeje by nic nemělo hrát roli při rozhodování.

Pochválit lze jednoznačně rychlost a koncept systému s jednotnými aplikacemi napříč zařízeními, se kterým je Microsoft jediný a až se mu vše povede dotáhnout do konce, bude to skutečně unikátní propojený zážitek, ať už budete na telefonu, tabletu, Xboxu nebo počítači. Už nyní je ale skvělé používat stejně vypadající a fungující aplikace na všech zařízeních. Lumia si zaslouží pochvalu také za nekompromisní fotoaparát, špičkovou datovou výbavu, výborný displej, nový konektor USB-C, bezdrátové nabíjení a celkově expresní nabíjení. Těžko ostatně najdeme v tomto směru nějakou chybu, zmínit snad lze jen absenci možností odemknout displej dvojitým poklepáním a ovládání v rukavicích.

Microsoft Lumia 950 XL

Zamrzí také příliš pomalé Windows Hello, které je sice zajímavou, leč v praxi ne úplně použitelnou novinkou. Jednoznačné negativum, jež čas nezahojí, představuje pouze plastová konstrukce, která nevypadá reprezentativně a zároveň vrže. Doporučujeme tedy zakoupit některý z elegantních krytů, třeba kožených. Zdaleka největší nevýhodou je ale nedoladěnost systému, na kterou narazíte na každém kroku. Restarty, pády aplikací a občasná nespolehlivostnení něco, co by mělo provázet smartphone s cenovkou kolem 19 tisíc korun. Ano, spousta věcí se bude s postupem času zlepšovat i díky tomu, že má Microsoft nově zcela ve své režii updaty systému i aplikací. Zároveň to ale znamená přesně to, co už uživatelé Windows asi nechtějí podstupovat. Čekání. Čekání na odladění systému tak, aby byl stejně spolehlivý jako Windows Phone 8.1. A to v současnosti zkrátka není a je otázkou, kdy bude.

Konečný verdikt je tedy jasný. Chcete-li špičkový Windows telefon s velkým displejem, který se bez problému vyrovná nejlepším tabletofonům s Androidem nebo iOS a v mnohém je i překoná, je Lumia 950 XL jasnou volbou. Doporučujeme ale ještě pár týdnů počkat, například do března, než se Microsoftu podaří poslední verzi svého mobilního OS odladit natolik, že budete oceňovat jejich přednosti spíše než proklínat nedodělky.

Konkurence: špičkové Androidy i iPhone

Microsoft Lumia 950 XL se může měřit s těmi nejlepšími tabletofony od konkurence. Oproti nim nabídne podobnou, případně mírně lepší cenu, ale většinou horší konstrukci, menší výběr aplikací a vychytávek, to vše ale vykoupeno koktejlem zajímavé hardwarové výbavy a možnostmi Windows 10 Mobile.

Nabízí se třeba špičkový Samsung Galaxy S6 edge+ s mnohem lepším designem i konstrukcí a zajímavým zakřiveným displejem. Zaujmout může i Sony Xperia Z5 Premium se 4K displejem, HTC One M9 plus s povedeným kovovým tělem i zvukem nebo LG G4. Poohlédnout se můžete také po levnějším Huawei Mate S a už brzy i po modelu Mate 8 s větším 6palcovým displejem.

Zapomenout nesmíme ani na Nexus 6P, který se však u nás neprodává, nebo iPhone 6S Plus, který je ale i přes menší displej větší a výrazně těžší.

Google Nexus 6P a Apple iPhone 6s Plus

Konkurencí s Windows 10 Mobile, která také nabídne režim Continuum a o něco horší výbavu než Lumia 950 XL, pak bude brzy Acer Jade Primo. Alternativou s Windows 10 Mobile pak může být samozřejmě také menší Lumia 950, která stojí o 2 a půl tisíce méně, až na pomalejší procesor (v praxi rozdíl není znát) a absenci FM rádia nabídne stejnou výbavu.

microsoft-lumia-950-xl
Klady
 • rychlý běh systému
 • kompletní datová a funkční výbava
 • bezdrátové i velmi rychlé nabíjení
 • zajímavý mód Continuum – z mobilu počítač
 • výborný fotoaparát
 • špičkový displej
 • pokročilé kancelářské funkce
 • univerzální aplikace mají stejný vzhled a funkce jako na PC
 • slow motion videa a kvalitní 4K videa s optickou stabilizací
Zápory
 • nelze odemknout dvojitým poklepáním a ovládat rukavicemi
 • pouze plastová konstrukce
 • vrzající zadní kryt
 • Windows Hello je příliš pomalé
 • zatím malé množství univerzálních Windows 10 aplikací
 • neodladěný systém s chybami a restarty
Diskuze ke článku
brrr
MS fanboyove se opet predvedli, jenom urazky a prskani kolem :(
jano
tato platforma je v klinickej smrti.
Redmarx
Ty ramecky okolo displeje, to je nejake retro? :-D
Honza
Taky se divím. Že tomu vůbec věnují čas. Prostě to přijměte už konečně. Je konec. Všechny světové servery mrkvi odpískali. Nevím o co se snaží. Tento rok tipuji podíl mrkve pod 1%. Můj odhad 0,7%.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze