Microsoft Lumia 950 XL
recenze

Microsoft Lumia 950 XL

To nejlepší z Redmondu

To nejlepší, co může Microsoft nabídnout. To je nová Lumia 950 XL, která je po okraj našlapaná funkcemi. Má špičkový displej, výborně fotí, nabídne inovativní USB-C a rychlý procesor Snapdragon 810 s 3 GB RAM. Díky Windows 10 Mobile a režimu Continuum se dokáže proměnit v počítač, zbrusu nový systém ale přináší i problémy. Jaká je nejlepší Lumia současnosti v praxi? To odhalí naše recenze.

Systém a ovládání: Windows 10 Mobile se musí vyladit. Hodně vyladit.

Microsoft jsme za novou Lumii 950 XL zatím veskrze chválili a až na klopýtnutí s plastovou konstrukcí jsme vlastně nenašli nedostatky. Čím ale nové Lumie 950 a 950 XL zaujmou, jsou Windows 10 Mobile. Jde o první telefony s tímto systémem, který Microsoft prezentuje jako univerzální, stejný napříč zařízeními – ať je to počítač, tablet, mobil nebo třeba Xbox. Jednu věc ale pro jistotu upřesníme hned na začátku. Stejný systém to není. Ano, jádro zůstává stejné a drtivá většina aplikací včetně nastavení vypadá na mobilu stejně jako na PC nebo tabletu, ale rozdíly tu pochopitelně jsou, a ne malé. Zapomeňte tedy na to, že byste na mobilu mohli stahovat aplikace odjinud než z Windows Store (zejména klasické Win32 programy), natož je spouštět, protože tu není žádná plocha s ikonami, klasický průzkumník a chybí mnohé další věci.

Microsoft Lumia 950 XL

Windows 10 Mobile jsou, alespoň z uživatelského hlediska, výrazně inovované „Osmičky“ s množstvím nových funkcí, které se týkají hlavně aplikací, které vypadají stejně a umí to samé jako na počítači nebo tabletu se stejným OS. To je hlavní lákadlo a výhoda nového systému – používáte totiž to samé na mnoha zařízeních a je to ohromně návykové. Stejná logika, vzhled, ovládání – v telefonu, na počítači či tabletu se hned cítíte jako doma, pokud jste používali předtím alespoň jedno jiné zařízení s Desítkami. A díky režimu Continuum můžete telefon připojit bezdrátově nebo kabelem k jiné obrazovce a pracovat s ním podobně jako s počítačem, a to včetně multitaskingu, lišty s programy atd.

Hlavní systémové novinky Windows 10 Mobile

  • Přepracované notifikace s možností zobrazení celého textu, odpovědi přímo z notifikace a jejich jednotlivé zahazování z notifikačního centra
  • 16 zástupců funkcí v notifikační liště
  • Větší možnosti nastavení pozadí na úvodní obrazovce Start
  • Zcela přepracovaná grafika prostředí v aplikacích
  • Nová nastavení s možností vyhledávání a mnoha novinkami
  • Plejáda nových aplikací se stejným vzhledem i funkcemi jako u Windows 10 pro PC a tablety
  • Nová klávesnice s joystickem a swipe psaním Word Flow i v češtině
  • Nový prohlížeč Microsoft Edge
  • Integrace Skypu do zpráv
  • Funkce Continuum pro vytvoření počítačového prostředí z telefonu po připojení monitoru

Nejdříve dobrá zpráva: pokud přecházíte z Windows Phone 8.1, probíhá upgrade naprosto bez problému. Telefon najde předchozí zálohu a vy tak objevíte svůj původní Start, stáhnou se vám i textovky, aplikace, uložené Wi-Fi sítě a mnohé další. Některé aplikace třetích stran se obnoví bez nutnosti znovu se přihlašovat stejně jako na Windows Phone a dokonce se přenesly i takové maličkosti typu stažených off-line map, které se stahují automaticky znovu. Velmi užitečné je i obnovení všech účtů včetně těch od Googlu, které stačí jen znovu potvrdit zadáním hesla. Všeobecně se však neobnovilo nastavení, které se nyní podstatně liší. Pokud si odmyslíme nové aplikace a tu a tam přidané funkce, zůstal na pohled systém velmi podobný Windows Phone 8.

Prostředí zůstalo velmi podobné, přibyla ale celá řada novinek

V porovnání s předchozími generacemi Windows Phone zůstává zachován základní koncept dlaždic, které mohou být živé a zobrazovat další informace. Původně byly slibovány další velikosti, stále jsou ale k dispozici pouze tři – malá, střední a široká. Líbí se mi možnost zobrazit na úvodní obrazovce až 3 střední dlaždice vedle sebe, přitom jsou i ty nejmenší stále bez problémů stisknutelné. Zde vidím velkou výhodu Windows 10 Mobile oproti konkurenčnímu Androidu a zejména vůči iOS: to, co má na jiných systémech člověk rozházené po mnoha obrazovkách v podobě ikonek a různých widgetů, se zde zobrazuje v mnohem kompaktnější a rychleji obsluhovatelné podobě. I když je tento koncept starý roky, stále mi plně vyhovuje. Na pravé straně pak najdete klasický seznam všech nainstalovaných aplikací. Potažením seshora se pak ukáže notifikační centrum se zástupci některých funkcí.

Na každém kroku ale nacházíte novinky a vylepšení oproti Osmičkám. Ve vysouvací notifikační liště máte rovnou 16 zkratek k užitečným funkcím, včetně svítilny (konečně!) nebo poznámek OneNote. Samotné notifikace prošly velkou změnou k lepšímu. Banner push notifikací, který se objeví, když vám notifikace přijde, můžete roztáhnout a podívat se tak na kompletní text. To se hodí zvláště u zpráv. To samé můžete udělat i v notifikačním centru, ve kterém můžete nově zahazovat notifikace jednotlivě nebo po celých aplikacích. Na notifikace z podporovaných aplikací lze navíc rovnou odpovědět, a to jak v banneru, tak v notifikační liště. Podporovaných aplikací je bohužel zatím velmi málo a z těch nejčastějších to jsou pouze Zprávy a Facebook. Další se ale snad brzy objeví.

Cortana stále nefunguje, pokud máte nastavenou češtinu

Velmi pohodlné je i hledání v seznamu všech aplikací a zcela přepracováno bylo nastavení, které je nyní prakticky totožné s tím, které známe z Windows 10 z počítačů a tabletů. Chybí sice některé položky, ale praktická navigace a možnost vyhledávání mezi položkami jsou tu pořád.

Zcela nová je celková grafika a logika aplikací s novými ikonkami v zápatí, hamburger menu po straně a novými prvky jako formulář výběru data a času a podobně. K dokonalosti ale ještě pár věcí schází. Proč například nelze hamburger menu v levé části vysunout gestem swipe-from-edge? Proč je práce s kopírováním a vkládáním textu tak nekonzistentní? Někde se volba pro kopírování a vložení objeví u textu, jindy musíte vyvolat menu. Vložení je také roztříštěné na dva způsoby.

Nastavení telefonu i notifikací

Potěší naopak nová klávesnice se dvěma novými funkcemi – joystickem pro přesný posun kurzoru v textu bez toho, abyste museli prstem opouštět klávesnici, a podporou Word Flow (alternativa Swypu) psaní i v češtině. Obě novinky jsou vítané a po chvilce zvykání si je budete často používat. Nadšení z nich ale obratem zkazí jeden z mnoha nedodělků: při stisknutí zavináče se vám místo něj vloží text ze schránky. Chyba se objevuje jen u české klávesnice. Proč, ptám se? Takové podivné chyby bohužel v systému nejsou výjimkou.

Stále také platí, že systém Windows je vhodný i pro ty, kteří hůře vidí. K dřívějším možnostem zvětšení písma přibyla v nastavení i možnost posuvníkem měnit celkovou velikost zobrazovaného obsahu a jeho prvků, aplikací a položek na displeji, což dobře známe z desktopu.

Microsoft Lumia 950 XL

Posunem kupředu prošlo i přizpůsobení systému pro větší displeje, mezi které samozřejmě ten v Lumii 950 XL patří. Nejen že si můžete užívat extra sloupce dlaždic, případně o jednoho zástupce více v notifikační liště, ale vhod přijde i možnost přesunu klávesnice k levé či pravé části displeje (a to i v režimu na šířku!), případně rovnou kamkoliv na displeji. Pro snadnější ovládání lze podržením domovského tlačítka stáhnout obsah displeje z jeho horní části do poloviny. Funguje to úplně stejně jako u iPhonu. To pravé využití velkého displeje a zároveň i nových Windows 10 přichází v aplikacích. Mnohé se totiž po přetočení telefonu na šířku zobrazují stejně jako na tabletu či počítači. Třeba zprávy nebo e-maily v Outlooku dostávají rázem dvousloupcové rozvržení, kalendář Outlook se naučí nové pohledy (grafické, na libovolný počet dnů od 1 až do 7) a podobné praktické vychytávky najdeme i jinde.

Větší displej znamená množství přizpůsobení. Zobrazí se více dlaždic i zástupců a v režimu na šířku se třeba u Outlooku a dalších uživatelské rozhraní zobrazuje ve stejném rozložení jako na počítači

Microsoft zapracoval i na možnostech personalizace. Tapetu si tak můžete přidat nejen na zamykací, ale i na Start obrazovku, a to buď ve vrstvě pod dlaždicemi, nebo v nich (tedy u těch průhledných, které to podporují). Samozřejmostí je pak přebarvení menu a všech prvků do jedné ze 49 barev, což se může dotknout i navigačního panelu ve spodní části displeje. Ten ale může zůstat i černý nebo bílý – podle pozadí, které si zvolíte. Vzhledem k AMOLED displeji bude praktičtější každopádně použití černé barvy. Panel lze jednoduchým gestem skrývat, když ho nepotřebujete, konfigurovat jeho obsah ale nelze, a to je škoda. Vyhledávací tlačítko vám totiž spustí v Česku takřka nepoužitelný Bing, případně můžete vyhledávat obsah i v telefonu, ale pouze v názvech aplikací. Zapomeňte tak na rychlé vyhledání například kontaktu. To hromně zamrzí, protože takto prominentní pozice na liště by si zasloužila odpovídající funkčnost. Takto máte na velmi důležitém místě prakticky zbytečně jedno tlačítko.

Možnosti personalizace jsou vcelku široké

Tím se pomalu dostávám k nedostatkům Windows 10 Mobile, kterých není málo. Microsoft si na svá bedra vzal opravdu heroický úkol přinést stejný systém pro mobily, tablety i počítače a my jsme byli zvědaví, jak to zvládne. Zvládnul. Windows 10 (Mobile) jsou tu, ale z mnoha částí systému je vidět, že by bylo zapotřebí ještě pár měsíců na úplné vyladění systému do stavu, na který byli zvyklí uživatelé Windows Phone 8.1.

Používání systému je jako na houpačce. Systém běží rychle, plynule, užíváte si velmi povedených animací zavírání a otevírání aplikací a všímáte si, že i aplikace určené pro starší Windows Phone 8.1 běží rychleji. A tu náhle… pád aplikace. Říkáte si, to se stává i na jiných systémech. Zde je to ale bohužel otázka nepředvídatelných pádů v různých situacích a na různých místech – v Nastavení, při vyfocení fotografie, otevírání e-mailu, … Ano, pády postihují i ty vestavěné, nejen ty stažené. Jsou to třeba 2 až 3 případy denně. Naštěstí jednou z předností Windows 10 Mobile je možnost stahování aktualizací pro všechny aplikace najednou, včetně těch vestavěných klíčových (telefon, zprávy a podobně), z Windows Store. Všechny chyby by se tak měly stát minulostí dříve, než přijdou větší aktualizace systému.

Bohužel systém postihují i restarty, rovněž ve zcela nečekaných situacích a při běžných činnostech jako focení nebo zavírání určité aplikace, a to i několikrát denně a vždy v situaci, kdy se to nejméně hodí. Nutno dodat, že v případě Lumie 950 XL se podobné problémy vyskytují méně často než u Lumie 950, zdaleka ale ne výjimečně.

Můžete vytvářet složky, přebarvit si dlaždice nebo si na ně či pod ně nastavit tapetu

I když používání nedoprovází alarmující problémy, nelze si nevšimnout všudypřítomných nedodělků nebo nekonzistence, které se zatím nepodařilo odstranit. Někdy je možno zkopírovaný text ze schránky vložit jen pomocí tlačítka přímo v aplikaci a tlačítko na klávesnici je neaktivní, jindy naopak. E-mailové zprávy se někdy odmítají z neznámého důvodu poslat, i když jsou psané jako odpověď na příchozí zprávu, a některé problémy jsou i výraznější. Integrovaný Skype do zpráv například často nefunguje a zatímco s notifikacemi není problém, zprávy již odesílat nelze. Setkal jsem se i s jedním zamrznutím a dvěma restarty přímo uprostřed hovoru. Místy jsem se tak cítil, jako by se stále jednalo o betaverzi systému, i když se tváří hotově. Dodáme jen, že jsme systém testovali ve verzi 10586.29.

A výsledek? Opět tedy musíme čekat, až se vyřeší všechny nedodělky (na což si zákazníci Microsoftu za poslední roky bohužel zvykli), zejména nejpalčivější problémy s padáním aplikací a hlavně restartováním telefonu. Možná si připadají jako ve známém seriálu How I Met Your Mother, kde se zvučné „Wait for it“ ozývalo také velmi často.

Musíme si počkat i na nové univerzální aplikace, které postupně přicházejí. Nastupují ale veeelmi pomalu a hlavně nelogicky. Nový Twitter je dostupný pro Windows 10, nikoliv však pro mobilní verzi. Naopak, nová aplikace Facebooku, která je mimochodem povedená a výrazně rychlejší, než byla ta pro Windows Phone 8, je naopak již nyní na Windows 10 Mobile, ale ne na PC verzi. To jednotnost systému napříč platformami trochu narušuje. Platí, že všechen software, který fungoval na Windows Phone 8, funguje i zde. Kvůli jinému rozlišení displeje a poměru stran nejsou grafika a rozložení vždy ideální, ale na výraznější problémy jsme nenarazili. Zamrzí jen nekonzistentnost ovládacích prvků – u starých aplikací jsou ovládací tlačítka ve spodní části aplikací klasicky kulatá, u nových aplikací je nahrazují jednoduché piktogramy. Zarazí ale fakt, že na starou grafiku tu a tam narazíte i u vestavěných aplikací. Zkuste si třeba do e-mailu vložit přílohu – v prohlížeči souborů se najednou objeví stará lišta. A takových případů je více a musíme si bohužel počkat, až budou tyto chyby odstraněny. Microsoft zmiňoval i novou aplikaci pro Instagram a mnoho dalších univerzálních aplikací, na které si ale musíme…. ano, opět počkat.

Microsoft Lumia 950 XL

„Pro změnu“ čekat musíme také na asistentku Cortanu, která stále není v české lokalizaci dostupná a pokud ji chcete používat alespoň v angličtině, musíte nastavit jazyk a region, kde už dostupná je. Zamrzí to o to víc, že je Cortana stále nesmyslně spojena i s funkcí Quiet Hours („Nerušit“), která je zrovna hodně praktická. Automaticky ztlumí telefon v noci a nedovolá a nedopíše se vám nikdo mimo nastavených kontaktů. Bohužel Quiet Hours přišly o jednu hodně praktickou funkci, kdy nově už není možné automatické uvedení do režimu Quiet Hours na začátku schůzky zapsané v kalendáři a zpět po jejím skončení. Nepochopitelné. Snad tuto šikovnou věc Microsoft vrátí co nejdříve.

Čekání nás nemine ani v případě proklamovaného propojení mobilu a počítače. Zapomeňte na věci, které umí Apple, tedy přijetí hovoru nebo vyřízení SMSky z počítače (pokud máte aktivovanou Cortanu, tak lze na nepřijatý hovor na telefonu odpovědět SMSkou přímo z počítače, jinak ale nikoliv). To vše přijde v průběhu tohoto roku, včetně propojených notifikací, které postačí odhodit na jednom zařízení a zmizí i na ostatních. Zatím jsou dostupné základní věci typu synchronizace záložek, loginů a hesel v prohlížeči Edge mezi počítačem a telefonem, nechybí ani praktická synchronizace věcí v seznamu „K přečtení“, nepochopitelně ale schází synchronizace historie navštívených stránek nebo uložených Wi-Fi sítí – to lze pouze mezi počítači vzájemně nebo mezi mobily , nikoliv však mezi počítačem a mobilem. Díky OneDrivu se synchronizují i oblíbená místa v mapách, samozřejmě i fotky, ale třeba budíky nebo světová města v aplikaci Hodiny nikoliv. Je to škoda, potenciál na propojení tu je mnohem větší a opět si musíme počkat.

Ano, i na takové chyby narazíte, a nejsou bohužel vzácností

Windows 10 Mobile jsou skvělým systémem s mnoha možnostmi, které si postupně projdeme v následujících kapitolách, Microsoft ale jeho příchod pod tlakem, aby stihl předvánoční sezónu, uspěchal a je vidět, že není hotový. Takové maličkostí uživatelský zážitek znepříjemňují příliš často. Vhodnější by bylo systém o pár týdnů až měsíců odložit, aby uživatelský zážitek mohl být skvělý od začátku až do konce. Možná proto Microsoft s updatem starších telefonů vyčkává. Asi i on ví, že by nebylo v tomto stavu vhodné dosavadním uživatelům naservírovat něco takového.

Diskuze ke článku
brrr
MS fanboyove se opet predvedli, jenom urazky a prskani kolem :(
jano
tato platforma je v klinickej smrti.
Redmarx
Ty ramecky okolo displeje, to je nejake retro? :-D
Honza
Taky se divím. Že tomu vůbec věnují čas. Prostě to přijměte už konečně. Je konec. Všechny světové servery mrkvi odpískali. Nevím o co se snaží. Tento rok tipuji podíl mrkve pod 1%. Můj odhad 0,7%.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze