LG Optimus L9 II
recenze

LG Optimus L9 II

Zaděláno na bestseller

Nástupce populárního Optimusu L9 nabízí lákavý mix dobré výbavy a dostupné ceny. Láká na výkonnější procesor, jemný a velký HD displej či vyšší rozlišení fotoaparátu. Jsou to dostatečné argumenty, proč jej zakoupit, i přes některé mínusy, které jsme v průběhu testování odhalili?

Baterie a výdrž

I když se to nezdá a kapacita baterie 2150 mAh v poměru k 4,7 palcovému displeji není nijak závratná, vypadá to, že výrobci se zdárně povedlo připravit software, který je šetrný k baterii a výdrž je lepší, než by se při pohledu na parametry mohlo zdát. Při standardním používání, které zahrnuje automatickou synchronizaci Google účtu a sociálních sítí, desítky sms denně, Viber, e-mail, volání a pár fotografií, vydrží telefon den a půl. Na konci prvního dne mi kapacita baterie hlásí kolem 40%, což je mezi Androidy opět jedna z nejlepších hodnot. I v našich testech se řadí novinka mezi nejlepší zařízení s Androidem.

Při streamování 720p videa (zapojená sluchátka s hlasitostí 50%, jas na 50% a deaktivovaná synchronizace s připojením na Wi-Fi síť) nás telefon odměnil skvělým výsledkem 7 hodin a 50 minut. Zařízení se dokázalo nabít za 148 minut do plné kapacity, do 80% kapacity se telefon nabil za 114 minut. Nabíjecí doba je tak relativně krátká.

Zvuk

Tady nás čeká milé překvapení, na všech frontách novinka odvádí velmi dobrou práci. Zvuk během hovoru je velmi hlasitý, i v metru mi stačila hlasitost na předposlední stupeň. Reproduktor má taktéž nadstandardně hlasitý zvuk, kvalita je ale spíše průměrná, chybí především basy. Výrobce k telefonu přibalil pecková sluchátka, která nijak nenadchnou, ale nenáročným posluchačům postačí. Po připojení vlastních kvalitních sluchátek budete nadmíru spokojeni. Zvuk je kvalitní, s dobrou úrovní basů a slušnou dynamikou. V portfoliu výrobce LG se tato novinka zatím řadí mezi zvukově nejlepší zařízení.

Optimus L9 II nemá stereo reproduktory, jedna mřížka je věnována reproduktoru a druhá pak mikrofonu

Hardware

V zařízení pracuje dvoujádrový procesor Snapdragon 400 s jádrem Krait 300 o taktu 1,4 GHz. Grafické úlohy hravě zvládne Adreno 305. Doplňuje jej 1 GB RAM (v praxi je celková paměť 800 MB a po zapnutí přístroje v čistém stavu se dostupnost volné paměti pohybuje kolem 200-250 MB) což není příliš mnoho. Interní paměť nabídne skromných 4 GB. Další paměť získáme použitím paměťových karet typu MicroSD do kapacity 64 GB, podporovány jsou tedy i microSDXC karty. Přes microUSB konektor a OTG redukci jsme se pokusili o připojení flash disků s různými kapacitami. Ani jedna z připojených flashek, které u jiných telefonů fungují, zde bohužel nefungovala. OTG tedy buď zcela chybí nebo nefunguje korektně.

Výsledky z benchmark testů - Quadrant, SmartBench 2012 a AnTuTu

Výsledky z benchmark testů jsou podle očekávání, je znát přítomnost nové generace dvoujádrového procesoru a naměřené výsledky leckdy překonávají výkon některých méně výkonných čtyřjádrových procesorů konkurence, které byly vyrobeny zastaralou výrobní technologií. Potvrzuje se tak, že vícejádrové procesory notně nemusí přinést vyšší výkon.

Uživatelské prostředí

Výrobce pro Optimus L9 II „upekl“ vlastní grafickou nadstavbu Optimus UI, které poskytl své zázemí Android 4.1.2. Verze Androidu už by mohla být novější, snad se brzy dočkáme aktualizace. Prostředí je v drtivé většině úkonů svižné, reakce systému jsou rychlé. Přesto u některých úkonů se čekání na provedení úkonu nepříjemně protahuje. Například při načítání sms zpráv se čeká pár vteřin, to samé platí i při zapnutí telefonu. Než naskočí hlavní menu, můžeme na stopkách naměřit hodnoty kolem pěti až šesti vteřin. Nepříjemné. Vyjma těchto situací však vše běhá rychle a svižně.

Nadstavba se vyznačuje širokou mírou personalizace a grafickými tématy

Grafická nadstavba sází na všudypřítomné ikonky, témata a barevnost prostředí. U každé ikonky si můžeme změnit její vzhled, čerpat můžeme z nabídky více než desítky předinstalovaných typů ikon. Radikálnější zásah může způsobit změna tématu celého prostředí. Na výběr jsou témata Optimus, Biz, Cozywall a Marshmalow, přičemž posledně jmenované téma s růžovým prostředím ocení spíše ženy. Dále nechybí animované přechody pohotovostních obrazovek, tady je připraveno sedm efektů. Při odemykání obrazovky se nám také ukazuje velmi hezký animovaný efekt s náhledem ikonky, nacházející se na ploše obrazovky. Koho by tento efekt obtěžoval, může je vypnout.

Novinku bych více než jakékoli v jiné zařízení doporučil i lidem s horším zrakem. V nastavení je totiž šest stupňů velikostí písma. Běžné bývající čtyři, až pět velikostí. I když se úhlopříčka telefonu drží ještě v mezích, kdy jej lze držet jednou rukou a ovládat jej bez větších problémů, výrobce myslel i na uživatele s menšími prsty. Jim totiž připravil volbu „jednoruční ovládání“. Tady jsou tři volby – klávesnice, uzamčení telefonu a klávesnice vytáčení. Podle toho, zda jste praváci nebo leváci, můžete si určit, na které straně telefonu má být klávesnice situována. Opět inovativní řešení, které konkurence v této cenové třídě zatím skoro nenabízí, setkáváme se s tím pouze u dražších zařízení, a i tam to není obvyklé.,

ukázka jednoručního ovládání - klávesnice je buď na levé nebo pravé straně

Pohotovostních obrazovek může jich být maximálně sedm, ale také pouze jedna. Záleží na vašich prioritách. Když stáhnete notifikační lištu, uvidíte několik důležitých panelů. Prvním panelem jsou zástupci aplikací a her, na obrazovce se jich vždy nachází pět a tahem prstu do stran přepínáte mezi dalšími aplikacemi. Pokud jejich v základu mnoho, jednoduše si vybrané z nich deaktivujete.

Dále tu je posuvný jezdec jasu v rozmezí 0 – 100%, pak neustále otravující a vyskakující hláška o rychlých poznámkách Memo a seznam miniaplikací QSlide. Miniaplikací, které mohou běžet na popředí, je pouze pět, jejich počet nelze rozšířit o další aplikace, což je škoda, i tak je to ale velmi vítané rozšíření. I tady je nutno zmínit, že v dané cenové třídě stále poměrně unikátní. Mezi „vyvolenými“ je kalkulačka, internetový prohlížeč, kalendář, poznámky a video. U spuštěné miniaplikace můžete měnit velikost okna i průhlednost, na pozadí pak můžete bez problému mít spuštěnou jinou aplikaci. Hodí se to například, pokud děláte více výpočtů na miniaplikaci kalkulačka, zatímco čísla čtete z otevřené webové stránky nebo dokumentu na pozadí. Výrobce nezapomněl ani na některá chytrá gesta a funkce. Tím nejvíce užitečným gestem je „chytrá obrazovka“ v paktu s přední kamerou, která sleduje, zda se na zařízení díváme, nedojde ke zhasnutí obrazovky. Překvapilo mě, že tato funkce funguje i při špatném světle. U konkurenčních zařízení tato funkce při horším světle fungovala sporadicky, ne-li vůbec.

Qslide aplikace běžící aplikace na pozadí, mohou mít libovolnou velikost okna a nastavit můžeme i viditelnost aplikace

QuickRemote je aplikace, která promění Optimus L9 II s infraportem v dálkový ovladač televizoru, DVD nebo například Blu-ray přehrávače. Při prvním spuštění si vybereme typ zařízení, následně výrobce, dál už probíhá testování komunikace s výchozím zařízením. Prvním bojovým úkolem je vypnutí/zapnutí, dále hlasitost a přepnutí režimu. Hned na první pokus došlo vždy k bezproblémovému spárování s televizorem i různými typy přehrávačů různých výrobců. Můžeme přidávat i další ovladače, navíc podle typů místností, ve kterých se ovládané zařízení bude nacházet.

RemoteQuick - promění telefon v dálkový ovladač. Nastavení i následné fungování bylo bezproblémové

Režim hosta je u zařízení s Androidem velmi zřídka vídaná funkce, LG ji ale má. Nejdříve po nás bude chtít aplikace zadání gesta, tímto gestem vstoupíme do omezeného režimu telefonu, který komukoliv dovolí využívat pouze fotoaparát, galerii, video a hudbu či jiné navolené funkce. S telefonem nejde psát sms, stáhnout notifikační lištu ani se pohybovat mezi obrazovkami. Veškerá funkčnost telefonu je vyčleněna těmto čtyřem aplikacím. Standardní prostředí telefonu je pak chráněno a nikdo se do něj nedostane.

RemoteQuick - režim hosta a LG Backup - zálohovací aplikace, která zálohuje kompletně celý telefon

LG Backup je velmi užitečná aplikace, kterou ocení zejména začínající uživatelé nebo skupina uživatelů, která se bojí o svá data. Aplikace nás v několika krocích provede nastavením, kdy na jejím konci si zvolíme buď automatickou nebo manuální zálohu dat s cílovým uložištěm v interní/externí paměti. Zálohovat můžeme nastavení telefonu, domovskou obrazovku, kontakty, zprávy, kalendář i nainstalované aplikace a hry. Když to shrnu, v podstatě zálohujeme celý telefon.

Diskuze ke článku
otik
Nez recenzi vypustite prectete si ji po sobe a opravte preklepy. Kdyz pisete zjistete si spravne specifikace - L9 II ma dve a ne ctyri jadra..
Dosah
Jaky je dosah infra portu na televizi ?
Proto7
Cena je fajn, ale za to dnes kupim aj xperiu t a to je stale lepsia volba.
L9 II
Obsahuje balenie aj tie NFC nalepky alebo ako sa volajú?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze