Microsoft Lumia 950 XL
recenze

Microsoft Lumia 950 XL

To nejlepší z Redmondu

To nejlepší, co může Microsoft nabídnout. To je nová Lumia 950 XL, která je po okraj našlapaná funkcemi. Má špičkový displej, výborně fotí, nabídne inovativní USB-C a rychlý procesor Snapdragon 810 s 3 GB RAM. Díky Windows 10 Mobile a režimu Continuum se dokáže proměnit v počítač, zbrusu nový systém ale přináší i problémy. Jaká je nejlepší Lumia současnosti v praxi? To odhalí naše recenze.

Displej: jemný, jemnější, nejjemnější

Microsoft si dal u nových Lumií záležet na displeji. Aby ne – je to jedna z vůbec nejdůležitějších součástí každého telefonu. A Lumia 950 XL, stejně jako její menší sestra, se displejem může rozhodně chlubit. Na úhlopříčce 5,7 palce se rozprostírá špičkové rozlišení 2 560 × 1 440 pixelů, tedy QHD. To nám dává jemnost 515 pixelů na palec. Je tak dokonale jemný a vše je krásně ostré. Zejména prohlížení fotografií je úchvatným zážitkem. Zatímco u menší Lumie 950 je takovéto rozlišení zcela zbytečné, na 5,7 palcích už rozdíl mezi Full HD a QHD poznáte.

Microsoft Lumia 950 XL

Microsoft použil displej typu AMOLED, avšak barvy nastavil umírněně, možná až mdle. Dokonce ještě mdleji než u Lumie 950. Díky možnostem podrobného nastavení v menu si ale můžete barvy oživit, stejně tak si vyladit teplotu barev a podání bílé – žádnou z těchto hodnot jsem ale neměl potřebu měnit.

Displej je celkově špičkový: velkorysé pozorovací úhly, úžasná jemnost, reálné barvy, bezproblémová čitelnost na slunci díky nadprůměrnému maximálnímu jasu a speciální úpravě displeje, výborná černá díky použité technologii ClearBlack a AMOLEDu. Tato kombinace dělá z Lumie 950 XL telefon s jedním z úplně nejlepších displejů na trhu. Potěší i funkce Glance Screen, díky které se na pohaslém displeji neustále zobrazuje čas, datum, notifikace a podrobný stav jedné z aplikací, třeba schůzka v kalendáři. Nic oproti Windows Phone 8.1 se tedy nemění.

Nastavení displeje

Zklame naopak absence funkce odemykání poklepáním na displej, kterou Lumie uměly opravdu dlouho. Spekuluje se, že by měla být softwarovým updatem dodána později, pravdou však je, že v současnosti ji Lumie 950 nenabízí. Novinkou je naopak možnost displej kdykoliv zamknout poklepáním na pruh s ovládacími tlačítky. Musíte ale klepnout mezi tlačítka, ne na ně. Nadobro ale zmizela možnost ovládat displej v rukavicích. Na to byli uživatelé Lumií zvyklí také dlouho a nyní tato užitečná funkce, zejména pro zimní období, zmizela.

Microsoft Lumia 950 XL

Displej chrání sklo Gorilla Glass 4 a nutno říci, že po dobu měsíčního testování jsem neobjevil žádné, byť vlasové škrábance. Pozor si ale musíte dávat při pokládání displejem dolů na stůl. Rámeček totiž nad plochu skla nevystupuje a sklo tak doléhá přímo na plochu, kde leží. Stačí málo a škrábanec může být na světě.

Líbilo se nám:
 • špičková jemnost, barvy i čitelnost
 • výborná černá a zároveň dobrá čitelnost na slunci
 • Glance Screen
 • zamykání displeje dvojitým poklepáním
Nelíbilo se nám:
 • chybí odemykání dvojitým poklepáním
 • nemožnost ovládat displej v rukavicích

Akumulátor a výdrž: nabíjení rychle a kdekoliv

Lumia 950 XL nabídne akumulátor s kapacitou 3 340 mAh, což je vzhledem k velikosti displeje standardní hodnota, a stejně i výdrž lze na dnešní poměry označit za standardní. Novinka je tak klasickým jednodenním smartphonem a na nějakou extra výdrž si naděje nedělejte. Výkonný hardware a jemný velký displej zkrátka udělaly své. Výdrž zamrzí obzvláště v kontextu s předchozí Lumií 1520, která na tom naopak s výdrží na jedno nabití byla velmi dobře. Jste-li jen na příjmu, občas vyřídíte hovor, e-mail, podíváte se na internet, ale jinak na telefonu nijak zvlášť nevisíte, je Lumie 950 XL vcelku držák a konce dne se dočkáte i s 50 % nabití akumulátoru. Jakmile ale začnete telefon více vytěžovat a neobejdete se bez dat a neustále rozsvíceného displeje, jde ukazatel baterie rapidně dolů a není problém baterii zdolat i za dopoledne. Náš standardizovaný test výdrže pak potvrzuje, že výdrž při přehrávání streamovaného Full HD videa je podobná jako u dalších vlajkových lodí, když dosahuje 7 hodin a 45 minut.

Microsoft Lumia 950 XL

Dá se očekávat, že výdrž se bude postupně zlepšovat s tím, jak bude Microsoft ladit Windows 10. Desítky si naštěstí od svého předchůdce převzaly i praktický režim úspory energie. Ten lze zapnout ručně přímo z vysouvací horní lišty, nebo se zapíná automaticky při poklesu stavu akumulátoru pod 20 %. Výdrž tak lze prodloužit až o několik hodin. Zapomeňte ale na přepnutí displeje do černobílého režimu a přístup k omezenému počtu aplikací. Telefon můžete používat stejně jako mimo tento režim, omezeny jsou ale služby na pozadí. Přestanou se tak automaticky stahovat maily, vypnou se push notifikace a zastaví synchronizace aplikací. Je ale velmi praktické, že si můžete nastavit výjimky v podobě aplikací, které budou i v tomto režimu fungovat plnohodnotně, třeba instant messengery nebo nějaká aplikace, kterou potřebujete nutně pro práci.

Užitečný je pak poměrně detailní přehled toho, co spotřebovává nejvíce energie za sledovanou dobu. Snadno tak odhalíte viníky případné malé výdrže, třeba integraci Skypu do zpráv, která po aktivaci vysává baterii raketovou rychlostí. Raději jsme zatím používali samostatnou Skype aplikaci, která je mnohem úspornější a má i více funkcí. Opravdu zamrzí, že si takto základní problémy přímo u svých služeb neumí Microsoft pohlídat.

Kde naopak Lumia boduje, jsou možnosti nabíjení. Díky dodávané 3ampérové nabíječce a podpoře rychlého nabíjení se telefon nabíjí velmi svižně. Ze všech telefonů se dokonce nabíjí snad nejrychleji, i když výsledek není kvůli většímu akumulátoru tak ohromující jako u menší Lumie 950. Přesto se lze na 80 % dostat už za 70 minut a plný stav se hlásí za 110 minut. To jsou skutečně úctyhodné výkony, které oceníte vždy, když máte byť chvilku na to baterii dodat šťávu. Samozřejmě musíte mít příslušnou nabíječku s dostatečným proudem. Ta dodávaná poskytuje až 3 A, kdežto většina nabíječek poskytuje běžně například jen 1 A nebo 1,5 A.

Nevýhoda nového USB-C konektoru spočívá v tom, že si v dnešním světě plném microUSB kabelů telefon nabijete prakticky jen s nabíječkou, kterou si budete nosit s sebou. Céčko se sice během pár let stane všudypřítomným standardem, zatím jím ale disponuje jen hrstka zařízení a vy se tak budete cítit jako pionýři. Oceníte ale oboustrannost konektoru – konečně není potřeba přemýšlet, kterou stranou kabel do portu zastrčit, jak tomu bylo u proklínaného microUSB. Rovněž je potřeba dávat si pozor na některé levné USB-C kabely, zejména ty z Číny, které nesplňují některé standardy a mohly by při nabíjení telefon poškodit.

Velmi vítaným doplňkem je podpora bezdrátového nabíjení standardu Qi. Stačí telefon položit na nabíjecí podložku či stojánek a nemusíte se dál starat. Nabíjení v takovém případě trvá déle než přes kabel (záleží také na proudu adaptéru, který je k bezdrátové nabíječce připojen, ale obecně trvá zhruba dvojnásobek), ale pohodlnější. Řeší zároveň problém s novým konektorem. Pokud už doma či v práci máte bezdrátové nabíječky od předchozích Lumií nebo pro jiné telefony (Nexusy, Samsung Galaxy a další), nový konektor v podstatě ani řešit nebudete, protože budete dál bezstarostně nabíjet bezdrátově jako já.

Líbilo se nám:
 • velmi rychlé nabíjení
 • moderní USB-C konektor
 • integrované bezdrátové nabíjení
 • praktický režim úspory baterie
Nelíbilo se nám:
 • pouze průměrná výdrž
 • můžete vyhodit dosavadní microUSB kabely a nabíječky

Zvuk: neurazí, nenadchne

Až na plastovou konstrukci nabídne Lumia 950 XL naprosto špičkovou výbavu, ve které se jen těžko hledá nějaká chybička. Slabším místem je ale zvuk, konkrétně ten z hlasitého mono reproduktoru, který zapadá do průměru. Pochválit naopak musím jeho umístění. Najdete ho u vyvýšeného sousedství čočky fotoaparátu, díky čemuž tak není výdech reproduktoru v kontaktu s povrchem, kde telefon leží. Vyzvánění se tak neutlumuje. Naopak při zapojení separátně zakoupených sluchátek budete spokojeni, a to i pokud jste náročnější posluchači. Zvuk je dobře prokreslený, s hutnými basy a dostatečnou hlasitostí. Dále si ho pak můžete upravit i vlastním ekvalizérem a speciálními efekty, které jsou aplikovány napříč celým systémem.

Microsoft Lumia 950 XL

Spokojeni budete také s čistotou a hlasitostí zvuku reproduktoru určeného pro hovory. Má i slušný basový základ a zejména HD hovory zní velmi dobře.

Líbilo se nám:
 • kvalitní sluchátkový výstup
 • dobré umístění reproduktoru
 • dostatečná hlasitost
Nelíbilo se nám:
 • pouze průměrná kvalita zvuku hlasitého reproduktoru
Diskuze ke článku
brrr
MS fanboyove se opet predvedli, jenom urazky a prskani kolem :(
jano
tato platforma je v klinickej smrti.
Redmarx
Ty ramecky okolo displeje, to je nejake retro? :-D
Honza
Taky se divím. Že tomu vůbec věnují čas. Prostě to přijměte už konečně. Je konec. Všechny světové servery mrkvi odpískali. Nevím o co se snaží. Tento rok tipuji podíl mrkve pod 1%. Můj odhad 0,7%.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze